SPORTANO Sp. z o.o.

SPORTANO Sp. z o.o.

Jak vybrat boty na turistiku nebo trekking? Poradíme, podle čeho se rozhodovat

Zdá se, že zimě definitivně odzvonilo. Nezbývá než uložit lyže na půdu nebo do sklepa a začít se chystat na jaro. Všichni aktivně žijící lidé už jistě přemýšlí, do čeho se pustí. Někdo bude pokračovat v tom, s čím skončil na podzim, jiný bude objevovat nové možnosti. Třeba turistiku, která se v současné době opět dere na přední příčky popularity.

Turistika a trekking zbavují napětí

Pěší turistika má v Čechách poměrně hluboké kořeny. Víte, že Klub českých turistů oslaví v letošním roce 135. narozeniny? O něco náročnější aktivitou s větším energetickým nasazením je potom trekking, který se těší velké oblibě převážně u mladších ročníků.

Obě aktivity představují skvělý únik od každodenního napětí a navíc nejsou nákladné z hlediska vybavení. Stačí kvalitní turistické a trekingové boty https://sportano.cz/turisticke-a-trekingove-boty. Ale jak je vybrat? 

Trekingové boty a boty na turistiku

Před jejich pořízením je třeba si ujasnit, do jakého terénu budete boty potřebovat, zda upřednostňujete jen procházky kolem města nebo vyrážíte do přírody či přímo do hor.

Trekingová obuv by měla být dostatečně pohodlná, bezpečná a chůze v ní příjemná. Na výlety nebo pro aktivní způsob života ve městě jsou vhodné nízké trekové boty, zatímco pro náročný horský terén se hodí převážně vysoké pevné pohorky s funkční membránou odolné vůči kamení. Svršek bývá zhotoven z kůže, z textilie nebo ze syntetických materiálů. Každé provedení má své pro a proti, proto je nutné vědět, kde hodláte chodit.

Co se týká bot na turistiku, ty membránu nutně nepotřebují, zvláště vyrážíte-li na výlety pouze za hezkého počasí. Noha tak v botě lépe větrá a tolik se nepotí. Pokud ovšem plánujete vícedenní výlet a předpověď hlásí deštivé počasí nebo přesně nevíte, jaké podmínky na vás čekají, vybírejte boty s membránou, například na stránkách https://sportano.cz/.


SPORTANO Sp. z o.o.
SPORTANO Sp. z o.o.

Jak si boty správně vyzkoušet

Boty zkoušejte se silnými ponožkami a raději odpoledne, kdy je noha více nateklá. Posuňte chodidlo v botě dopředu tak, aby se za patu vešel jeden prst ruky. Měl by se tam vytvořit prostor přibližně půl centimetru; u vysokohorské a expediční obuvi dokonce jeden centimetr. Boty následně zašněrujte, zatlačte patu dozadu a projděte se. Při chůzi sledujte, zda se pata v botě nepohybuje nahoru dolů a jestli můžete hýbat prsty.

Podle čeho vybírat dětskou obuv

Stejně jako u dospělých jsou dětské turistické a trekingové boty https://sportano.cz/dite/detske-boty ideální na delší výlety po horách i v lehčím terénu. Jejich hlavní výhoda spočívá ve zpevněné konstrukci, která dětskou nohu lépe chrání. Dětské trekingové boty volte podle velikosti a způsobu šněrování. Princip volného místa za patou zde platí obdobně jako v případě dospěláků. Noha v botě zkrátka musí sedět – žádný tlak, jen pohodlí!


SPORTANO Sp. z o.o.
SPORTANO Sp. z o.o.

Ať už se rozhodnete pro turistické boty či pro trekingové boty, nezapomínejte na jejich údržbu a pravidelnou impregnaci, protože sebekvalitnější boty vám nevydrží dlouho, pokud o ně nebudete správně pečovat.