Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Jak se starat o matraci

Výměna povlečení jednou týdně pro zdravý a pohodlný spánek nestačí. Starost o matraci je jedna z nejdůležitějších činností, která je k zajištění zdravého spánku potřeba. Jak správně o matraci pečovat a co je potřeba dodržovat se dozvíte v tomto článku.

Vybírejte vhodný postelový rošt

Pokud máte nekvalitní postelový rošt, ani ta nejdražší a nejlepší ortopedická matrace vás nezachrání. Výběr roštu je stejně důležitý jako výběr matrace. Různé druhy matraci vyžadují různé druhy roštů. Chybu neuděláte s pořízením pružného lamelového roštu. Dávejte ale pozor, aby byly lamely rozmístěny nejdéle 5 cm od sebe. Pružinové rošty umožňují dobré odvětrávání vlhkosti. Pružinové a taštičkové matrace, které mají pružinové celé jádro, mohou být umístěny bez problému i na pevný rošt.

Používejte chránič matrace

Je dokázáno, že chránič matrace prodlužuje její životnost. Nejen že matraci chráníte před mechanickým poškozením jako jsou skvrny od kávy nebo čaje, ale rovněž zamezíte, aby pot prosákl až do matrace. Důležité je, abyste chrániče prali na vyšší teplotu víc než 50 °C. Jedině tak se zbavíte alergenů, které vznikají shromažďováním potu.

Matraci všemi směry otáčejte

Když spíme, zatěžujeme plochu matrace nerovnoměrně. Kvůli tomu vznikají na matraci nerovnosti, které poté mohou během spánku zapříčinit, že nespíme tak kvalitně, jak bychom mohli. Ve chvíli kdy matraci otočíte, umožníte jí, aby se zatěžovaná strana zregenerovala. Díky otáčení matrace ji také chráníte od propocenin, které dokonce podporují kumulaci plísní a roztočů. Dejte si záležet a matraci otáčejte opravdu všemi směry ー od hlavy směrem k nohám, i zprava doleva. Novou matraci otáčejte klidně jednou měsíčně, starší matrace můžete otáčet i jednou za čtvrt roku.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Zdroj: https://www.vyspimese.cz/

Matraci vysávejte a v ložnici větrejte

Usazený prach na matraci může do jisté míry zapříčinit ztrátu vlastností matrace. Matraci byste měli vysát nejlépe při každé výměně ložního prádla multifunkčním vysavačem a důkladně ji proklepat. Po probuzení postel hned nestelte a nechte ji alespoň hodinu dýchat. Umožníte jí, aby vyschnul nashromážděný pot a materiály uvnitř matrace se alespoň znovu naplní čerstvým vzduchem. Stejně tak byste měli na chvíli vytáhnout peřiny, polštáře a pyžama ven na vzduch, ať se vyvětrají.

Matraci zbytečně neohýbejte a neskákejte na ni

Matrace není trampolína, a proto je nutné děti držet daleko od tohoto způsobu vybití a najít jim jinou zábavu. Skákáním na posteli hrozí poškození matrace i lamelů. Matraci také není dobré nadměrně ohýbat, jelikož by se tím mohla vážně a nevratně poškodit. V každém případě je vždy ideální přečíst si pokyny od výrobce. Existují různé druhy matrací a o každou z nich je třeba pečovat jinak.