Nepodceňujte vyšetření prsou.

Nepodceňujte vyšetření prsou. Zdroj: iStock.com

Zdravá prsa: Mamograf versus ultrazvuk

Rakovina prsu je velkým strašákem všech žen. Bohužel se dosud neví, jaká je její příčina. Jedinou možností, jak s nemocí bojovat, je včasná diagnostika a úspěšná léčba. To platí obecně u všech onkologických onemocnění. Čím dříve (v časném stadiu) je zhoubný nádor odhalen, tím větší je šance na úspěšné vyléčení. Navíc v časných fázích není většinou třeba nasazovat tak náročnou léčbu jako ve stadiích pozdějších. Jak odhalit nádor včas?

Základem je pravidelné samovyšetřování prsů, které by se mělo stát rutinou. To však nenahradí mamografické a ultrazvukové vyšetření, které odhalí i minimální nádory, které nejdou nahmatat.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mamografie je vyšetření prsní žlázy pomocí speciálního přístroje mamografu, který byl vyvinut pouze pro vyšetření prsů. Využívá se při něm měkkého rentgenového záření v minimálních, neškodných dávkách. Prs je při snímkování mírně stlačen a je třeba ho polohovat při snímkování tak, aby byly vyšetřeny všechny jeho části, vyšetření tedy může být lehce nepříjemné, ale není bolestivé. Prs je stlačen vždy jen několik málo sekund.

TIP NA VIDEO: Jak probíhá vyšetření prsou?

Video placeholde

Ultrazvukové vyšetření probíhá pomocí vyšetřovací sondy vedené rukou lékaře. Sonda vysílá do prsu neviditelná a nebolestivá ultrazvuková vlnění. Cílem obou způsobu vyšetření je vyhledávání minimálních nádorů v prsní žláze.

Na mamografii potřebujete žádanku od praktického lékaře nebo od gynekologa. Další rozdíl je v tom, že mamograf je od 45 let plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění, zatímco ultrazvuk si platíte sama. Pojišťovny v rámci svých preventivních programů přispívají na obě tato vyšetření, například Zdravotní pojišťovna ministerstva ČR podporuje prevenci rakoviny prsu u svých klientek příspěvkem ve výši 500 korun. Proto nezanedbávejte prevenci a choďte na pravidelné kontroly.

Projevy rakoviny prsu jsou bulka v prsu, pomerančová kůže, vyrážka, začervenání, změny vzhledu bradavky a výtok z bradavky.

Jak poznat rakovinu prsu?

Rakovina prsu v číslech

Každoročně je u nás diagnostikováno více než 7000 nových případů onemocnění, tedy více než 130 pacientek na 100 000 českých žen. Na následky karcinomu prsu každý rok zemře přibližně 1600 českých žen, na karcinom prsu tedy v přepočtu na 100 000 žen připadá více než 30 úmrtí.