Víte jak si zvednout náladu v pošmourném počasí?

Víte jak si zvednout náladu v pošmourném počasí? Zdroj: Shutterstock

Ranní běh vám rozproudí krev a zlepší náladu
2
Fotogalerie

Zahřejte se na duši!

Naši náladu neovlivňuje jen naše okolí nebo to, jak se vyspíme. Na psychice se podepisují i roční období a vrtkavost počasí. Jsme v létě veselejší a přes zimu bez nálady? Máme pro vás pár tipů, jak se přes zimu zahřát a čeho se vyvarovat. 

Sociální izolace rozhodně ne!

Sociální odloučení vám na psychice zajisté nepřidá. Psychologové z torontské univerzity provedli test se dvěma skupinami dobrovolníků. První skupina si měla vybavit pocit odmítnutí a osamělosti, druhá naopak pocit přátelství, náležitosti k nějaké skupině. Poté měli odhadnout, jaká je teplota v místnosti, v níž se během testu nacházeli.

Odhady potvrdily fakt, že skupině, která si měla navodit pocit přijetí, bezpečí, a tedy i s tím spojené dobré nálady, bylo větší teplo. Pocit nejistoty, nervozity či strachu bývá obvykle spojený i s pocitem chladu. Nezůstávejte sami, a i když se vám moc nechce ven z teplého bytu, setkávejte se s přáteli.

Ze tmy do tmy

Než opět nastavíme letní čas, budeme chodit do práce i z práce za tmy. Logicky pak máme tendenci usínat. Nabízejí se dvě možnosti, jak zastihnout světlo, které nám dává energii. Zkuste si jít hned po rozednění zaběhat.

Bude to zaručeně pozitivní start dne, a i když nebude zrovna slunečno, bude vám líp, než až se za vámi zase zavřou dveře v ponurých dnech většinou uměle osvětlené kanceláře.

Dny volna pak využijte tak, abyste načerpali pozitivní energii i na dny, které strávíte ve tmě. Vyjeďte si třeba na chvíli z města a jděte se projít do lesa. Všechno je jen o využití volného času, který si korigujeme sami.

Pokračování 2 / 4

Špatné počasí = špatná nálada

Ve dnech, kdy převládá počasí pochmurné a chladné, se moc aktivit podnikat nedá. Pohled do deště a mlhy za oknem nás většinou od plánů na výlet odradí.

Trávit doma den či dva s knížkou či u filmu pod dekou není vůbec špatný program, ale druhý nebo třetí víkend se nám nicnedělání může začít zajídat. Vloudí se nuda a s ní špatná nálada, která může vyvrcholit třeba hádkami s partnerem.

Nejlepší způsob, jak z toho vyváznout, je program, který můžete realizovat i za toho nejhoršího počasí. Pokud máte chuť se hýbat a trochu si zasportovat, naplánujte si třeba aquapark, bruslení nebo halové sporty. Nebo si vyberte výstavu podle vašeho gusta a pak nechte dojmy v klidu doznít v kavárně.

A další možnost? Nakupování. Není nic lepšího, než si udělat radost nákupem něčeho hezkého.

Barvy mění náladu

V zimním období se určitě vyvarujte outfitu, v němž byste se mohli rovnou vydat i na smuteční rozloučení. Vsaďte raději na veselé pastelové barvy. Teplé barvy mají prokazatelně vliv i na pozvednutí nálady. Nebojte se červené či růžové. Jsou spojovány s intenzivními emocemi, pocity lásky a tepla. Méně výrazné barvy růžové mají navíc uklidňující efekt. Žlutá a oranžová zase podle výzkumů zlepšují náladu a rozveselují. Zkuste proto odložit černou a šedou a udělejte si ve skříni barevný průvan.

Pokračování 3 / 4

Hřejivá lázeň

Kdy jindy se naložit do horké vany než v zimě, kdy míváme největší potřebu se zahřát? Napusťte si horkou vanu a do ní nasypte sůl se svou oblíbenou vůní. Kolem sebe pak rozložte a zapalte svíčky a máte skvělou relaxaci i čas na přemýšlení. Srovnání myšlenek a čas pro sebe pomůže tělu si skvěle odpočinout. Nalijte si k tomu i trochu vína, ale hlavně to nepřežeňte, ať ve vaně neusnete.

Romantika pomůže

Rande se sexy protějškem je určitě pozitivním zpříjemněním každého dne a rozhodně dokáže rozproudit krev. O tom, že nás také rozveselí a zvedne nám náladu, není pochyb, stoupne nám adrenalin i serotonin a další hormony štěstí.

S partnerem se dá leccos podniknout a i zdánlivě všední činnosti lze s trochou snahy proměnit v romantiku. Můžete spolu sledovat oblíbené filmy, vyrazit na večeři, nebo naopak společně vařit, popíjet víno, anebo se zavřít do ložnice.

Pokračování 4 / 4

Útulný koutek

Když nemáte chuť na větší aktivitu a chce se vám jen tak odpočívat doma, obklopte se dobrotami, uvařte si čaj nebo si nalijte něco ostřejšího. Pokud máte krb, není nad to, sedět jen tak v křesle a dívat se do plamenů. Pokud krb nemáte, nevadí, v pokoji zalitém jen světlem svíček je hned útulněji. A pokud si zrovna nechcete vychutnat samotu a klid, pozvěte přátele a uspořádejte menší večírek.

Přesun do teplých krajin

Vaši dávní předkové možná přišli z jihu, vy rozhodně nejste severský typ. Zimu zkrátka nesnášíte a nemáte rádi ani hory a lyžování. Slunce vám bytostně schází. Tak se za ním vydejte!

Kromě báječné exotické dovolené si užijete tepla i slunce, které vás doslova nabije energií a dá vám sílu přečkat i zbytek studených dní po návratu do našich nevlídných krajin. Navíc můžete vzpomínat na krásné chvíle, prohlížet si fotografie a hovořit o zážitcích s rodinou nebo přáteli. Špatná nálada bude rázem pryč.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články