Kavárna s pekárnou, to je bratislavský Fach

Kavárna s pekárnou, to je bratislavský Fach Zdroj: archiv restaurací

Výlety za hranice: Kam o víkendu za nejlepší kávou a jídlem?

Před námi je prodloužený víkend, který si přímo říká o výlet za hranice – stačí jen kousek a můžete ochutnávat tu nejlepší berlínskou kávu nebo vídeňský tafelspitz. Máme pro vás tipy na restaurace, kavárny a cukrárnu, kde vaše očekávání nezklamou. 

Pokračování 2 / 5

Německý kávový svět

ROAMSTERS, Berlín

V kavárně Roamers pochopíte zač je toho berlínský styl
V kavárně Roamers pochopíte zač je toho berlínský styl | Zdroj: Facebook / Roamers

Kolik obložených chlebů s avokádem, kolik koláčů a kolik kávy může jeden člověk spást na posezení? Na tuhle otázku je nejlepší odpovědět v kavárně Roamsters. Najdete ji ve čtvrti Neukölln a na první pohled nebudete vědět, jestli jde o kavárnu, nebo o městskou džungli plnou sukulentů a pokojových rostlin. Tohle místo je jako reklama na berlínský styl.

KDE: Pannierstrasse 64, Berlín, Německo WEB: www.roasters.cc

Pokračování 3 / 5

Rakouská klasika

PLACHUTTA, Vídeň

Vyhlášenou specialitou v podniku Platuchtta je Tafelspitz. Servírují ho tradičně v rendlíku
Vyhlášenou specialitou v podniku Platuchtta je Tafelspitz. Servírují ho tradičně v rendlíku | Zdroj: archiv restaurací

I když je Rakousko moderní zemí, což se otiskává i do konceptů nových podniků, nás na něm baví právě jeho úcta k tradici. Klasice, jako jsou Wiener Schnitzel a Sachertorte, se prostě nedá říct ne. A na seznam tradičních pokrmů, které je třeba ve Vídni ochutnat, připisujeme ještě jeden: Tafelspitz. Nejlépe tuhle hovězí květovou špičku vařenou v silném vývaru s kořenovou zeleninou a s morkovou kostí připravují v restauraci Plachutta. Maso se rozplývá na jazyku a podává se s bramborovými rösti, pažitkovou omáčkou a jablkem s křenem, přirozeně včetně servírovacího rituálu v podobě rendlíků.

KDE: Wollzeile 38, Vídeň, Rakousko WEB: www.plachutta.at

Pokračování 4 / 5

Slovenský nový vítr

FACH, Bratislava

Kavárna s pekárnou, to je bratislavský Fach
Kavárna s pekárnou, to je bratislavský Fach | Zdroj: archiv restaurací

Fach je čtyři v jednom – kavárna s pekárnou, restaurace, bar a juice shop, takže vás uspokojí v jakékoliv denní době. Ať už chcete zažít zdravé ráno s čerstvě vymačkanou šťávou, odpoledne s kávou nebo večer s drinkem a delikátní večeří. Zdejší šéfkuchař Lukáš Hesko má zkušenosti ze zahraničních michelinských restaurací, které teď zúročuje v Bratislavě. On sám Fach popisuje jako „naturální kuchyni, která ztělesňuje autenticitu, jednoduchost a silné chutě”.

KDE: Ventúrska 10, Bratislava, Slovensko WEB: www.fachbratislava.sk

Pokračování 5 / 5

Sladké Polsko

ODETTE, Varšava

Cukrárna Odette
Cukrárna Odette | Zdroj: archiv restaurací

I když je polská kuchyně známá spíš masitými a slanými pokrmy, umí to i s dezerty. V Polsku cukráři rádi používají nečekané přísady, jako jsou růžový džem, sýr či mák. Cukrařinu na vysoké úrovni předvádí v cukrárně Odette. Šéfkuchař Krzysztof Rabek dělá klasiku i sladkosti v moderním duchu. Díky zdejším dezertům můžete přeneseně cestovat třeba do Francie (pokud si objednáte makronky) nebo v podobě báječných vdolků ochutnáte to nejlepší z Poska.

KDE: Wojciecha Górskiego 6, Varšava, Polsko WEB: www.odette.pl

Článek připravil magazín OK!