Vychutnejte si Vánoce pomalu!

14. prosince 2016 • 11:00
 • Každý rok si stěžujeme, že už jsou tady zas. Nadáváme na přeplněné obchody, strkanice v dopravních prostředcích, nepříčetné rodinné příslušníky. Jak to přežít v klidu?

  Jako by se na měsíc všichni úplně zbláznili, aby na jeden večer pohostili a obdarovali své nejbližší. Mohl by to být nezapomenutelný den, kdybychom dokázali vystoupit ze zajetých kolejí. Zpomalte, obdarujte nejdřív sebe a pak budete mít dost síly i laskavosti vytvořit atmosféru, kterou si užijete všichni.

  Rozmyslete si, jak chcete svátky oslavit: nemalé procento našeho chování jsou přebrané zvyky.

  Je obdivuhodné, že vaše maminka chodila do práce, byt během adventu vycídila jako klícku, napekla 20 druhů cukroví i vystála fronty na dárky. Vy se ale takhle obětovat nemusíte. Jaký je váš ideální večer s rodinou? Třeba neobsahuje ani kapra, ani salát, ale večeři v restauraci nebo výlet do exotických krajin. Nebojte se přiznat, že třeba toužíte po úplně jiném Štědrém dni, než jaký jste zažívali doma.

 • Dárky lovte na síti: většina z nás má největší trauma z přeplněných obchodů, topení puštěného na maximum, igelitek a balíčků zarývajících se do rukou a potu úplně všude. V době, kdy si můžete on-line objednat úplně cokoli, je takový zážitek naprosto zbytečný. Některé české e-shopy doručí objednávku i do druhého dne, ale raději si na nákupy po internetu vyhraďte víc času v předstihu.

 • Objednejte si úklid od profesionála: někteří Češi a Češky mají pořád pocit, že mít pána či paní na úklid je rozmařilost. Je to předsudek z dob minulých, šikovný profesionál ušetří spoustu času i nervů. Není to nijak extrémně drahé a za váš adventní klid to určitě stojí. Značka: vydělej a dej vydělat.

 • Najděte si chvíli na odpočinek. Najděte si chvíli na odpočinek. Autor: Shutterstock

  Zaveďte uklidňující rituál: ten vám prospěje i po skončení adventu a svátků. Když máte pocit, že přes samou hektičnost nevíte kudy kam, všeho na chvíli nechte. Těch pár minut soustředěného dýchání s rukou na břiše, kdy se budete snažit vnímat pouze své tělo, zlepší náladu, zbystří mysl a uvolní napjaté svaly. Pak budete mít energii pokračovat ve svém zápřahu.

 • Poslech rozhlasové hry/oblíbeného podcastu při úklidu: v případě, že trváte na tom, že předvánoční úklid chcete vyřídit sami, alespoň si ho zpříjemněte. Pusťte si k němu napínavou rozhlasovou hru nebo zajímavý podcast. Zábavné mluvené slovo v kombinaci s fyzickou činností funguje jako relax, vyzkoušeno.

 • Všechno nemusí být dokonalé. Pokud nestíháte přípravy, nechte si pomoci. Všechno nemusí být dokonalé. Pokud nestíháte přípravy, nechte si pomoci. Autor: Shutterstock

  Výroba vánočních dekorací s dětmi či dalšími členy rodiny: nemusíte vymýšlet nic složitého, stačí papírové řetězy nebo hvězdy. Během jedné z adventních sobot či nedělí nachystejte papíry, lepidlo, nůžky a klidnou hudbu nebo pohádku jako doprovod. Uvidíte, že na tuhle seanci budete všichni rádi vzpomínat.

 • Dopřejte si společnou procházku zimní přírodou. Dopřejte si společnou procházku zimní přírodou. Autor: Shutterstock

  Zimní procházka po náročném dni: funguje podobně, jako uklidňující rituál. Stačí půl hodiny, kdy se projdete parkem a budete vnímat usínající přírodu. Pokud si nevypnete telefon, budete myšlenkami stále u svých povinností.

 • S pečením cukroví mohou pomoci děti nebo přátelé. S pečením cukroví mohou pomoci děti nebo přátelé. Autor: Shutterstock

  Pečte cukroví s přáteli: udělejte si workshop u toho z vás, kdo má největší kuchyň. Ve dvou a více se to lépe válí, doneste si víno nebo si k tomu přineste kakao. Podmínkou účasti je dobrá nálada a ochota odhalit své pečicí triky.

 • Koupel vás zbaví stresu. Koupel vás zbaví stresu. Autor: Shutterstock

  Koupel s aromatickým olejem: celí zkřehlí se vrátíte ze zimních ulic, kde vládne shon a spěch, v práci se to hemží uzávěrkami i nutnými vánočními večírky. Oázu klidu si dopřejte před usnutím, kdy se na několik desítek minut ponoříte do koupele s aromatickým olejem a zapomenete na celý svět.

 • Objednejte se na masáž. Objednejte se na masáž. Autor: Shutterstock

  Objednejte se na masáž: obzvlášť, nosíte-li pod oblečením dres superženy/muže. To znamená, že pracujete, staráte se o domácnost a rodinu a ještě chcete sehnat ty nejlepší dárky, sami vysmýčit byt a přichystat štědrovečerní hostinu, jakou by vám záviděl i Zdeněk Pohlreich. Stres se usazuje v ramenou a zádech, která potřebují, abyste je hýčkali.

 • Pečte kaštany místo cukroví: jsou lahodné, jsou zdravé a hlavně je s nimi o dost menší práce. Cukroví je fajn, ale komu se chce do povánočního shazování přebytečných kil? Koho opravdu baví mořit se s těstem, vykrajovátky a krémy? Upečte si kaštany, udělejte si doma papírový kornoutek a vyrazte je chroupat na procházku.

 • Stromeček můžete ozdobit i jinde než doma. Stromeček můžete ozdobit i jinde než doma. Autor: Shutterstock

  Odjeďte na Štědrý den do přírody: rozjímat, zastavit se, pozorovat krajinu. Budete tak blíž pravé podstatě Vánoc, tedy velkorysosti a klidu.

  Článek připravil časopis Moje psychologie. 

Autor: Anna Nosková
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy