Uživatelek hormonální antikoncepce ubývá. Jsou pilulky přežité?

Ženy, které žijí pravidelným sexuálním životem, ale zároveň aktuálně neplánují mateřství, mají hned několik možností, jak se chránit před otěhotněním. V uplynulých desetiletích se ženy nejčastěji spoléhaly na hormonální antikoncepci, v posledních letech ale počet jejích uživatelek klesá. Co za tímto poklesem stojí? A jaké jsou benefity a rizika užívání hormonálních pilulek?

Úbytek žen, které se proti početí chrání hormonální antikoncepcí, sleduje i gynekoložka MUDr. Kateřina Klímová z gynekologické ordinace Gynclin: „V roce 2008 nastal trend poklesu užívání hormonální antikoncepce, který trvá dosud. Počet uživatelek pilulek se snížil přibližně o jednu třetinu. Jen z malé části tento pokles nahradilo užívání nitroděložních tělísek,“ popisuje lékařka.

„Se snižováním počtu uživatelek se, bohužel, zastavil příznivý trend v poklesu umělých ukončení těhotenství, který se nyní drží kolem 20 tisíc za rok. To je podle mého názoru velká škoda, neboť neplánovaná těhotenství představují pro ženy jak emocionální, tak fyzickou zátěž a v neposlední řadě i zbytečné náklady pro zdravotní systém,“ míní gynekoložka.

Ženy straší cévní potíže i kila navíc

Proč uživatelek antikoncepce ubývá? Důvodů může být celá řada. Na příčiny poklesu užívání hormonální antikoncepce se zaměřili lékaři v rámci edukačního projektu Fórum antikoncepce. Z jejich šetření vyplynulo, že se ženy v souvislosti s hormonálními pilulkami obávají především váhového přírůstku a rizika vzniku tromboembolických nemocí.

Do rozhodování žen se samozřejmě promítá také celková nálada ve společnosti. Řada lidí se v duchu udržitelnosti snaží o postupný návrat k přírodě, který logicky nenahrává užívání chemických preparátů. Svou roli při formování postoje k hormonální antikoncepci hrají také sdělovací prostředky. Zatímco některé z nich o pilulkách informují vyváženě a objektivně, jiné recyklují polopravdy a mýty, které mohou potenciální zájemkyně odradit, nebo dokonce zbytečně vyděsit.

Hormonální antikoncepce není pro každého

Je třeba poznamenat, že kombinovaná hormonální antikoncepce obsahující estrogen a progestin skutečně není vhodná pro každou ženu. Pilulky jsou vhodným a pohodlným řešením pro sexuálně aktivní ženy, které jsou zdravé, tedy netrpí onemocněními a stavy, ať už aktuálními, nebo prodělanými, jež se s užíváním hormonální antikoncepce vylučují.

„Mezi možné kontraindikace hormonální antikoncepce patří vysoký krevní tlak, hluboká žilní trombóza, plicní embolie, onemocnění srdce včetně vrozených vývojových vad, zvýšená hladina krevních tuků, migrény, karcinom prsu, abnormální jaterní testy, žlučníkové kameny, cukrovka s komplikacemi, porucha krevní srážlivosti, antifosfolipidový syndrom, přítomnost dvou a více rizikových faktorů najednou, například kouření spolu s nadváhou a kolísavým krevním tlakem, nebo v kombinaci s rodinnou zátěží,“ vyjmenovává doktorka Klímová rizikové faktory.

Pilulky nejsou vhodné ani pro ženy, které kojí nebo jsou méně než tři týdny po porodu. Rizkové mohou být i pro ženy, které vykouří 15 a více cigaret denně a je jim nad 35 let. Užívání hormonální antikoncepce se vylučuje také s přítomností genetické dispozice ke zvýšené srážlivosti krve. Mezi nejznámější patří Leidenská mutace, dědičná porucha srážlivosti krve, kterou podle odhadů může trpět až desetina populace Česka.

Důležitá je prevence a zodpovědný lékař

Zodpovědný gynekolog by měl pacientku seznámit s benefity užívání hormonální antikoncepce, ale také ji důkladně poučit, jaká s sebou pilulky nesou rizika a úskalí. Samozřejmostí je také ověřit, zda dotyčná netrpí některou z chorob, která se s pilulkami vylučuje. V případě, že se v rodině pacientky vyskytuje některé z potenciálně nebezpečných onemocnění, je třeba jeho výskyt potvrdit či vyloučit příslušnými testy.

Pacientky by si proto měly najít lékaře, kterému mohou důvěřovat a spolehnout se na jeho odborné znalosti i úsudek. Vzhledem k povaze gynekologických vyšetření je logické, že pro ženy není při výběru gynekologa či gynekoložky podstatná pouze odbornost, ale svou roli zde hrají také sympatie. Pokud vyšetření probíhají v příjemné atmosféře, mají ženy o důvod méně, proč návštěvu gynekologie odkládat. Prohlídky by, pokud lékař nerozhodne jinak, měly probíhat alespoň jednou ročně.

Na základě čeho si ženy podle doktorky Klímové nejčastěji vybírají gynekologa? „Nejlépe funguje nepochybně doporučení. Reference od někoho, koho znáte, jsou při rozhodování užitečné. A i k nám většina nových klientek přichází právě na základě osobní zkušenosti své kamarádky či známé,“ uzavírá gynekoložka.

Už jste slyšely o Gynlink?

Také vás nebaví běhat ke své gynekoložce každou chvíli pro recept? Přestěhovali jste se nebo pracujete daleko od svého lékaře? Pak právě vám je určen Gynlink. Snadno a rychle si objednáte svůj recept z pohodlí domova. ERecept není nic jiného než klasický recept v elektronické podobě vystavený lékařem, který vám do jedné hodiny po objednání dorazí na váš e-mail spolu s potvrzující SMS. Pak si stačí jen vybraný lék vyzvednout v lékárně. Snadnější už to být ani nemůže.