Alta Badia

Alta Badia Zdroj: Shutterstock

Alta Badia
Rakouské středisko Seefeld
Turracher Höhe
Lipenské jezero
Švýcarský Zermatt
10
Fotogalerie

Top radovánky na sněhu? Brusle, jídlo i kuriozity

Ráda byste v zimě zkusila i něco víc než jen sjezdovky? Máme pro vás super tipy, kam se vydat, abyste si kromě lyžování odnesla i jiné zajímavé zážitky. Kam vyrazit za nejkrásnějšími výhledy, jídlem, bruslením či kuriozitami?

Pokračování 2 / 6

Kam za nejkrásnějšími výhledy?

Švýcarsko, Zermatt - Malý Matterhorn

Jak dlouhá je sezona: celý rok Jak se tam dostanete: Cesta z Prahy je dlouhá 930 kilometrů a zabere vám celý den. Není nejpříjemnější, ale odměna vás nemine.

Na co se těšit: 360 kilometrů sjezdovek Proč tam jet: Tady vleky nezastavuj a zima nikdy nekončí. V Zermattu se díky ledovce Klein Matterhorn lyžuje celý rok, proto sem často jezdí trénovat nejlepší Světoví lyžaři. Zážitek je již samotná jízda lanovkou, která vám připadá jako let vrtulníkem. Aby ne, když z ní vystoupí ve výšce 3820 metrů nad mořem. A pořád se můžete dostat ještě výš.

Švýcarský Zermatt
Švýcarský Zermatt | Zdroj: Shutterstock

Výtahem uvnitř skály je možné vyje téměř na samý vrchol Klein Matterhornu - do výšky 3882 metrů! Připravte se na to, že se vám tu kvuli Řídký vysokohorskému vzduchu bude o něco hůř dýchat, ale vyhlídka na impozantní Matterhorn a skoro dalších čtyřicet alpských vrcholů vám to několikanásobně vynahradí.

Kromě ní a lyžování je skvělý zážitek i návštěva unikátní ledové jeskyně, jejiž chodby jsou zavrtané až 15 metrů pod povrchem země. Pak už pořádně přitahuje přezkáče a Vydejte se na vyhlídkovou Sjezdovka číslo 69, která obtéká právě Matterhorn a dovede vás k němu vůbec nejblíže.

Kde se ubytovat: POkud pojedete se skupinou, podívejte se na luxusně vybavené chaty a apartmány Mountain Exposure. Jejich obrovská výhoda je, že si s sebou Můžete přivézt i domácího miláčka.

Pokračování 3 / 6

Kam za Největší lyžařskou kuriozitou?

Rakousko, Turracher Höhe

Jak dlouhá je sezona: od listopadu až do 1. května Jak se tam dostanete: Cesta z Prahy je dlouhá zhruba 480 kilometrů a autem ji zvládnete zhruba za 8 hodin.

Na co se těšit: 42 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti a 15 lanovek a vleků Proč tam jet: Co sjezd, to unikát.

Korutany Turracher Höhe je specifický v tom, že sjezdovky na sobě navazují, a tak na žádnou nemusíte dvakrát. Nejvíc si užije příznivce červených třes. Mnohé z nich mají docela strmé úseky, takže ani náročná lyžařka nebude zklamaná.

Turracher Höhe
Turracher Höhe | Zdroj: Profimedia

To hlavní, kvuli čemu vás sem zveme, je fantastický zážitek v podobě transportu na sjezdovky. Pojedete na ně přes lesknoucí se zamrzlo jezero Turracher See a poveze vás tzv. Seetaxi nebyly speciálně upravený sněžný skútr. V praxi to vypadá tak, že dojeďte jednu Sjezdovka, na lyžích přijdete na břeh jezera, chytíte se tyče u sněžného skútru a už uháněl na druhý břeh na další kopec, až za vámi budou svištět oblaka sněžného prachu. Taktak budete Mít čas sledovat nádherné panorama hor, které obklopují kotlinu s jezerem. Proto je dobré se sem vypravit na víc dní, abyste si mohla zážitek několikrát zopakovat.

Kde se ubytovat: Perfektní zázemí najdete v hotelu Hochschober. Hotel patří mezi nejlepší wellness hotely Rakouska. Určitě vyzkoušejte čajový obřad v originální Čínské pagody nebe autentické orientální lázně.

Pokračování 4 / 6

Kam za nejlepším bruslení?

Česko, Lipenské jezero

Jak dlouhá je sezona: Od prosince do března, ale záleží na počasí. Bruslí se, když je tloušťka ledu minimálně 18 centimetrů.

Jak se tam dostanete: Z Prahy je to do Lipna nad Vltavou 200 kilometrů, cesta vám potrvá zhruba 3 hodiny.

Na co se těšit: na plejádu zimních aktivit včetně lyžování Proč tam jet: Jestli milujete bruslení, na Lipně budete v ráji. Na jezeře Můžete Krouzo po více než desetikilometrové dráze, jedné z nejdelších na světě. Navíc brusle na přírodním ledě na dráze široké osm metrů.

Lipenské jezero
Lipenské jezero | Zdroj: Profimedia

Nehrozí tedy žádné tlačenice jako při bruslení na umělých ledech v centrech měst. Bruslařských dráha propojuje obce Frymburk a Lipno nad Vltavou a je to vlastně zimní alternativa k cyklo-in-line stezce, která lemuje břehy jezera. Bruslařských magistrálu pravidelně upravují dobrovolníci ao víkendu na ní klopýtá takové občerstvovací zastávky, kde si Můžete dat třeba hořký čaj, hřejivá svařák nebe grilovanou klobásu. Přijet do Lipna se dá i bez vybavení a brusle si půjčí prim v Lipně nad Vltavou u nástupu na bruslařských dráhu. Za vybavení sice zaplatíte, ale vstup na bruslařských dráhu už je zdarma. Brusle se dá samozřejmě i na neoficiálních tratích v rámci celého jezera.

Kde se ubytovat: Skvělé zázemí prodeji v nový hotel Amenity Resort. Jeho Součástí je 20 metrů dlouhý, vyhřívaný bazén se slanou vodou av areálu najdete i příjemné wellness s výhledem na jezero.

Pokračování 5 / 6

Kam za vyhlášených běžkování?

Rakousko, Seefeld

Jak dlouhá je sezona: od prosince do dubna Jak se tam dostanete: Z Prahy je to do Seefeldu 500 kilometrů, cesta vám potrvá zhruba 5 hodin, ale je příjemná, protože pojedete po dálnicích přes Mnichov.

Na co se těšit: na 260 kilometrů běžeckých tras Proč tam jet: Těžko budete hledat rok, kdy by se Seefeld neobjevil v nějakém průzkumu či anketě mezi nejlepšími běžeckém areály v Evropě. Dvakrát se zde konala zimní olympiáda a jednou mistrovství světa v klasickém lyžování.

Běžecké okruhy, které mají dohromady něco kolem 260 kilometrů, jsou barevně rozdělené podle obtížnosti. Vybíral si Můžete z modrých, červených i černých tratí jak na klasiku, tak i na bruslení. Některé trasy vědou i kolem Střelnice, kde se jezdí biatlon.

Rakouské středisko Seefeld
Rakouské středisko Seefeld | Zdroj: Shutterstock

POkud si na běžkách nejste moc jistá, k dispozici vám jsou lyžařské školy, kde vám s technikou poradí profesionálové. Výhoda Seefeldu je, že se běžky dají kombinovat se Sjezdovka. Kdyz Sjezdové lyžování sice Slouží jenom dvě střediska s jedinou černou a docela krátkou sjezdovkou, ale POkud jste začátečníci, budete to v Seefeldu milovat.

Kde se ubytovat: Relax & Spa Hotel Astoria získal nedávno ocenění cestovatelského portálu TripAdvisor. Pětihvězdičkový hotel v prodeji v luxusní wellness centrum s plochou víc než 4000 metrů čtverečních. Jenom tady budete Mít co dělat celý týden.

Pokračování 6 / 6

Kam za nejchutnějším jídlem, pro které si dojeďte na lyžích?

Itálie, Alta Badia

Jak dlouhá je sezona: od listopadu do dubna Jak se tam dostanete: Z Prahy je to do Alta Badie zhruba 650 kilometrů, cesta vám zabere 7 hodin.

Na co se těšit: na 550 kilometrů sjezdovek a vynikající jídlo Proč tam jet: Protože v téhle oblasti mají kromě skvělého lyžování restaurace, které si vysloužilý už na dva tucty michelinských hvězd.

Špičková se ale vaří i mimo ně, fantastická jídla za přijatelné ceny najdete iv řadě horských chat kolem sjezdovek. Příjemné je, že většina zdejších kuchařů vaří jen z toho, co dodává Nejbližší okolí, tedy brambory, Turín, červenou řepu, čerstvé ryby. Kulinářská sezona zde každoročně startuje tzv. Gourmet Ski Safari, které letos připadá na 11. prosince. Ten den kuchaři předvádějí své umění PŘÍMO na Sjezdovka.

Alta Badia
Alta Badia | Zdroj: Shutterstock

Na sněhu podávej lahodné kreace kombinující tradiční kuchyni etnické skupiny ladit s mezinárodního kuchařské trendy a ten den, Stejně jako ve vybrané další, nechybí na sjezdovce ani sommelier. Zkrátka, v přezkáčích si tady dojeďte pro speciality a vybraná vína, o který zanedlouho budou referát všechny kulinářském magazíny. A aby vám vyhládli na další, sluší se dodat, že Alta Badia Patří ke slavnému Lyžařská okruhu Sella Ronda, který v prodeji v celkem 550 kilometrů sjezdovek.

Kde se ubytovat: Alta Badia prodeji v nespočet ubytování v Různé cenových relacích. Podívejte se na stránku www.altabadia.org, naleznete tam vše od chat a hotelů až po velké apartmánové komplexy pro více lidí. Na jídlo pak vyrazte třeba do chaty Piz Arlara.

Článek připravil časopis Dieta.