Video placeholde

Radka Třeštíková: Občas mám pocit, že cokoli, co udělám, někoho rozčílí

„Já jsem vlastně ukázkový příklad toho, jak si lidi představují krizi středního věku,“ říká spisovatelka Radka Třeštíková. Ona sama to však považuje jen za jednu ze škatulek, do kterých se nechce nechat zařadit. V rozhovoru pro zářijové číslo Mojí psychologie otevřeně promluvila o své literární tvorbě, o rozchodu s manželem Tomášem i o kontroverzním outfitu, který oblékla na zahájení letošního KVIFF.

Na Instagramu jste prozradila, že píšete scénář filmu Foukneš do pěny… Už víte, kdo ho bude režírovat?

Ještě ne. Ale chtěla bych, aby to točil muž, protože ženské energie je tam až dost. Myslím, že muži v některých věcech rozumějí ženám líp než ženy sobě navzájem. Je to možná proto, že s námi nesoupeří, nežárlí, nemají tam to hodnoticí měřítko, které by je stresovalo tím, jestli jsou horší, lepší nebo aspoň stejně dobří. Aby tam to hodnoticí měřítko ve vztahu k hlavní postavě nebylo, je pro mě důležité. A taky nechci s žádnou jinou ženou při realizaci filmu soupeřit.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak probíhalo focení Radky Třeštíkové do časopisu Moje psychologie

Video placeholde

Jako jedna z mála českých spisovatelek, možná jediná, máte zároveň status celebrity. Velký vliv na to má vaše viditelnost právě na sociálních sítích. Jak je vnímáte? 

Jsou pro mě důležité jako zpětná vazba. Potřebuju být v kontaktu s lidmi, s různými lidmi, je to součástí mojí práce. Bylo by pro mě bezpečnější zůstávat jen ve své sociální bublině, ale já bych pak o těch ostatních lidech nedokázala psát. Jeden můj kamarád mi nedávno řekl, že mám dar sahat lidem tam, kam nechtějí, abych jim sahala, v psaní i v životě. Nevím, jestli je to dar. Občas mám pocit, že cokoli, co udělám, někoho rozčílí. Možná to dělám podvědomě schválně, kvůli všem těm emocím, co potřebuju k psaní. Že házím cihly na klidnou hladinu rybníka, jen abych viděla, jak se okolo nich dělají kruhy. Potřebuju, aby se mi lidi ukázali takoví, jací skutečně jsou, aby se odkopali. Ostatně i proto jsem tak přímá a upřímná, je to trochu výměnný obchod. Já vám řeknu svoji pravdu a vy mi řekněte tu svoji, jinak nehraju. Trvám na autenticitě, pro mě má obrovskou hodnotu, lži, nánosy a zbytečné vrstvy mě nezajímají.

Radka Třeštíková pro časopis Moje psychologie 09/22.
Radka Třeštíková pro časopis Moje psychologie 09/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Byl jednou z těch cihel vržených na klidnou hladinu i provokativní outfit, který vzbudil rozruch na festivalu v Karlových Varech?

Záměrem bylo lehce provokovat. To určitě ano. Chtěla jsem oblečení od lokálních návrhářů, chtěla jsem se v něm cítit hezky a sexy a chtěla jsem, aby bylo kreativní a odpovídalo aktuálním módním trendům. Rozhodně jsem tam nešla s plánem, že záměrně zneuctím samotnou akci. Nechtěla jsem porušit dress code, proto jsem se omluvila, když mi z reakcí došlo, že jsem ho podle názoru ostatních porušila. Lpět na tradicích mi nepřijde v nepořádku, chápu, že v tom lidé spatřují nějaké malé jistoty v naprosto nejistém světě, ale osobně mám raději svobodomyslnější přístup. Když se nedávno zeptali Brada Pitta, proč si vzal na filmovou premiéru sukni, tak odpověděl, že stejně všichni umřeme, tak v tom pojďme udělat trochu nepořádek.

Jaké byly vaše nové začátky jako single ženy po rozchodu s manželem Tomášem? 

Já mám ráda nezávislost a samostatnost a svobodu, ale musím přiznat, že když jsem se vdala, přineslo mi to do života spoustu klidu a pocit bezpečí, o kterém jsem ani netušila, že mi scházel. Byla jsem ráda vdaná za Tomáše, a kdybych se měla tenkrát znovu rozhodnout, tak si ho znovu vezmu. Znovu s ním budu mít obě děti. A znovu se s ním rozejdu. Možná má každý vztah nějakou trvanlivost a ten náš prostě nepřesahoval deset let. To neznamená, že za to nestál. Stál, i když jsme ho nakonec neustáli. Ten pocit, že nejste na všechno sama, tak ten mi teď, navzdory té mé zmiňované samostatnosti, znovu chybí, řeknu vám, tenhle svět vůbec není koncipovaný pro single holky, už jen těch věcí, co samy neuneseme, to vám dojde, až když vám doručovací služba řekne, že tu pračku dá jen za první uzamykatelné dveře.

Celý rozhovor s Radkou Třeštíkovou najdete v zářijovém čísle časopisu Moje psychologie. Koupit si ho můžete v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Moje psychologie 09/22.
Moje psychologie 09/22. | Zdroj: Anna Kovačič