Dodržet předsevzetí nemusí být problém.

Dodržet předsevzetí nemusí být problém. Zdroj: Shutterstock

Novoroční předsevzetí, která dodržíte s radostí a s úsměvem!

Když se řekne novoroční předsevzetí, mnohým z nás naskočí husí kůže, případně rovnou řeknou, že něčím takovým se oni rozhodně trápit nebudou. Proč by ale měla znamenat vždy jen odříkání nebo stres? Jak správně podotýká šéfredaktorka Mojí psychologie Bára Šťastná, novoroční předsevzetí mohou být taková, která budete dodržovat s radostí! A zdraví a spokojenost se dostaví i tak!

1 Večeře v rodinném kruhu Udělejte z večeře rodinný rituál, kdy se všichni najednou sejdete u jednoho stolu a povídáte si o uplynulém dni. Psychologické výzkumy ukazují, že děti z rodin, které večeří společně, mají ve škole lepší známky a jsou méně ohroženy drogami nebo alkoholem.

2 Čokoládové antioxidanty Máte-li chuť na sladké, dejte si zcela bez výčitek svědomí kousek tmavé čokolády. Dodá vám energii účinněji než přeslazené tyčinky nebo sušenky, a navíc je plná antioxidantů.

3 Naplánujte si radost Naplánovat si něco, na co se budete těšit, je velmi účinný způsob, jak být v každodenním životě šťastnější. Teď hned si například můžete koupit po internetu lístky do divadla nebo si v zoo zarezervovat procházku s průvodcem. Utrácet za zážitky je podle psychologů pro náš pocit štěstí daleko efektivnější než utrácet za hmotné statky.

4 Vyhoďte staré krémy Zdá se to bizarní, ale zbavit se zbytečných věcí, které vám zabírají životní prostor, je velmi účinný způsob, jak se zhluboka nadechnout a být šťastnější. Ještě lépe uděláte, když najdete někoho, komu je můžete darovat.

5 Kdo zahradničí, nestárne Pořiďte si zahrádku nebo aspoň truhlík za okno. V USA nedávno proběhl výzkum, v němž několik stovek lidí ve věku nad 50 odpovídalo na otázku, jestli se cítí staří. Zatímco mezi nezahradníky bylo 57 procent lidí, kteří se staří necítili, ze zahradníků si stáří nepřipouštělo celých 71 procent dotazovaných. Měli také víc energie a byli celkově zdravější.

6 Jděte na víno Naplánujte si pravidelná setkání s přáteli. A ne, tohle předsevzetí by nemělo mít abstraktní podobu ve stylu „budu se častěji vídat s kamarádkami“. Hned teď jim napište zprávu a zarezervujte místo ve vaší oblíbené restauraci. Nejlépe si pro tahle setkání najděte pevný pravidelný termín – třeba první pátek v měsíci.

7 Zapiště se do kurzu Možná už léta fantazírujete o tom, že začnete malovat akvarely, budete znovu cvičit na piano anebo se věnovat józe. Jednou. Až budete mít víc času. Což v překladu znamená „nikdy“. Dejte těmto svým snům konkrétní podobu a přihlaste se do výtvarného kurzu nebo si předplaťte hodiny piana. Uvidíte, že ve vašem rozvrhu se na to dvě hodiny týdně určitě najdou!

8 Šik i v pohybu Kupte stylovou běžeckou soupravu nebo šik oblečení do tělocvičny. Průzkumy ukazují, že atraktivní oblečení na cvičení nás doopravdy dokáže přimět cvičit.

9 Dejte to do krabičky Přestaňte obědvat to, co nabízí fastfood naproti vaší kanceláři (na který pořád nadáváte), a věnujte večer trochu času přípravě oběda na zítřek. Připravte si do krabičky barevný, lákavý, chutný a zdravý oběd, který vám všichni budou závidět.

10 Mazlete se Ano, je to zdravé a i do dlouholetého vztahu to dokáže vrátit ztracenou intimitu. I letmé dotyky mezi partnery podporují produkci oxytocinu, který zlepšuje náladu.

11 Odpojte se Přestaňte cestou do práce viset očima na displeji svého chytrého telefonu. Pokuste se raději každý den po cestě do práce objevit ve známých ulicích něco, čeho jste si předtím ještě nikdy nevšimli.

12 Alespoň jeden kompliment denně Pokuste se alespoň jednou denně někomu ve svém okolí složit upřímný (!) kompliment. Zlepšíte tím náladu nejen jemu, ale i sobě. Ano, znamená to, že na lidech kolem sebe budete muset stále hledat něco pozitivního.

13 Piště si deník Ano, víme, že na to „nemáte čas“. Ale deník nemusí znamenat sáhodlouhé zápisky. Stačí, když ve třech bodech zaznamenáte tři věci, které vás ten den potěšily. Může to být jen devět slov. Ale když pár týdnů vydržíte, při zpětném listování zjistíte, že vedete naplněný život plný radosti.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články