Nebojte se naučit něco nového

Nebojte se naučit něco nového Zdroj: Shutterstock

Naučte se něco nového. Tvořiví lidé jsou šťastnější

Chcete se naučit malovat, rozumět vínu, napsat knihu nebo stříhat film? Přestaňte říkat, že nemáte čas, a zapište se do kreativního kurzu. I když se z vás nestane nový van Gogh či  Fellini, učit se novým věcem je způsob, jak vést šťastnější život. 

Potřebujete nový impuls do života? Neváhejte a naučte se něco nového. Možností, jak se kreativně vyřádit ve volném čase, existuje celá řada. Najděte si tu, která vám sedí nejvíc, a směle do toho!

Kreslení, malování a modelování

Pokud vám okamžitě v mysli naskočila věta: „Ale já na malování vůbec nemám talent,“ pak jsou tyto kurzy právě pro vás. Zjistíte totiž, že obstojně nakreslit tužkou nebo uhlem zátiší s jablky na míse není vůbec otázkou talentu, nýbrž jen poctivosti a pečlivého měření.

Soustředění při tvorbě má navíc zklidňující účinky, podobně jako meditace. Později můžete vzít do ruky štětec a vyzkoušet si další techniky: akrylové barvy, akvarel, olej. V Praze najdete výtvarné kurzy například na www.malovanikresleni.cz nebo www. ateliermontmartre.cz, mimo Prahu například vytvarnekurzy-brno.cz

Steaky, sushi, Mexiko

Vaření nemusí být úmorná povinnost. Naučte se připravovat thajské speciality, steaky, burgery nebo sushi. Specializované kurzy nabízí škola vaření Chefparade (chefparade.cz). Vyhlášené kurzy na přípravu několikachodového menu pod vedením šéfkuchaře Romana Pauluse nabízí hotel Alcron (www.alcron.cz).

Nejen červené a bílé

„Chuť vína je plná, harmonická, s tóny zralých hrušek, borůvek a třešní.“ Také byste se chtěli naučit rozumět vínu a na večírcích o něm mluvit jako skutečný znalec? Vyzkoušejte sommelierský kurz, například ve Vinařském institutu (www.vinarskyinstitut.cz) nebo v pražské Gröbovce (winegallerygrobovka.cz).

Na piano, na kytaru

Litujete, že jste kvůli úmorným stupnicím nechali v dětství hudebky? Pořád to můžete dohnat. Soukromé učitele na všechny druhy nástrojů z celé ČR najdete na stránce hudebka.cz.

Tvůrčí psaní

Chcete si založit blog? Přispívat do časopisů? Nebo jenom napsat srozumitelnou analýzu čtvrtletních výsledků vaší firmy? Na tovšechno je zaměřen kurz Psaní podle Lustiga novinářky Dany Emingerové. Její hlavní zásadou je: „Psaní nesmí být nuda.“ (www.psanipodle-lustiga.cz).

Herectví a improvizace

Základy herectví se vám mohou hodit v mnoha situacích i mimo jeviště. Naučíte se mluvit, pohybovat se i nestydět se před ostatními. Kurzy herectví a moderování nabízí v Praze Herecká škola Neklid (www.herectvi. cz). Dospělým adeptům herectví se od letoška věnují také v ZUŠ ve Zlíně (zus-zlin.cz).

Film

Při proslulém žižkovském kině Aero funguje Aeroškola (aeroskola.cz), která vám pomůže ovládnout úplné základy filmu a dalších médií. Najdete zde například kurzy dokumentu, animace, komiksu či fotografie.

Článek připravila redakce časopisu Moje psychologie.