...

... Zdroj: red

Funkční trénink, bodybuilding, cyber – který fitness trend je ten váš?

Je jedno, jestli jste příznivci nekonečného, samostatného posilování, nebo vám dělá lépe vnímat své tělo a dopřávat mu ryze přirozený pohyb vycházející z vývojové kineziologie. Tyto čtyři směry vám pomohou najít si cestu ke cvičení tak jako tak. 

Když na jaře proběhl v Kolíně nad Rýnem jeden z největších světových fitness veletrhů – FIBO, jasně se ukázalo, že cvičením hýbou čtyři hlavní trendy. A také to, že jsou mezi nimi obrovské kontrasty. Ale o to snáz si vyberete ten svůj – s ohledem na svou povahu, postavu i cíle, s jakými do cvičení chcete jít!

Funkční trénink

Hodí se pro líné začátečníky, ale i ostřílené sportovce s bolavým tělem, které může pomocí vývojové kineziologie dát do pořádku a pak jim dopřát i pořádný „záhul“, tvarování nebo hubnutí. Důraz klade hlavně na to, abyste byli zdraví, rozuměli svému tělu a věděli, co a jak funguje. „V rámci funkčního tréninku se setkáte s tzv. vývojovou kineziologií, odrážející hodně pohybové dovednosti malých dětí, tedy přirozené pohybové dovednosti, které nejsou zdegenerované špatným životním stylem. Vrátíte se k tomu, co bylo kdysi pro tělo přirozené. Pomocí jednoduchých a často minimálních pohybů, například také s využitím Vojtovy metody, se dá v počátcích tréninku pomoct klientům tělo svým způsobem uzdravit – a pak na něm zamakat,“ říká Filip Raptopulos z pražské 3D FITNESS ACADEMY.

K tomu, abyste na sobě dřeli, pak můžete využít další stupně funkčního tréninku. „Nejznámější jsou asi tzv. TRX systémy, se kterými pracujeme i my. K dispozici můžete mít kettlebelly, lodní lana, elastická lana, pustit se lze do kruhového tréninku… Variant neustále přibývá, protože si to trh, potažmo klienti žádají. S TRX můžete zkusit například i jógu a zažijete její úplně nový rozměr,“ vypočítává trenér.

Bodybuilding

Mezi fitness trendy si stále drží přední místo bodybuilding – pohyb pro všechny, kteří milují výsledky, pořádnou dřinu, chtějí rýsovat jednotlivé svaly, touží po nabírání svalové hmoty a chtějí si cvičení skutečně užít. „Bodybuilding fandí strojům, činkám, výživovým doplňkům, hlídání stravy. Je velmi disciplinovaný a cílevědomý. A pochopitelně stojí hodně odříkání,“ říká k tomu Filip Raptopulos, podle kterého do bodybuildingu začaly výrazně pronikat také moderní technologie. „Někteří výrobci posilovacích strojů spojují bodybuilding s kybernetickým cvičením. Na rozehřátí existují například běžecké pásy s napojením na internet, s aplikacemi, které vám umožňují sdílet své výsledky, chlubit se zdolanou virtuální trasou, sledovat, co zvládli ostatní a podobně,“ dodává.

Cyber fitness

Protože bez virtuality to, jak vidno, nejde, rozvíjí se i samostatný okruh, tzv. cyber fitness. Cvičení s Xboxem se šíří jako lavina a dá se pohodlně provozovat doma. Dokáže zvednout od počítače všechny kancelářské krysy i milovníky počítačových her. Se speciálními brýlemi, přenášejícími vás do virtuální reality cvičení, se pracuje dokonce i v moderních rehabilitačních provozech. Narazit ale můžete také na speciální neoprenové oblečky „s drátky“, tzv. BodyBody.

Na lekci s trenérem dostanete půjčený oblek, na něj ještě speciální vestu se zavedenými elektrodami, jež do svalů vysílají jemné elektrické impulzy – to proto, že i mozek při cvičení vysílá ke svalům podobné impulzy a vy je přidáním vesty a pohybem zintenzivníte. „Toto cvičení může nadchnout všechny, kteří se chtějí hýbat krátký čas a intenzivně. Slibuje procvičení 90 % svalů během dvaceti minut. Je samozřejmě otázkou, pro jak širokou skupinu lidí je právě toto vhodné – na každé cvičení existují výzkumy, které říkají, že je revoluční a skvělé. Ale každý takový výzkum je vedený pro danou firmu. Jisté je jen to, že každý pohyb je lepší než žádný,“ konstatuje na rovinu Filip.

Skupinové lekce

Jako stálice se na fitness nebi drží takzvané skupinové lekce – pole dance, jumping, stepy… „Obrovské znovuzrození zažívá aerobik. Pár let byl v pozadí, zřejmě mu uškodilo, jak se vymýšlely stále nové druhy a jeho podstata se vytrácela. Teď se vrací. Obrovský boom zažívá systém Les Mills. Nedávno se konal jeho kongres v Athénách a zacvičit si pod širé nebe přišlo na 700 lidí. Začátečníci vedle pokročilých, někdo stíhal, jiný ne. Ale když jsem se na ně díval, jedno měli společné: byli nadšení, měli skvělou náladu, bavili se,“ vypráví trenér. Mohlo by vás tedy bavit, pokud patříte k extrovertům, nechcete „do detailu“ ladit postavu, ale spíš se hýbat, vypadnout z bytu, kanceláře, poznat nové známé, zkusit něco jiného. Počítat musíte s tím, že na skupinové lekci se vám jen těžko dostane úplně individuálního přístupu, ale hlava si odpočine, tělo se probere z letargie a pohyb si možná najde konečně místo ve vašem životě.

Článek vyšel v aktuálním čísle časopisu Dieta, kde vás čeká spousta dalšího zajímavého čtení, například o biologické liposukci nebo o všem, co jste chtěli vědět o běhání. K dostání právě teď!

...
... | Zdroj: red