Dominikánská republika: 10 tipů, jak si užít dovolenou naplno | Ženy.cz
 


Dominikánská republika: 10 tipů, jak si užít dovolenou naplno

Prezentace klienta | 4. prosince 2018 • 00:00
Punta Cana • Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Plánujete zimní dovolenou v exotice? Pouvažujte o návštěvě Dominikánské republiky. Čeká tu na vás přes 400 kilometrů nádherných pláží, fascinující tropická příroda a v zimě připlouvají ke zdejším břehům na námluvy velryby. Pokud si chcete dovolenou v této karibské zemi užít naplno, čtěte dále. Připravili jsme pro vás deset praktických tipů.

-->

1.      Ve stínu palem

Zatímco jižní pobřeží Dominikánské republiky je karibské, pláže na severu omývá Atlantský oceán. Další rozdíl je v barvě písku – pláže v letovisku Punta Cana na východě a na jihu v regionu La Romana, Bayahibe, Boca Chica a Juan Dolio jsou bílé oproti plážím na poloostrově Samaná, v Cabarete a Puerto Plata, kde mají nazlátlou barvu. Karibské vody jsou o něco klidnější, Atlantik zase nabízí skvělé podmínky pro kiteboarding a windsurfing.

2.      Do národních parků

Dominikánská republika se může pochlubit desítkami národních parků a chráněných krajinných oblastí. Mezi nejnavštěvovanější patří národní park Cotubanamá (Del Este) u Bayahibe a Los Haitises v Samanském zálivu. V pohoří Cordillera Central se na rozhraní parku José del Carmen Ramirez a Armando Bermúdez nachází Pico Duarte, nejvyšší vrchol Karibiku (3 087 m n.m.). Z dalších parků můžeme zmínit např. Jaragua, La Caleta či Monte Cristi.

3.      Pozorování keporkaků

V teplých vodách u břehů poloostrova Samaná je každý rok od konce prosince do poloviny března možné pozorovat velryby hrbaté. Ty sem připlouvají na námluvy a také přivést na svět mláďata. Jedná se o působivou podívanou, kdy dvacetitunoví samci předvádějí akrobatické skoky před svými partnerkami. Velryby je možné pozorovat z pobřeží, nebo se za nimi vydat na člunu.

4.      Výlet za krokodýly

V Dominikánské republice se nachází také solné jezero Enriquillo. To je svou rozlohou 350 km2 považováno za největší v Karibiku. Šířka jezera se neustále mění, v průměru se pohybuje mezi patnácti a dvaceti kilometry. Na jezeře leží tři ostrovy, které poskytují útočiště plameňákům, leguánům a krokodýlům americkým.

5.      Šperky z larimaru

Věděli jste, že Dominikánská republika je jediným místem na světě, kde se těží larimar? Jedná se o polodrahokam tyrkysové barvy, který se používá při výrobě šperků. Larimarové doly můžete navštívit v Los Chupaderos v Barahoně na jihozápadě země.

6.      Návrat do dob Kryštofa Kolumba

Alespoň jeden den si rozhodně udělejte výlet do metropole Santo Dominga. Město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa. Od roku 1990 je zdejší Koloniální zóna zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Památky v historickém centru na vás dýchnou atmosférou dávno minulých časů. Jsou perfektně zachovalé, jen jejich využití se během staletí změnilo a místo španělských dobyvatel v nich dnes sídlí muzea a kulturní centra.

7.      Pod vodní hladinou

Korálové zahrady, odpočívající koráby a pestrobarevný podmořský svět láká vyznavače šnorchlování a potápění. V zemi se nachází mnoho lokalit, kde si na své přijdou jak začátečníci, tak pokročilí potápěči. Zmínit můžeme např. ostrovy Saona a Catalina u Bayahibe, Tři skály u města Sosúa, Piedra Bonita na poloostrově Samaná, vrak lodi Enriquillo RM-22 a podmořské muzeum Igneri Caribe Taino mezi plážemi Playa Blanca a Playa Serena v Punta Caně.

8.      Ochutnávka místní kuchyně

V Dominikánské republice se v průběhu historie prolínaly španělské, africké a indiánské vlivy, které se odrážejí i v místní gastronomii. Typická dominikánská jídla se skrývají pod názvem comida criolla (kreolská kuchyně). Mezi nejoblíbenější patří la bandera z dušeného kuřecího či hovězího masa s fazolemi a bílou rýží, polévka sancocho z kořenové zeleniny a sedmi druhů masa a banánová kaše mangú s vejci a osmaženým salámem s cibulkou.

9.      Káva, kakao, rum a doutníky

K Dominikánské republice patří neodmyslitelně také typické plodiny jako je káva, kakaové boby, z nichž se vyrábí čokoláda, tabák používaný při ručním balení doutníků a cukrová třtina, ze které se produkuje rum. Místní specialitou je nápoj mamajuana, který čistí játra a ledviny a podle místních funguje i jako afrodiziakum. Jedná se o směs rumu, vína, výtažku z bylin a medu.

10.  Karnevaly

V Dominikánské republice se každý měsíc v roce konají nejrůznější kulturní festivaly. Např. v únoru jsou velmi populární karnevalové oslavy. Nejznámějšími postavami jsou tzv. kulhaví čerti (diablos cojuelos), kteří v maskách a kostýmech pokrytých zrcadélky, chrastítky a zvonky parodují domýšlivé středověké šlechtice. Umělci začínají s výrobou kostýmů několik měsíců předem a používají přitom nejrůznější materiály, mj. peří, malované dýně a banánové listy. Je třeba ocenit také fyzický výkon tanečníků v maskách. Kostým váží až 10 kilogramů a vnitřní teplota se pohybuje okolo 30 °C.

www.GoDominicanRepublic.cz

Fotogalerie

10 fotografií

Objevte Dominikánskou Republiku.Objevte Dominikánskou Republiku.Autor: ČTK

 

 

Jdi na homepageZpět na začátek

Horoskopy