.

.

Dokáže se žaludek přizpůsobit množství potravy nebo zůstává stále stejný?

Pokud se snažíte zhubnout, může se vám zdát, že se váš žaludek smršťuje konzumací zdravých lehkých jídel. Zatímco když jste si dopřáli jedno (nebo i více) nezdravých těžce stravitelných jídel, cítíte opak. Může se váš žaludek roztáhnout při konzumaci většího množství potravin, anebo naopak stáhnout, když si jídlo upíráte?

Jídlo, které zkonzumujete, nejde rovnou do žaludku. Prochází celým trávicím traktem, až se nakonec dostane do horní části žaludku. Ta se roztáhne a pohltí potraviny, které jste zkonzumovali. Jsou lidé s velkým apetitem, kteří jsou zvyklí pojmout hodně jídla, tzv. „soutěživí jedlíci“, a dokáží jíst i ve chvíli, kdy se ostatní cítí akorát plní. Každý má jiné tělo, stravovací návyky a také tvar a velikost žaludku, který se jako každý jiný sval po delší době umí přizpůsobit.

Když máte velké jídlo, váš žaludek se zázrakem nezvětší a nezůstane tak navždy. Pokud si někdy dáte více jídla, než obyčejně, tak se roztáhne, ale zhruba během čtyř hodin se zase vrátí do původní velikosti, jakmile se jídlo dostane do tenkého střeva.

Jestliže ovšem pravidelně jíte více než je vhodné a rychlejším tempem, váš mozek nestihne dát signál zbytku těla, že už jste plní, a žaludek se může roztáhnout a tím tak trvale zvětšit svůj objem.

Na druhou stranu, pokud delší dobu jíte méně jídla než obvykle (například pokud se snažíte zhubnout nebo máte trávicí potíže), váš žaludek se stáhne a už nebudete schopní pojmout tolik jídla, jako předtím. Je ovšem možné ho zase postupně navyknout.

Žaludek se chová jako vaše svaly – pokud je budete používat méně a méně, začnou ochabovat. Když je ale budete pravidelně v rozumné míře trénovat, dobře vám poslouží.

Takže když uvidíte po obědě skvělý dortík a váš žaludek vám bude říkat, že má ještě trochu místa, bez výčitek si ho dejte. Po pár hodinách se zase budete cítit fit.