5 tipů na jarní jednodenní výlety: Zvládnete je za den, vlakem, autem i v dešti!

Lákají vás slunné víkendy vyrazit někam do přírody? Podívejte se na pět krásných míst, která jsme pro vás vybrali. Samozřejmě i s tipy na skvělou kávu a občerstvení!

Na Tetín za českou historií

Ideální nedělní výlet pro Středočechy vede na Tetín, vesnici jen několik kilometrů nad Berounem. Dojet sem můžete buď autem, nebo autobusem z Berouna.

Tetín patří k nejstarším obcím na našem území, jeho název je odvozený od jména Krokovy dcery Tety. Ta si, jak báje praví, vystavěla hrad jako své sídlo. Historicky je potvrzené nicméně pouze to, že na Tetíně pobývala manželka prvního doloženého Přemyslovce Bořivoje I. Ludmila, též známá jako babička sv. Václava. V září roku 921 ji kvůli rodinným neshodám nechala zavraždit její snacha Drahomíra.

Turisty sem lákají zbytky tetínského hradu a kostelík sv. Jana Nepomuckého ze 14. století, odkud se nabízí pěkný pohled na údolí s řekou Berounkou, barokní kostel sv. Ludmily i románský kostel sv. Kateřiny s malovaným oltářem. Jestli budete mít víc času, vydejte se i do dva kilometry vzdálené osady Koda, kde stojí několik historických domků. V roce 1919 tu vznikla slavná trampská osada Údolí děsu, v roce 1952 se z Kody stala přírodní rezervace. Na odpolední svačinu pak můžete zajít přímo k Berounce, do Cafe Creperie Strakatý Králík. Najdete ji kousek od berounské Pražské brány, palačinky tu voní už od dveří.