Proč teď letí FILA a další sportovní značky, které byly roky out?

Máte doma něco s nápisem Fila? Pokud ano, nejspíš ten kousek oděvu už hodně pamatuje. Anebo jste ho musela koupit nedávno. Módní obchody v čele s Asosem nebo Urban Outfitters totiž v poslední době zaplavují trička a mikiny italské značky Fila. A také Kappa nebo Umbro. Proč je z nečeho, co jsme ještě loni nosili maximálně "na tajňačku" na doma, najednou ohromný trend?

Ať se v poslední době v módě děje cokoli, téměř vždy za tím můžeme hledat inspiraci devadesátkami. Poté, co návrháři vyčerpali cool grunge, oživili mom džíny, tenisky, batohy a dokonce i ledvinky, přicházejí na řadu další věci, o kterých jsme si mysleli, že je už definitivně pohřbil čas a navždy na ně budeme nahlížet jen jako na "ty trapné devadesátky".

A zde se oblíbená dekáda potkává s dalším vlivem –athleisure neboli sportovní módou, která v posledních letech pronikla z fitness center do ulic, protože dělat nějaký sport zkrátka patří k výbavě moderního člověka. Přičtěte si k tomu vzestup vlivných rapperů v hudebním průmyslu, kteří svým módním stylem rovněž čerpají z devadesátek (hádejte, jakou značku tenisek si oblíbila předčasně zesnulá ikona, jeden z nejúspěšnějších rapperů historie, Tupac?).

Na závěr přimíchejte estetiku subkultur bývalého východního bloku, odkud se v posledních letech rekrutují velmi zajímaví návrháři. Kromě bratrů Gvasaliových a jejich značky Vetements, kterou nosí i Céline Dion, je to například moskevský designér Goša Rubčinskij, jehož oblečení bývá inspirováno stylem ruských skejťáků. Právě on spolupracuje s populárními sportovními brandy 90. let, jako jsou Fila, Kappa nebo Sergio Tacchini.

Ačkoli se Rubčinského stylingem inspirují převážně mladí lidé, kteří se v devadesátkách teprve narodili a tehdejší móda je pro ně vintage, za návrat Fily & spol. rozhodně vděčíme i nostalgii po těchto časech. Schválně se zkuste zeptat svého partnera, jestli v dospívání neměl takovéhle triko nebo mikinu, uvidíte, jak se mu rozzáří oči. A vy máte možná další tip na vánoční dárek. Nebo na nějaký stylový kousek pro sebe.

Podívejte se na ně do fotogalerie.