.

. Zdroj: internal

Kate Moss: Záhada dokonale divoké topmodelky

Topmodelky 80. let. Vysoké a prsaté – americké, německé a švédské glamazonky stylizující se do provokativních erotický póz. Ochotně odhalovaly svá božsky dokonalá těla. A pak najednou přišla Kate. Sýrově bílá a se sto sedmdesáti centimetry vyhlížela jako zakřiknutý trpaslík, měla dlouhý trup a krátké, křivé nohy. Výstřih samá kost a k tomu anglicky nesouměrné zuby. Kdyby tehdy někdo předpověděl, že Kate bude „nejkrásnější“ a „nejvlivnější“ modelkou dalších dvacet let, nevyhnul by se svěrací kazajce.

Pokračování 2 / 7

Fotografové, těšte se! přichází Kate

Ale módním fotografům Kate uhranula. Nebyla dokonalá, ale byla dokonale divoká. Helmut Newton si prostřednictvím urostlých amazonek realizoval sny z dob, kdy se coby židovský školák v nacistickém Německu ocitl s fotoaparátem na módní árijské přehlídce spodního prádla; ostatním fotografům se ale nafoukané, ideálně souměrné bohyně přejedly. Kate měla krásnou tvář, ale jinak byla úplně jiná. Ani za mák ješitnosti, zajímavý výraz, coby modelka fantasticky proměnlivá.

Pokračování 3 / 7

Prznění neviňátek

Calvin Klein loni najal Lottie, nevlastní sestru Kate Moss, protože chtěli zopakovat úspěch kampaně, která sedmnáctiletou Kate vystřelila na první místo mezi modelkami. Kate se hned ozvala, že nad sestrou bude držet ochrannou ruku. Doteď si pamatuje, jak odmítla nechat se fotit nahoře bez. Odsekli jí, že v tom případě s modelingem skončila, postarají se, aby si ji už nikdo nevybral. Výsledné fotky, na kterých pózuje jenom ve spoďárech nebo coby úplně nahá vyzáblá žížala, jsou dnes legendárně slavné. Jenomže Kate byla tehdy zamindrákovaná nesmělá teenagerka (na place jí řekli, že připomíná něčího synovce) a to, že ji donutili, aby svoje nenáviděná malá prsa odhalila, ji psychicky zlomilo. „Nervově jsem se zhroutila, myslela jsem, že umřu,“ řekla Vanity Fair v roce 2012 v jednom z mála osobních rozhovorů.

Pokračování 4 / 7

Sex, drogy a alkohol

Doktor v New Yorku jí nabídl prášky, ona sama si pomáhala alkoholem a drogami. Dalších deset let nebyla na přehlídkovém molu ani jednou střízlivá. Začali jí přezdívat Tank, protože na posezení zvládla tři gramy kokainu a k tomu litr vodky, nikdo s ní nedokázal držet krok. Ani Johnny Depp, se kterým byli až do roku 1997 nesmírně pohledný a věčně sjetý pár. Kate připustila, že když ji opustil, oplakávala ho celé roky. A taky ještě víc pila, brala drogy a hledala únik v náhodném sexu. Stoupla si před záchodky a ječela: „Who wants the F..k?!“

Pnutí mezi ÚV KSČ a chartisty bylo zanedbatelné ve srovnání s nenávistnými kampaněmi, které v devadesátých letech vřely mezi módními představiteli „grunch“ a „heroin chic“ na jedné straně a všemi ostatními, kterým po dekádě krasavic typu „krev a mlíko“ najednou image vychrtlé Kate Moss strašně vadila. Vadilo, že divoká holka, která bez přestání kouří, chlastá, šlukuje a šuká, dokáže ovlivňovat, tedy svést mladé. S výjimkou Vogue šéfredaktorky ženských časopisů začaly bít na poplach; Clinton vydal komuniké, v němž soudruhy z módní branže nabádal k odpovědnějšímu vybírání vzorů pro mladou generaci. Vzor samotný, divoká Kate, skončil opakovaně v léčebně. A nejméně dvakrát (pokaždé po skandálu s drogami) to vypadalo, že s její kariérou je konec.

Pokračování 5 / 7

Waif look

Scoutka z modelingové agentury Storm objevila Kate Moss v roce 1988 na letišti, když se vracela z dovolené na Bahamách. V té době jí bylo čtrnáct let. Úspěch už jí přineslo první focení pro časopis The Face, kde byla na obálce nahá. Na modelku byla ale neobvykle malá a ve srovnání se supermodelkami 80. let i velice hubená. A tak se zrodil nový typ antimodelky, tzv. waif look (waif znamená anglicky zanedbanec, otrhanec, vagabund).

Pokračování 6 / 7

Tajemství lstivé Kate

Coby dítě Kate oblékala bratra do holčičích svršků. Vždycky milovala hadry. Už dvacet let se celé týmy marketingových a oděvních expertů snaží rozklíčovat styl Moss, podrobně studují fotky paparazzi. Třeba ulité džíny a tzv. baletky nosí po jejím vzoru coby každodenní uniformu celá řada žen a dívek. Ale žádná z nich nevypadá tak ležérně a elegantně jako Kate. Utkvěla mi v hlavě věta, kterou před mnoha lety na adresu modelky utrousil jeden z jejích přátel: „Kate je fajn holka, ale hlavou se jí nehoní nic jiného než hadry a to, jak je poskládat; je svým stylem totálně posedlá!“

Lucian Freud, legenda britského moderního malířství, měl stejně fanatický přístup k malování. Když portrétoval těhotnou Moss, musela dochvilně chodit několik měsíců od sedmi večer do dvou nebo tří do rána na sezení. Freud dával přednost malování před vším ostatním. A Kate je jediná modelka, kterou ani manželství, ani mateřství nepřimělo k tomu, aby zásadně měnila své pracovní závazky, výrazně zpomalila nebo omezila tempo. I díky tomu je ze své generace jediná, která si dodnes může účtovat dvě stě tisíc liber za den. A je jedinou múzou, které se podařilo něco tak efemérního, jako je styl, proměnit v každoroční desetimilionové zisky (v librách).

Pokračování 7 / 7

Nestěžuju si, nevysvětluju

Od své velké lásky, dnes 51letého Johnnyho Deppa, se naučila držet soukromý život a vlastní pocity pod pokličkou. Všichni obdivují její aristokratický přístup „never complain, never explain“. Její obdivovatelé ji přirovnávají k hrdinkám němých filmů. „Připadá mi směšné, jak herci a herečky pořád něco vysvětlují. Já nemám potřebu o něčem mluvit,“ krčí rameny modelka.

Ale ikonou, nejvlivnější modelkou, by se nestala bez drsné průpravy, které se jí dostalo v dětství. Její matka se vášnivě zamilovala a odpovědného manžela vyměnila za pochybného chlápka a pověsila rodinný život na hřebík, když Kate bylo čtrnáct. Od té doby bylo děvče bez dohledu: Kate přišla o panenství, chodila za školu a pařila se staršími chlápky v hospodách v Croydonu, kde se každou chvíli strhla rvačka.

Slečny, které jdou ve stopách Kate, můžou být nebezpečné. Můžou mít stejný talent svést objektiv i fotografa, může se najít i taková, která bude k módě přistupovat stejně jako Kate, tedy smrtelně vážně jako šprtka k maturitám. Ale žádná z nich nemá její výraz. Nemá tu pochybnou výhodu citově brutální a fyzicky divoké průpravy drsného londýnského předměstí dnes už legendární Moss.

V osobnosti Kate Moss se snoubí nevšední krása s povahou předměstského děvčete, které se s ničím moc nemaže.

Článek připravil časopis ForMen.