.

. Zdroj: internal

Deset zajímavostí, které možná nevíte o kabelkách Birkin

Birkinka není pouhá kabelka. Je to klíč ke dveřím společenské smetánky, ikonický kousek, ikona módního světa a symbol společenského statusu. Své jméno dostala po herečce Jane Birkin, pro kterou byla také poprvé navržena a vyrobena. To možná víte. Možná také víte, že pořídit si tuto legendární kabelku není vůbec jednoduché. Víte ale, jaké vzdělání musejí mít ti, kteří kabelky vyrábějí? Jak dlouho trvá zhotovit každý kus a jak se jmenuje nejdražší Birkinka světa?

Výroba jedné tašky Birkin trvá 48 hodin

Každá taška je vyráběna jedním řemeslníkem na jednom pracovišti firmy. Dříve, než ho ale k práci pustí, musí projít nejméně pětiletým výcvikem. A pokud chce pracovat s luxusními kůžemi, ještě déle. Kvůli dokonale precizní ruční práci trvá zhotovení jedné kabelky až 48 hodin.

Nejdražší Birkinka na světě stála 380 000 dolarů

V květnu letošního roku byla jedna z kabelek vydražena za rekordní částku. Kabelka z krokodýlí kůže v matné bílé barvě zdobená zlatem a diamanty se prodala za 380 tisíc dolarů. To je téměř devět milionů korun a je to také nejvyšší částka, co byl někdo ochoten utratit za kabelku.

Kabelka byla vyrobena v roce 2014 a říká se jí Himalaya Birkin kvůli její zvláštní bílo šedé barvě. Právě ta je na kabelce vlastně nejzajímavější, protože docílit takového odstínu je časově náročné a kvůli tomu spatří světlo tohoto světa jen dvě takové kabelky za rok.

Jane Birkin má jen málo těchto tašek

Samotná Jane Birkin nosí vždy jen jednu konkrétní tašku a nikdy si nepořídí novou, dokud není ta stará obnošená. Je také známa tím, že své drahé kabelky a peněženky zdobí samolepkami, brožemi nebo korálkovými náramky. V poslední době sama nenosí žádnou a dává prý přednost "nošení věcí po kapsách jako muž". Sama dodává, že je na ni kabelka moc těžká. Možná ano, možná ale její rozhodnutí částečně ovlivnila i kauza s krokodýly (viz níže).

Birkin je lepší investice než akcie na burze cenných papírů

Birkinku vždy prodáte za víc, než jste do ní investovali. Studie finančních analytiků ukázaly, že tyto krásné tašky dosahují během posledních několika desetiletí průměrný roční výnos 14,2 %, což z nich činí lepší investici, než jsou akcie nebo zlato.

Birkinky nebyly vždy populární

Birkinka se rozhodně netěšila vždycky takové přízni. V osmdesátých letech, kdy přišla na trh (konkrétně 1984), dominovaly trhu kabelky Chanel. Popularita těchto tašek začala až v devadesátých letech, s „It Bag“ šílenstvím. Od té doby si získaly mnoho stálých fanoušků. O Victorii Beckham se říká, že vlastní více než 100 Birkin kabelek, k dalším ctitelkám patří Reese Witherspoon, Kim Kardashian, Jennifer Lopez nebo Heidi Klum.

Cena jedné kabelky začíná na 8 500 dolarech

Za 8 500 dolarů můžete dostat obyčejnou koženou kabelku bez vzoru. V roce 2001, kdy v legendárním dílu Sexu ve městě sháněla kabelku i Samantha, stála kabelka 4 000 dolarů.

Prázdná Birkinka váží něco okolo kila

Možná to tak nevypadá, ale když do tašky přidáte telefon, klíče, peněženku a make-up, opravdu jí to na váze přidá a docela se pronese.

Krokodýlí kauza

Poté, co organizace na ochranu zvířat PETA zveřejnila drastické záběry z krokodýlí farmy, Jane Birkin vydala prohlášení, že své jméno nechce s firmou nadále spojovat. Firma Hermès ovšem uvedla, že záběry nepocházely z farmy, se kterou spolupracují. U svých dodavatelů prý naopak trvají na dodržování etických standardů.

Nápad přišel v letadle

Nápad na výrobu této kabelky údajně vznikl v letadle. Když jednou v roce 1983 letěla herečka z Paříže do Londýna, stala se jí malá nepříjemnost: Jak se pokoušela nacpat svou kabelku do skříňky nad sedadly, kabelka spadla a celý její obsah se vysypal. Jeden z ochotných mužů, který jí pomáhal rozsypané věci sbírat, byl náhodou generální ředitel frimy Hermès. Dali se do řeči o tom, jaká by taková kabelka měla být, a o pár měsíců později byla první Birkinka na světě.

Můžete si ji pronajmout

Pokud potřebujete oslnit v New Yorku a kabelku nechcete kupovat, případně pokud si ji potřebujete vyzkoušet, než do ní investujete, můžete si ji půjčit. Například přes internetovou půjčovnu VillageLuxe. Na týden stojí 295 amerických dolarů a potom ji musíte buď vrátit, nebo koupit.