Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Tipy na kreativní svatební video

Chcete mít svůj velký den pečlivě zdokumentovaný nejen prostřednictvím fotek, ale láká vás především možnost vytvoření videa? Svatební videa nabízejí přirozené záběry ze svatebního veselí a často zahrnují i okamžiky, u kterých novomanželé vůbec nebyli. Jde tedy o jedinečnou šanci, jak si uchovat vzpomínky na svatbu na nekonečně dlouhou dobu.

Výběr svatebního kameramana

Základním předpokladem kvalitního svatebního videa je schopný a zkušený kameraman. Tip na vhodného kameramana můžete získat přímo od svatební koordinátorky, ale je možné jednat i na vlastní pěst. V každém případě si pečlivě prohlédněte ukázky práce a prostudujte si recenze zákazníků. Obecně se doporučuje shlédnout nejen sestříhané svatební klipy, ale požádat kameramana o celé svatební video alespoň z jedné zakázky. Uděláte si tak jasnou představu o tom, zda jsou pořízené záběry skutečně kvalitní a kameraman se naplno soustředí na svoji práci.

Bez nadsázky se dá říct, že kreativita stojí a padá na správném výběru kameramana. Počítejte s tím, že každý kameraman má svůj unikátní styl natáčení. Můžete se sice domluvit na částečném kompromisu, ale tím riskujete, že konečný výsledek nebude vyhovovat ani jedné straně. Úkolem kameramana je věrně zachytit atmosféru svatebního dne. Proto je vhodné se s kameramanem sejít ještě před svatbou a ujistit se, že si budete rozumět i po lidské stránce. Přece jen jde o cizího člověka, kterého plánujete pozvat do svého soukromí. Pokud si chcete být jisti, že vám styl natáčení vyhovuje, můžete si objednat i předsvatební video, na kterém vyladíte případné nedostatky.

Lokalita a styl svatby

Kreativní záběry ze svatebních obřadů a hostin na hradech, zámcích či v přírodě se točí téměř samy. Ale i záběry ze svatby na radnici jen v doprovodu svědků mohou být originální. Kameraman by měl s dostatečným předstihem vědět, kde se svatba koná, aby si včas připravil vhodnou techniku. Při natáčení hraje zásadní vliv nejen kvalita obrazu, ale také zvuku. V postprodukci je následně možné svatební video doplnit hudbou. Ta by svým tempem měla přesně odpovídat jednotlivým sekvencím. V opačném případě bude výsledek spíše rozpačitý.

S místem svatby pak úzcesouvisí i celkový styl a barevné ladění svatby. V posledních letech jsou velmi populární svatby v boho stylu, pro které jsou typické přírodní barvy, dekoracemi ze dřeva a velké množstvím květin. Stálicí je i ladění svateb do elegantního nebo romantického stylu. Každou svatební sezónu jsou pak v kurzu jiné barevné kombinace. Ale stejně tak je možné jít úplně jiným směrem a rozhodnout se pro svatbu v námořnickém, cestovatelském, filmovém nebo třeba fotbalovém stylu. Zvolený styl by měl především odrážet společné záliby a představy snoubenců.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Co zahrnout do svatebního videa

Zkušený svatební kameraman se pozná tak, že do svatby nezasahuje a události nechá přirozeně plynout. V současnosti se již téměř netočí na velké kamery, ale namísto toho se používají fotoaparáty, které jsou o poznání menší. Svatebčané tak nebývají příliš nervózní a snáze se před objektivem uvolní.

Základem kvalitního svatebního videa je stabilní obraz, správné nasvícení a zahrnutí všech zásadních okamžiků svatebního dne. Kameraman by měl rozhodně zdokumentovat výměnu snubních prstenů, první manželský polibek, společný tanec nebo svatební hostinu. Kreativitě se ale meze nekladou. Do videa je možné zakomponovat také svatební přípravy nevěsty a ženicha, záběry z exteriéru nebo detailní záběry svatebních šatů, obleku či snubních prstenů. Svatební video můžete pojmout také jako příběh vaší lásky, a to od prvního seznámení přes žádost o ruku až po veselku. Součástí videa mohou být i záběry z rozlučky se svobodou nebo z návštěvy svatebního salonu.

Nejen svatební videa spolehlivě ozvláštní také záběry z tzv. Golden hour (doba těsně před západem slunce). Ty jsou, díky tlumenému světlu, velmi lichotivé a působí zcela přirozeně. Novomanželé si navíc mohou během natáčení na chvíli odpočinout od svatebního shonu a naplno si užít jeden druhého.

Pozvěte si na svatbu dron s kamerou

Nemusíte ale nutně sázet jen na klasickou kameru. Stejně tak můžete do služeb povolat i dron s kamerou. Získáte tak dechberoucí záběry z ptačí perspektivy, o kterých se vám ani nesnilo. Ideální je samozřejmě využít služeb profesionálů, kteří mají s natáčením svateb pomocí dronu zkušenosti. I v tomto případě se zajímejte o ukázky práce a recenze, ať se vyhnete případnému zklamání.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Jak zapojit svatebčany

Toužíte po originálním svatebním videu, ale v rozpočtu vám na něj nezbývá dostatek peněz? Řešení je vcelku snadné. Téměř každý z nás vlastní v dnešní době chytrý telefon s kamerou. Někdo se dokonce může pochlubit nejlepším fotomobilem na trhu. Byla by tedy škoda toho během svatby nevyužít. Pokud se vám představa, že svatebčané budou mít po celou dobu mobil v ruce, příliš nezamlouvá, můžete o natáčení požádat jen několik hostů.

Snímky a videa ze svatebního dne pak mohou svatebčané vložit na cloudové úložiště (např. DropBox, Google Drive). Získáte tak zajímavé záběry z různých úhlů, které můžete následně složit do netradičního svatebního videa. Na internetu najdete celou řadu návodů na to, jak z jednotlivých záběrů sestavit poutavý snímek. Během jednoho víkendového odpoledne to hravě zvládnete.