Nemoci ledvin

Nemoci ledvin Zdroj: Blesk

ss
Dříve se tradovalo, že se nemocem ledvin ubráníte nadměrným pitím vody. To se ale nikdy nepotvrdilo, proto to s ní nepřehánějte.
Citrón je odvěžující ve vodě
Bolí vás záda? Může to být i problémy s ledvinami.
Močový měchýř
10
Fotogalerie

Sedm příznaků, které odhalí nemocné ledviny. Víme, jaké to jsou…

Ledviny jsou párovým orgánem uloženým po stranách páteře v břišní dutině. Slouží k odstranění nečistot z krve. Ty následně odchází z těla v podobě moči. Dysfunkce ledvin je velmi nebezpečná!

Během dne dokážou ledviny profiltrovat až 200 litrů krve. Pokud přestanou správně pracovat, je možné, že si toho zprvu vůbec nevšimnete. Jejich onemocnění totiž většinou neprovází žádné bolesti.

Prevence proti onemocnění ledvin není nijak složitá, stačí méně solit, dodržovat pitný režim (minimálně 1,5 – 2 litry neperlivé vody) a nezapomínat na ovoce a zeleninu, které jsou důležitým zdrojem antioxidantů.

Připravili jsme pro vás seznam sedmi nenápadných příznaků, které vám napovědí, že není něco v pořádku:

1. Otoky. Bývají prvním příznakem toho, že ledviny pracují špatně. Objevují se zejména na lýtkách, zápěstích, prstech či kotnících. Otoky upozorňují na velké množství bílkovin, které spolu s močí vylučujete, anebo varují, že ledviny nemohou správně regulovat množství sodíku v těle.

2. Únava. Zdravé ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Pokud jej není dostatek, cítíte se unavení a slabí, což je dáno tím, že bez potřebného množství krvinek se vám do krve dostává jen malé množství kyslíku.

3. Bolesti. Dostavují se jen zřídka, a to ve střední části zad – právě v místech, kde se nachází ledviny.

4. Dušnost. Je způsobena nedostatkem kyslíku, což vyvolává zrychlení frekvence dýchání. Dušnost je však příznakem více chorob, proto je ve svém prvopočátku jen málokdy přičítána špatné funkci ledvin.

5. Vyrážka. Důvodem, že vám na těle vyskákala svědivá vyrážka, pupínky, akné či zarudnutí, jsou opět toxiny, které se hromadí ve vašem organismu.

6. Problémy týkající se moči. Nejčastějšími jsou změna barvy (buď výrazně tmavá nebo neobvykle světlá), pěnivá či zakalená moč, bolesti při vykonávání malé potřeby, popřípadě, když obsahuje krev.

7. Pachuť v ústech. Kovová pachuť v ústech může být dalším příznakem, kdy ledviny volají o pomoc. Objevuje se tehdy, když vaše tělo nevylučuje nežádoucí toxiny.