Při sebevraždě rodičů přišla o nohy. Teď je z ní modelka a sportovkyně

Haven Shepherd se narodila před čtrnácti lety jako Phuong Twi Do ve Vietnamu. Přežila výbuch podomácku vyrobené bomby, kterou nastražili její rodiče – chtěli zabít sebe i dítě, protože dcera přišla na svět z nemanželského vztahu, což je pro tamní společnost nepřijatelné.

Matka i otec zemřeli, holčička přežila, ale lékaži jí museli amputovat obě nohy. Když jí bylo dvacet měsíců, adoptovali ji manželé Rob a Shelly Shepherdovi z amerického Missouri a dali jí jméno Haven.

GALERIE: Jak Haven vyrostla a co všechno zvládne bez nohou

Po neštěstí ji nějaký čas vychovávali prarodiče, ale neměli peníze na její léčbu, a tak souhlasili s adopcí. V Americe se Haven naučila používat protézy a co víc, začala sportovat, až se nakonec před čtyřmi lety specializovala na plavání a chce se stát členkou amerického paralympijského týmu. Chtěla by se zúčastnit her v letech 2020 nebo 2024.

"Když jsem vyrůstala, přišlo mi normální, že nemám nohy, dokonce i když jsem slyšela, jak se to stalo. Až později mi došlo, že jsem s podobným příběhem asi jediná," říká dívka. S tím, že ve Vietnamu se bohužel žena jako její matka nemohla rozvést, a tak když se jí narodilo dítě ze vztahu s jiným mužem, nenašli její rodiče bohužel jiné řešení své situace.

Prostě to musíš zkusit

Je vděčná svým náhradním rodičům, kteří ji vždycky podporovali a nesnažili se ji omezovat s ohledem na to, že nemá nohy.

"Vzpomínám si, že jsem se dívala, jak nějaké dívky hrají basketbal, a myslely, že to nedokážu, protože nemám nohy, ale pak mi jedna z mých sester řekla, že to prostě musím zkusit. A toho se držím dodneška," dodává Haven, která od té doby vyzkoušela mnoho dalších sportů.

"To, co nejvíce zamiluji na plavání, je, když si do vody někdy nevezmu protézy a ničemu to nevadí, jsem tam ve svém vlastním světě," líčí dívka, která se krom plavání věnuje i modelingu. Začala s tím, když si uvědomila, kolik lidí není z různých důvodů spokojeno se svým tělem.

Její rodiče Shelly (56) a Rob (57) před lety našli holčičku pomocí organizace Touch A Life pro děti bez domova a v roce 2005 s ní odletěli z Vietnamu. Shelly se už v té době starala o sedm dětí a na rozdíl od manžela, který byl ze situace trochu rozpačitý, se do dívky okamžitě zamilovala. "Vybrala si nás," tvrdí.

Náhradní rodiče se dlouho báli říci Haven pravdu o tom, jak o nohy přišla, a dlouho jí tvrdili, že její rodiče byli prostě moc chudí, než aby se o ni mohli starat. Když jí bylo pět, Shelly jí řekla celý příběh.

Klidný život? Naopak!

Někdy v té době se Haven rozhodla, že bude nosit protézy, které do té doby odmítala. "Byli jsme kdysi v zajetí stereotypů o zdravotně postižených dětech a mysleli si, že Haven bude potřebovat klidný životní styl, ale nemohli jsme se víc mýlit," říká Shelly.

Haven sama doufá, že svým závodním plaváním, a tím, že dělá modelku, povzbudí další lidi s handicapem.

Podívejte se na video s dalším dětským hrdinou