Jarní detox není jen o pití zeleného džusu.

Jarní detox není jen o pití zeleného džusu. Zdroj: DECASPORT s.r.o.

Jarní detox pro tělo i mysl

Každý z nás se může snadno stát otrokem stresu, špatných návyků a nezdravých rozhodnutí. S trochou odhodlání se ale můžete ze začarovaného nezdravého kruhu snadno vymanit a zbavit se toho, co vás tíží. Jaro je ideálním obdobím pro úklid domu, těla i duše. Jarní detox není jen o pití zeleného džusu. Přistupujte k jarní očistě holisticky a vyřaďte ze svého života alespoň na chvíli všechno, co vás tíží.

Očistná dieta

Pomalá rána, celodenní únava a nedostatek energie. Jarní únavy se můžete snadno zbavit tím, že upravíte svůj jídelníček. Pokud se cítíte pod psa, je možné, že si vaše tělo potřebuje odpočinout od těžkých jídel, které brání přirozenému detoxikačnímu procesu.  Průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry, uzeniny a smažená jídla nám sice chutnají, našim tělům ale dávají pořádně zabrat. Vyměňte polotovary za jídla připravovaná z čerstvých surovin a zařaďte do jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu. Vybírejte si potraviny bohaté na bílkoviny, které jsou nezbytné pro udržení dobré imunity, podporu růstu svalů i pro hubnutí. Pokud je třeba, proteiny můžete doplnit i formou nejrůznějších prášků a doplňků stravy.

Nezapomínejte doplňovat tekutiny

Hydratace je spolu s vyváženým jídelníčkem klíčem k úspěchu. Abyste ze svého těla vypláchla toxiny a udržela jej v chodu, snažte se denně vypít dostatek čisté vody. Omezte konzumaci sladkých nápojů a alkoholu a zkuste vysadit kávu a čaj. Černé a zelené čaje, totiž stejně jako káva, obsahují kofein, který má diuretické účinky.

Pravidelný pohyb

Pokud chcete ulevit tělu i mysli, začněte pravidelně cvičit. Fyzická aktivita zvyšuje hladinu energie, zlepšuje náladu a pomáhá vašemu tělu lépe vyplavovat toxiny. Z nepřeberného množství aktivit si můžete vybrat tu svou přesně podle svých představ. Vyražte do posilovny a prozkoumejte, k čemu slouží všechny stroje a jak se správně používají různé činky. Pokud se vám nechce chodit z domu, pořiďte si třeba rotoped, nebo zkuste online lekce jógy či aerobiku. Pravidelný pohyb může zařadit také do běžných dnů. Zkuste jít do práce a z práce pěšky. Vynechejte výtah a jděte do kanceláře po schodech, zaparkujte o kus dál nebo se během pracovní přestávky pořádně protáhněte.

Digitální detox

Vypněte si oznámení. Upozornění na zprávy, články, aktivitu přátel na sociálních sítí a další oznámení nás vyrušují celý den. Zapněte si přes den na telefonu režim, v němž alespoň některá z oznámení vypnete. Smažte si z telefonu aplikace, které nepoužíváte a odhlašte se z odběrů newsletterů, které nečtete. Zamyslete se nad tím, jestli opravdu potřebujete všechny sociální sítě, které jsou nám dostupné. Zaměřte se na přítomný okamžik a na lidi ve svém okolí. Možná se vám uleví, když nebudete muset řešit, co dělá zbytek populace na opačném konci světa.

Mentální detox

Máte-li plnou hlavu myšlenek, sepište si své starosti na papír. Napiště si co vás trápí, ale také co musíte udělat. Seznamy úkolů a povinností vám pomohou s uspořádáním myšlenek a určením priorit. Na nic už nezapomenete a po splnění úkolů budete moci seznam proškrtat a zbavit se tak psychické zátěže. Se zmírněním stresu pomáhá také meditace nebo nejrůznější dýchací techniky. Zpomalte, udělejte si každý den čas na to, abyste si mohla uvědomit, za co jste vděčná.

 

Pořádný detox není o kapustových smoothies a meditačních aplikacích. Chcete-li si opravdu odpočinout a očistit tělo i mysl, udělejte si na sebe čas. Zpomalte, srovnejte si myšlenky a věnujte pozornost tomu, co jíte a čemu věnujete čas. Vypněte telefon, zkuste nový sport a místo čokolády si po obědě dejte misku jahod. Pečujte o sebe a tělo vám to oplatí!

Doporučujeme

Načíst další články