Kam letos vyrazit na dovolenou? Třeba do španělské Andalusie.

Kam letos vyrazit na dovolenou? Třeba do španělské Andalusie. Zdroj: iStock.com

Kam letos vyrazit na dovolenou? 5 vyzkoušených redakčních tipů na tuzemské výlety i zahraničí

Jsou místa, do kterých jsme se zamilovaly. Teď se o své zážitky podělíme s vámi. Tak si tu letošní dovolenou užijte!

Skotsko: Příroda i duchovno

To je moje velká láska. Syrová krajina skotských hor, vřesovišť, jezer, hradů a skalnatého pobřeží je jako vystřižená z duchařských příběhů o krvavých mordech, nešťastných láskách, končících něčí tragickou smrtí, nebo aspoň ztroskotaných lodích. Skotsko nabízí hodně. Přírodu, historii, zábavu i duchovní zážitky. Kdybych mohla, byla bych tam pečená vařená. 

TIP NA VIDEO: Kam vyrazit v červenci na výlet?

Video placeholde

Hrad Kašperk: Steak a vlci

Spanilou jízdu po Šumavě jsme absolvovali s rodinou letos na jaře a  tak se nám tam líbilo, že tam o prázdninách vyrážíme znovu. Pojedete taky? Začněte na hradě Rabí u Klatov. Pak si autem dojeďte na hrad Kašperk. Od parkoviště vás k němu přivede lesní cesta, kterou zvládnete i s kočárkem. Kvilda, Modrava a Srní stojí za prozkoumání taky. Ať už pěšky, nebo na kole či koloběžce. U Srní jsou navíc k vidění vlci. Když budete mít štěstí, můžete je zahlédnout ve volném výběhu. Dalekohled nebo dobrý fotoaparát vezměte s sebou. A můj tip na kulinární zážitek? V hospůdce U Štěpána v Petrovicích u Sušice si dejte steak. Doporučuju udělat si rezervaci! 

Andalusie: Španělské azuro

Pokud si chcete odpočinout u moře bez davů turistů, pak vyrazte do španělské Andalusie na samém jihu Pyrenejského poloostrova. Z Prahy poletíte přímým spojem do Malagy, kde se vám vyplatí půjčit si auto rovnou na letišti. Stačí, když ujedete asi 35 kilometrů a ocitnete se v malebném městečku Torre del Mar. Čeká vás azurově modré moře a upravené pláže, kde si můžete dát čerstvé ryby a mořské plody. Sázkou na jistotu je pražma nebo mořský vlk. A v místní kavárničce Momentos Café hned u pláže dělají úžasná míchaná vajíčka a nabídnou vám i lahodný croissant a čerstvý džus z místních pomerančů. A pozor, moře je tady nejteplejší od konce června až do října.  

Pag, Chorvatsko: Pláž jako z cukru

Jestli budete letos v Chorvatsku a na ostrov Pag to budete mít kousek, zajeďte si tam. Asi sedm kilometrů od letoviska Mandre sjedete z hlavní silnice a ocitnete se v ráji. Jmenuje se Čista plaža. Je tu nejprůzračnější voda, nejmodřejší nebe a nejjemnější mořský písek posetý bílými mušlemi a lasturami. Šnorchlovat tu budete hodiny a hodiny a když vylezete na břeh, pokocháte se výhledem na Pažský záliv a Velebit. 

Krušné hory: Rozhledna Jeřabina

Krušné hory ještě moc cestovatelů neobjevilo, a je to rozhodně škoda. Pro mě jsou srdeční záležitost. Pokud se tam vydáte i vy, určitě se stavte na rozhledně Jeřabina, kterou najdete celých sedm kilometrů od Litvínova. Dá se k ní pohodlně dojít od silnice kousek lesem, a protože není moc vysoká, zvládnou ji i malé děti. Výhled je tu fascinující, i když možná jinak, než byste čekala. Z Jeřabiny jsou vidět nejen Krušné hory, ale i České středohoří s Milešovkou, bizarní krajina s chemičkou, vybagrované hnědouhelné doly a město Most. A když už tam budete, zajeďte se podívat na zámek Jezeří, nebo si užijte bobovou dráhu na Klínovci.

Článek vyšel v časopisu Blesk pro ženy 6/2019.

Doporučujeme

Načíst další články