výhled z vrchní stanice Mannlichen Grindelwald

výhled z vrchní stanice Mannlichen Grindelwald Zdroj: iStock

10 důvodů, proč je Švýcarsko letošní ideální destinací

Hledáte destinaci na aktivní dovolenou, nebo si jen chcete odpočinout od práce a vyrazit na prodloužený víkend? Zkuste Švýcarsko – ideální destinaci pro milovníky přírody, dobrodruhy, sportovce i rodiny, zkrátka pro všechny, kteří hledají únik z každodenního života.

Výhledy

Švýcarsko je domovem ikonických evropských hor, jako je Matterhorn či Jungfrau. Jarní a letní měsíce jsou ideální pro pěší turistiku, horskou cyklistiku nebo prostě jen užívání výhledů.

Grindelwald je oblíbeným místem pro paragliding
Grindelwald je oblíbeným místem pro paragliding | Zdroj: https://www.jungfrau.ch/

Čistá jezera

Křišťálově čistá jezera nabízejí skvělé příležitosti pro plavání, plachtění a další vodní sporty. Scenerie okolo těchto jezer je absolutně dechberoucí. Zkuste Ženevské jezero, Bodamské jezero nebo třeba jezero Luzern.

Wellness

Švýcarsko je také známé svými wellness resorty a lázněmi, které využívají čerstvou horskou vodu. Relaxace v horských lázních po aktivním dni je přesně to, co vás dokonale nabije novou energií.

Gastronomie 

Milovníci jídla budou ve Švýcarsku na vrcholu blaha, ochutnat můžete autentické sýry jako Gruyère a Emmental přímo u zdroje. Můžete navštívit i sýrové farmy a užít si tradiční švýcarské pokrmy, například fondue nebo raclette.

Turistika

Ať už se chcete jen zlehka procházet, nebo je vaším cílem zdolávat náročný terén a dát si pořádně do těla, švýcarská příroda nabízí různorodou náročnost stezek a pěších výletů. Stačí si jen vybrat.

Bohatá historie

Milujete-li pamětihodnosti a historická města, pak nesmíte minout Ženevu, Curych nebo Bern, všechna tato města jsou bohatá na historii. Také tu najdete mnoho muzeí, historických budov nebo galerií. 

město Bern
město Bern | Zdroj: iStock

Sport

Potřebujete se vybít? Zkuste pokořit trať světových šampionů Monte Tamaro na kole. Raději něco klidnějšího? Vydejte se do oblasti Interlaken, která nabízí minimální převýšení a má spíše asfaltové stezky. Kromě cyklistiky si můžete užívat i jízdu na koloběžkách, vodní sporty, turistiku, horolezectví nebo paragliding.

Překrásná příroda

Švýcarský národní park na východě je první národní park v Alpách a je domovem rozmanité fauny a flóry. Nabízí nekonečně možností pro pozorování zvířat, rostlin a také procházky v přírodě. Žije tu až 30 druhů savců – namátkou třeba zajíc, svišť, jelen nebo kamzík.

Nezapomenutelné zážitky

Pokud chcete zažít něco víc, nenechte si ujít panoramatický vlak Bernina Express, který nabízí jeden z nejkrásnějších přejezdů Alp. Díky proskleným vagonům budete mít švýcarskou přírodu jako na dlani. Tento unikátní zážitek vám vezme dech. Vlak vyjíždí z Churu a míří přes hory do italského Tirana, jede okolo ledovců, 55 tunely a přes 196 mostů. Trasa zabere 4,5 hodiny.

Bernina Express panoramatický vlak
Bernina Express panoramatický vlak | Zdroj: iStock

Klid a soukromí

Ačkoli je jaro a léto turisticky oblíbené období, mnohá méně známá místa ve Švýcarsku zůstávají relativně klidná, což nabízí šanci na soukromí a odpočinek uprostřed nádherné přírody. Pokud chcete být mimo davy, vydejte se do přírody nebo navštivte vesničku Rasa v Ticinu, která je dostupná pouze pěšky nebo lanovkou, což ji činí jedním z nejklidnějších míst. Tady si můžete naplno vychutnat chvíle odříznuté od hluku moderního života.