Mikropůjčky

Mikropůjčky Zdroj: Shutterstock

Mikropůjčky – kde si půjčit a kolik?

Mikropůjčky jsou malé, krátkodobé úvěry, které se poskytují lidem, kteří nemají přístup k tradičním bankovním službám nebo nesplňují podmínky pro poskytnutí velkých úvěrů. Kolik si lze přibližně půjčit a za jakých podmínek?

Na rozdíl od tradičních půjček jsou mikropůjčky obvykle poskytovány na částky nižší než 100 000 Kč, přičemž mnohé půjčky se pohybují v rozmezí od 5 000 do 50 000 Kč.

Na trhu se lze setkat např. s těmito mikropůjčkami:

●      mikropůjčka bez doložení příjmu

●      půjčka na ruku od soukromníka

●      jistá půjčka bez registru

●      půjčka na směnku od lichváře

Mikropůjčky poskytují nejčastěji nebankovní společnosti. Ty se však často orientují na klienty, kteří nemají pozitivní úvěrovou historii, a může se tak pro ně jednat o rizikové půjčky.

Mikropůjčka bez doložení příjmu

Mikropůjčka bez doložení příjmu je vhodná pro všechny, kteří potřebují rychle půjčit menší částku peněz a nemohou doložit příjem.

Bankovní společnosti obvykle po svých klientech vyžadují tříměsíční výpis z účtu, aby si ověřily, zda je klient schopen půjčku splácet. U mikropůjčky bez doložení příjmu klient nemusí dokládat nic, často mu stačí pouze občanský průkaz.

Mikropůjčku bez doložení příjmu nabízí na českém trhu např. společnost Ferratum, se kterou si lze půjčit až 80 000 Kč se splácením dle požadavků klienta. Mikropůjčku bez doložení příjmu od společnosti Ferratum lze vyřídit online během několika minut.

Před podpisem jakékoliv smlouvy o půjčce je důležité se seznámit se všemi podmínkami splácení, aby se klient vyhnul podpisu rizikové půjčky, která by mohla vést do dluhové pasti.

Půjčky od nebankovních společností mají často nesmyslně vysoké úroky, kvůli kterým nelze v mnoha případech rizikovou půjčku řádně splácet.  

Půjčka na ruku od soukromníka

Půjčka na ruku od soukromníka může být možností pro klienty, kteří potřebují peníze okamžitě a na ruku. V případě, že dojdou peníze před výplatou nebo člověk potřebuje rychle peníze na nečekané výdaje, může být půjčka na ruku od soukromníka jednou z variant.

Kde však sehnat soukromníka, který půjčku poskytne? Jednou z možností je půjčit si peníze od někoho z rodiny, což by se v případě finančních problémů mělo zvážit vždy jako první.

Ne všichni však mají možnost se obrátit na rodinného příslušníka, zároveň si z různých důvodů nemohou půjčit od banky. V tomto případě se lidé obracejí na soukromníky, kteří jsou ochotni půjčit.

Půjčka na ruku od soukromníka však bude mít rozhodně vysoké úroky a RPSN, proto by ji měl každý nejdřív zvážit.

Do dluhové pasti lze spadnout velmi snadno
Do dluhové pasti lze spadnout velmi snadno | Zdroj: Shutterstock

Jistá půjčka bez registru

Jistou půjčku bez registru využívají klienti, kteří mají negativní zápis v registru dlužníků.

Bankovní společnosti totiž každého klienta kontrolují, jakým způsobem v minulosti splácel dluhy. Jakmile je v registru dlužníků negativní zápis, klient je z možnosti získat půjčku v bance automaticky vyřazen.

Jistou půjčku bez registru tak poskytují opět nebankovní společnosti, jako je např. Tutovka půjčka, FlexiFin nebo Finero.

Nebankovní společnosti by měly také správně nahlížet do registru dlužníků a své klienty si tak prověřovat. Často k tomu však nedochází z důvodu cílení na rizikové klienty, kteří jsou často v nezáviděníhodné situaci a jsou tak ochotni podepsat smlouvu i na velmi drahou půjčku.

Půjčka na směnku od lichváře

Jako lichvář je označen člověk nebo společnost, kteří poskytují půjčky s velmi vysokými úroky, nechají klienty podepsat smlouvy s nejasnými podmínkami a velkým nátlakem vymáhají peníze zpět.

Velké množství nebankovních společností je pak právě označováno jako lichvářské, jelikož většina jejich půjček má krátkou dobu splatnosti, vysoké úroky a skryté podmínky.

Půjčka na směnku od lichváře je spíše starší produkt, který byl nabízen v minulých letech. Mezi klienty však název pro půjčku zlidověl.

Jako směnka se pak označuje smlouva mezi dlužníkem a poskytovatelem půjčky, která měla téměř ve všech případech nevýhodné podmínky. Půjčování na směnku je v České republice v současné době zakázané, takže pod inzeráty typu půjčka na směnku od lichváře se skrývají klasické nebankovní půjčky.

Doporučujeme

Načíst další články