Designérka Babeta Ondrová má domov plný písmenek

25. listopadu 2016 • 13:07
Desinérka Babeta Ondrová s partnerem založili značku LAVMI • Foto: OK! magazín

S designérkou Babetou Ondrovou a jejím partnerem, hercem Janem Slovákem, jsme si schůzku domlouvali natřikrát. Nakonec nás do svého vysněného bytu, kde se jen nedávno kompletně měnily tapety, pustili. Mohli jsme tak jako první vidět nejnovější počin jejich autorské značky Lavmi.

„Jsme čtyřčlenná rodina, potřebovali jsme větší prostor, a proto jsme se před třemi lety rozhodli přestěhovat z pražské Letné. Když jsme přes inzerát našli tenhle dvousetmetrový byt v domě z roku 1929, který obklopují původní stavby z počátku dvacátého století, rozhodli jsme se pro něj i přesto, že byl v dezolátním stavu a místo koupelny byla doslova černá díra,“ vypráví Babeta Ondrová o bytě, který je dnes tak světlý, prostorný a svobodně uspořádaný, že se jejím slovům těžko věří. I když jde o činžovní dům téměř v centru Prahy, panuje tady nesmírný klid.

Místní genius loci zafungoval na výbornou, takže partneři, kteří dříve bydleli nad Erhartovou cukrárnou na Letné a k dispozici měli tři terasy, ze kterých viděli třeba i kostel svatého Antonína Paduánského, změny bydliště nelitují. Své jistě sehrál i fakt, že se byt nachází blízko showroomu Lavmi, takže to mají do práce doslova, co by kamenem dohodil.

„V našem činžáku dříve býval obchod s galanterií, nad ním dílny a výroba a tady v našem bytě majitelé bydleli. V místě, kde mívali ložnici, je teď pokoj dcery,“ popisuje designérka. Emina postel je umístěna ve vyštukovaném výklenku, vymalovaném tmavě modrou barvou. Dominantní roli zde hrají původní prosklené skříně po stranách, které ale překvapivě neslouží jen jako skladiště oblečení.

Desinérka Babeta Ondrová s partnerem založili značku LAVMI Desinérka Babeta Ondrová s partnerem založili značku LAVMI Autor: LAVMI

Vitrínami můžete projít skrz a dostanete se tak do „tajného“ prostoru, chcete-li původní šatny, která je skryta za stěnou. Tento panský byt byl už před bezmála sto lety tak promyšlený, že se nestačíte divit. Z pokoje dcery se dostanete do prostorného klučičího pokoje, kde má království Babetin a Janův syn. Pokoj přímo navazuje na rozlehlý obývák. Jak se oba prostory oddělí, když chtějí mít rodiče večer klid?

„Jsou tady původní dřevěné zašupovací dveře, které fungují naprosto spolehlivě. Když zatáhnete za jedno křídlo, automaticky se zavírá i to druhé,“ prozrazuje Jan a Babeta k tomu přidává: „To je ono, tohle je to místo! To bylo první, co mě napadlo, když jsem sem před třemi lety vstoupila."

"Uchvátila mě také prosklená zimní zahrada, ve které jsme si udělali ložnici, protože jsme nevěděli, kam ji umístit. Stačilo sem koupit jen jednoduchou dřevěnou postel, kterou jsem natřela na bílo. Z ní se můžete dívat do vnitrobloku a na střechy budov a večer snít za svitu nápisu plaveckého bazénu Axa. Pod námi bydlí trampové, kteří mají k bytu ještě krásný velký balkon, ale využívají ho jen v neděli.“

Desinérka Babeta Ondrová s partnerem založili značku LAVMI Desinérka Babeta Ondrová s partnerem založili značku LAVMI Autor: Pavel Horák

Byt této umělecké dvojice má sice jen úzký balkonek, ale zase skýtá spoustu malých zákoutí, která chcete zkoumat víc, než sedět na balkoně. Když se zde procházíte, dostanete chuť se přihlásit do pořadu Prostřeno. Ne kvůli vaření, ale kvůli pokynu z režie: „Teď vás čeká šmejdění!“

 Na ložnici navazuje pracovna, kde vznikají nejrůznější návrhy a funguje také jako šatna.

„Kreativitu mají děti po Babetě, nejšťastnější jsou, když si můžou někam zalézt a tvořit,“ prozrazuje charismatický Jan, kterého si můžete pamatovat z filmů Pražská pětka nebo Kouř. Dokládá to i nástěnka plná „autorských děl“ jejich pětiletého syna.

Skoro celou jednu stěnu obývacího pokoje tvoří okna a pokračují až do dětských pokojů. Pod nimi si nejde nevšimnout elegantních dřevěných krytů na topení, které zároveň tvoří praktický úložný prostor. Sice se zdá, že se tady zastavil čas a všechno je původní, pravda ale je, že nájemníci nechali citlivě repasovat okna, kryty topení, dveře i parkety.

„Proto má nájem tady smysl, jinak bychom se nedoplatili,“ říká Jan. Na stěnách v obýváku a v klučičím pokoji poznáte rukopis Babety, která je grafickou designérkou.

S Janem před osmi lety vytvořili značku Lavmi, věnují se tapetám a nejrůznějším potiskům na látky (pod jejíma rukama vznikly i úžasné ptačí polštáře v ložnici) a dekorační předměty. Byt zdobí úplně nové vliesové tapety s písmenky, které vkusně doplňují obrazy malíře a ilustrátora Petra Faltuse.

A to je taky důvod, proč se naše focení tolikrát odkládalo. „Kolem Vánoc jsem původní tapety strhla, šlo to celkem hladce, zdi pak ale působily strašně hole a neútulně, tak jsem ráda, že už je to hotové,“ dodává Babeta. 

Článek připravil OK! magazín.

Autor: redakce
Jdi na homepage Zpět na začátek