Psychicky narušeného Güntera Parche zadrželi ihned po útoku na Selešovou

Psychicky narušeného Güntera Parche zadrželi ihned po útoku na Selešovou Zdroj: youtube.com

Ryan Lochte
Anna Čakvetadzeová ukončila kariéru
Útok na tenistku Moniku Selešovou zachytila kamera
Petra Kvitová
Anna Čakvetadzeová měla přes sebou fantastickou kariéru
8
Fotogalerie

Útoky na sportovce? Zničená kariéra, šok i nečekaný úspěch

Útok na dvojnásobnou vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou vyvolal vzpomínky na incidenty, kterým sportovci čelili v minulosti. 

Před lety unikla smrti o vlásek úspěšná srbská tenistka.

Útok fanouška na Moniku Selešovou

Psal se rok 1993 a v Hamburku se hrálo čtvrtfinále turnaje WTA. Selešová zrovna měřila síly s Bulharkou Magdalenou Malajevovou.

K napadení došlo během střídání stran. Čepel dlouhá 23 centimetrů jí prošla zezadu ramenem.

Útok měl na svědomí Günter Parche, psychicky narušený fanoušek německé tenistky Steffi Graf.

Tehdejší světová jednička se po útoku psychicky zhroutila. Dva roky si dala od hraní pauzu. Na kurty se vrátila, ale nakonec kariéru předčasně ukončila.

“Byl to pro mě konec. Vidím svou kariéru ve dvou částech – před útokem a po něm. Byl to zlom, který mě navždy poznamenal. Zhroutil se mi celý svět,” vypověděla s odstupem času Selešová.

Pokračování 2 / 4

Podobnou zkušenost jako Petra Kvitová má za sebou ruská tenistka.

Čakvetadzeovou přepadli doma

Anna Čekvetadzeová byla v roce 2007 pátou hráčkou žebříčku. Ruskám pomohla k triumfu ve Fed Cupu, sama vyhrála 4 turnaje. Na Australian Open a Wimbledonu dosáhla na čtvrtfinále, na US Open se dokonce dostala mezi nejlepší čtyři hráčky.

V prosinci prožila šok. V jejím domě na předměstí Moskvy ji přepadla šestice ozbrojených mužů. Útočníci svázali hráčku i její rodiče a odnesli z domu hotovost ve výši asi 4 miliony korun.

Hráčka, které tehdy bylo 20 let, už se do formy nikdy nevrátila. Kariéru ukončila o 6 let později.

Pokračování 3 / 4

Smutně proslulý je příběh krasobruslařky Tonyi Hardingové.

Útok železnou tyčí

Americká krasobruslařka, při kvalifikaci amerického šampionátu roku 1993 zajistila anonyma, který vyhrožoval bombovým útokem na její osobu. Chtěla se vyhnout kvalifikaci.

V roce 1994 při mistrovství USA s pomocí bývalého manžela Jeffa Gilloolyho najala útočníka, který železnou tyčí poranil soupeřku Nancy Karrigenovou.

Důvod byl prostý. Hardingová se chtěla zbavit největší soupeřky v boji o titul a zabránit jí ve startu na ZOH v Lillehamru.

Civilní soud Hardingovou odsoudil v březnu 1994 k tříletému podmíněnému trestu, 160 tisícům dolarů odškodného a 500 hodinám veřejně prospěšných prací. Tvrdým ortelem byl i doživotní zákaz závodní činnosti.

Její oběť se do ZOH v Lillehamru uzdravila a vybojovala stříbrnou medaili. Kariéru ukončila těsně po olympiádě.

Hardingová měla problémy s alkoholem, prala se, byla ve vězení a vystěhovali jí z domu. Živila se například jako boxerka. V roce 2010 se znovu vdala a má syna.

Pokračování 4 / 4

Obětí útoků se často stávají fotbalisté a basketbalisté. Zpravidla jde o přepadení nebo incidenty, při kterých se střílí.

V New Yorku byl třeba postřelen Cleanthony Early, hráč Knicks. Jeho kolegu Derrecka Williamse jen pár dní předtím oloupily dvě ženy, které si pozval k sobě domů.

Obrátit život vzhůru nohama dokáže nejen reálné přepadení, ale i vymyšlený incident.

Loni se o tom přesvědčil americký plavec Ryan Lochte, který po skončení plaveckých soutěží na olympiádě v Riu oznámil, že se spolu s kolegy stal obětí přepadení. Nakonec vyšlo najevo, že k přepadení nedošlo.

Naopak plavci poničili čerpací stanici a dostali se do konfliktu s ochrankou. Když to vyšlo najevo, dostal na 10 měsíců zákaz závodění a po stejnou dobu nebude dostávat příspěvek od amerického plaveckého svazu.