Tajné trumfy ze soukromí Kate Moss: Podpořila Deppa a chystá autobiografický film

Supermodelka Kate Moss je známá tím, že za sebe nechává mluvit především svoji práci. O soukromí nehovoří takřka vůbec. Tento týden ale udělala výjimku a u soudu promluvila ve prospěch svého bývalého partnera Johnnyho Deppa. Před pár dny také oznámila, že se chystá produkovat autobiografický snímek. O čem bude a kdo by ji mohl hrát?

O Kate Moss se tento týden hodně mluví. Včera se připojila online do soudní síně Fairfax ve státě Virginia, kde se odehrávalo další přelíčení mezi Amber Heard a Johnnym Deppem. Supermodelka, která si své soukromí jinak velice střeží, se rozhodla svědčit ve prospěch Deppa, se kterým chodila v letech 1994 až 1998. Amber Heard totiž v jedné ze svých výpovědí naznačila, že Depp svou tehdejší přítelkyni Moss strčil ze schodů. Ta přitom o této události nikdy dříve v médiích nemluvila. Naopak již dříve se za svého bývalého přítele postavila.

Tip na video: Madonna – královna popu i skandálů. Samotný papež jí zakázal koncerty v Itálii

I se schody to nakonec bylo jinak, alespoň podle očekávané výpovědi Kate Moss. Ta na dovolené na Jamajce uklouzla ze schodů, po kterých šla v žabkách. Johnny šel napřed, takže přímo u toho nebyl. „Předtím byla bouřka, takže když jsem opouštěla hotelový pokoj, uklouzla jsem na schodech a poranila jsem si záda. Křičela jsem, protože jsem nechápala, co se mi stalo, a bolelo to, a on hned přiběhl zpět, odnesl mě zpět do pokoje a tam mě ošetřil,“ vypověděla modelka u soudu. Současně odmítla, že by ji Depp během jejich vztahu strčil nebo skopl ze schodů nebo jakkoli zranil.

Nahý portrét

Média i fanoušci si tuto výpověď vykládají jako vzácný projev podpory, jelikož modelka se veřejně takřka nevyjadřuje a zřídkakdy poskytuje i rozhovory. Anonymní je i na sociálních sítích, kde se prezentuje pouze účtem své modelingové agentury Kate Moss Agency, jež mimo jiné zastupuje její devatenáctiletou dceru, modelku Lilu Moss. Právě o ní se spekuluje jako o jedné z možností, kdo by mohl ztvárnit slavnou modelku v připravovaném biografickém snímku Moss & Freud. Jak název napovídá, ten bude mapovat její vztah s britským malířem německého původu Lucianem Freudem. Chystaný snímek má režírovat James Lucas (v roce 2015 získal Oscara za nejlepší krátkometrážní hraný film).

Lucian Freud a Kate Moss v roce 2003

Přátelství mezi Freudem a Kate Moss se zrodilo v roce 2003, kdy se jí splnil dlouholetý sen a malíř kývl na to, že ji bude portrétovat. Protože byl známý tím, že maloval pomalu a současně vyžadoval dochvilnost, musela se modelka proslulá bohémským způsobem života vybičovat ke každodenní disciplíně. „Jen jednou jsem se opozdila o pět minut a on se mě zeptal: ‚Jsi snad na drogách?‘ A já řekla: ‚Ne, jsem těhotná‘,“ svěřila se modelka v rozhovoru pro Showstudio.com. Nakonec ji Freud portrétoval celých devět měsíců – nahou a s bříškem (na obraze je zachycena v pátém měsíci). Modelka si z těchto sezení odnesla i tetování – dva ptáčky, které jí malíř zvěčnil na spodní záda.

Obraz Kate Moss od Luciana Freuda nazvaný prostě Naked Portrait byl vydražen za 3,9 milionu liber.

Obraz, který vznikal před dvaceti lety a posléze byl za 3,9 milionu liber prodán do soukromé sbírky v USA, prý nakonec paradoxně nenadchl ani malíře, ani jeho múzu. Společný čas si ale dle modelky užili a právě o něm má být i intimní portrét jejich nekonvenčního přátelství. Známá je třeba fotografie, kde u Freuda, již slábnoucího starce, Moss leží v posteli a objímá ho jako dcera otce. Ale nepředstavujme si dobrotivého taťku. Životopisec William Feaver popsal Luciana Freuda jako vášnivého, stydlivého, ale i prchlivého a sobeckého muže, o němž jedna z portrétovaných modelek prohlásila, že sedět mu modelem je jako strčit prsty do elektrické zásuvky. Co přesně tím myslela? Na to, doufejme, co nejupřímněji odpoví chystaný film.

Rok před smrtí slavného umělce vznikl jejich intimní, takřka rodinný snímek.

Lucian Freud (8. prosince 1922 – 20. července 2011) byl vnukem zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Známá je i jeho dcera Bella Freud, která si založila vlastní módní značku. Celkem zplodil čtrnáct dětí, z toho dvanáct nemanželských. Freud se proslavil především jako figurativní malíř portrétista, jeho styl bývá přirovnáván k Egonu Schielemu. Rád maloval svou rodinu a přátele, kolegy umělce nebo členy britské královské rodiny – včetně královny Alžběty II., kterou portrétoval v letech 2000–2001 (a vtiskl jí i některé své rysy, což se stalo předmětem kritiky). Ale vybíral si, například princeznu Dianu portrétovat odmítl. K jeho nejslavnějším obrazům patří portrét modelky Sue Tilley zvané Big Sue, který vznikl v 90. letech a v roce 2008 se stal nejdražším obrazem žijícího umělce na světě (za 33,6 milionu dolarů ho koupil Roman Abramovič).