Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Elnino.cz

Pět tipů, jak vybrat nejlepší zubní pastu. Čemu se vyhnout?

Většina z nás už se naučila studovat obaly potravin, abychom zjistily, zda si nekupujeme nekvalitní produkty nebo zda neobsahují potenciálně škodlivé složky. Mnohé z nás to dělají také u kosmetiky. Ale u zubní pasty? Ruku na srdce, kdo z nás studoval ta titěrná písmenka na obalech? Ačkoli je používáme minimálně dvakrát každý den, moc netušíme, co obsahují. Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebává do těla mnoho látek, bohužel i těch škodlivých. A ani pasty jich nejsou ušetřeny. Na co se zaměřit při jejich výběru?

Obaly zubních past, stejně jako obaly ostatních kosmetických produktů, musí obsahovat složení produktu v mezinárodních názvech a v pořadí od nejvíce po nejméně zastoupenou látku. Zaměřili jsme se na pět základních kategorií, jejichž význam a účinnost pacienty zajímají nejvíce. Jedná se o bylinný rozměr pasty, její pěnivost, látky odstraňující zubní plak, důležitost fluoru a příchuti.

Je bylinná zubní pasta totéž jako herbal zubní pasta?

Pokud preferujete bylinné složení zubní pasty, vybírejte takovou, která obsahuje bylinné extrakty (na obalu značené jako ext., extract, herbal extract), ne pouze silice (označení Oil). Silice je extrahovaná olejová látka, někdy nazývaná též éterický olej. Rostliny je vytvářejí jako obranu proti škůdcům. Do zubních past se přidávají v minimálním množství, proto nemohou být pro dásně dostatečně účinné.

Extrakty se připravují většinou takzvanou macerací (vyluhováním). Tím si každá z bylin udrží léčivé účinky na zdraví dásní, na potlačení krvácení nebo mírnění zánětu a příznaků paradentózy.

Musí zubní pasta hodně pěnit?

V zubních pastách se používají různé druhy pěnidel, nejčastěji sodium lauryl sulphate (SLS). Je to chemický tenzid používaný v mnoha výrobcích pro osobní hygienu (také v mýdlech, šamponech apod.). Je to levné a velmi účinné pěnidlo. Ukázalo se, že SLS zvyšuje výskyt aft u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Pro ty je jednoznačně lepší vyhýbat se použití zubních past obsahujících tuto látku. Vybírejte spíše z přírodních pěnidel. Přírodní pěnidla mohou být třeba na bázi mandlí (například sodium sweetalmondamphoacetate). Zubní pasta sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice. Je proto vhodná i pro nejmenší děti nebo pro pacienty po onkologické léčbě.

Jak vybírat zubní kartáček? Podívejte se na naše video.

Video placeholde

Jak se zbavit zubního plaku a kamene?

Zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film na zubní sklovině, který neustále vytváří ústní mikroflóra. Existuje několik látek, které jsou více či méně šetrné k zubní sklovině. Například hydratovaná silika je druh velmi jemných abraziv, díky níž i při špatné technice čištění zubů nedochází k poškozování skloviny nebo povrchové vrstvy dásně. Přesto účinně odstraňují plak z povrchu zubu.

Bakteriální plak a zubní kámen, který se z něj posléze tvoří, můžete odstranit i pomocí osvědčených babských rad. Například se doporučuje před spaním třít zuby pomerančovou kůrou (pozor musíte zvolit ti chemicky neošetřenou) nebo si proplachovat ústa jednou sodou. Co zabírá určitě, je používání dentální nitě a mezizubních kartáčků.

Je lepší zubní pasta s fluorem, nebo bez něj?

Mnoho zubních past obsahuje sloučeniny fluoru. Fluoridy napomáhají zubní sklovině zacelit drobné defekty, které občas znamenají i počáteční zubní kaz. Pomáhá i v boji proti plaku. Fluorid sodný je však využíván mimo jiné jako jed na krysy a může působit dráždivě. Zubní pasty bez fluoru jsou navíc hojně doporučované při mnoha kožních problémech nebo onkologické léčbě. Je na vás, jak moc šetrnou pastu potřebujete.

Jakou roli hraje příchuť zubní pasty?

Mentol do zubních past výrobci rádi přidávají právě kvůli jeho chuti a schopnosti osvěžit dech. Mentol je terpen, který je běžnou součástí silice máty peprné. Pokud používáte pasty, které chutnají a voní mentolově, určitě vám osvěží dech a částečně působí i dezinfekčně. Jestliže však užíváte třeba homeopatika, je třeba se takovým zubním pastám vyhnout.

Silně aromatické látky mohou účinky léku snižovat. Lidé, kteří preferují pasty s příchutí a užívají homeopatika, mohou sáhnout třeba po těch s ženšenem (například Herbadent Homeo, ta je vhodná i pro malé děti a kojící ženy).

Více o zdravém životním stylu čtěte na mojezdravi.cz.