Díry v zemi: 10 míst, kam byste rozhodně nechtěli spadnout

12. března 2017 • 10:00
 • Ty nejděsivější a nejzáhadnější jámy, otvory a propasti do země – ať víte, kde je najdete.

  1. Darvaza – Brána do pekla, Turkmenistán

  Jestli hledáte díru do pekla, pak jste tu prý dobře. Děsivý obří kráter, ze kterého šlehají plameny, si v angličtině vysloužil přezdívku The Door to Hell. Bizarní úkaz má na svědomí zemní plyn, který přičiněním lidské činnosti uniká na povrch. Kráter děsí své návštěvníky už více než čtyřicet let.

   

 • 2. Diamantový důl Mir, Rusko

  Východosibiřské město Mirnyj je pozoruhodné hlavně svou odpudivostí. Vybudovali jej v padesátých letech jako bezduchou změť ohavných paneláků poté, co v blízkosti objevili ložiska kimberlitu. Geologové vzápětí nalezli i diamanty a za svůj objev obdrželi Leninovu cenu. Takřka přímo ve městě záhy vyrostla největší místní atrakce, po mnoho let však přísně střežená: největší otevřený diamantový důl na světě.

  Nejznamenitější kousek se podařilo vydolovat v osmdesátých letech – 342karátový kámen získal bizarní jméno „26. sjezd KSSS“. Po takovém kameni se snad ani nedá toužit.

  Diamantový důl Mir, Rusko Diamantový důl Mir, Rusko Autor: Shutterstock

 • 3. Glory Hole, USA

  Stavitelé kalifornské přehrady Monticello na jezeře Berryessa severně od San Franciska výstředním způsobem vyřešili odvod přebytečné vody.

  V angličtině se podivuhodné výpusti, která je jasně neznámějším místem přehrady dokončené v roce 1957, přezdívá Glory Hole.

  V letních měsících, kdy se přepad nevyužívá, k jezeru Berryessa míří zástupy adrenalinových šílenců. Skejťáci si z výpusti temné trubice utvořili dokonalou u-rampu.

  Glory Hole, USA Glory Hole, USA Autor: Wikimedia Public Domain

 • 4. Důl Bingham Canyon, USA

  Prý existují jenom dvě díla vytvořená člověkem, která lze spatřit při pohledu na Zemi z kosmu – jsou to Velká čínská zeď a právě důl v Bingham Canyon. Největší důl vyhloubený člověkem se nalézá v pohoří Oquirrh v americkém Utahu. Slouží především k těžbě mědi, ale také molybdenu, zlata a stříbra.

  Od začátku dvacátého století se tu vytěžilo už více než 16 milionů tun mědi.

  Turistické centrum slouží i jako malé muzeum. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na monstrózní jámu z několika vyhlídkových plošin a také spatřit kolony nákladních vozů, které se trpělivě sunou do jejího nitra a zase nazpátek. 

  Důl Bingham Canyon, USA Důl Bingham Canyon, USA Autor: Shutterstock

 • 5. Velká modrá jáma, Belize

  Kruhovou propast v širém moři o průměru 300 metrů obklopuje úzký kruh pevniny a její hloubka činí zhruba 125 metrů. Z vizuálního hlediska je to magický úkaz – tmavá barva vody v takřka pravidelném kruhovitém tvaru jámy ostře kontrastuje s okolní tyrkysovou modří a zdánlivě připomíná tajemnou bránu do mořských hlubin. Odborníci nazývají tento nezvyklý útvar závrtem. Původně šlo o krasový stalaktit, který v dobách ledových vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. U vytvořené jeskyně se později probořil strop a vnitřní prostor zaplnila mořská voda.

  Jedinečný úkaz objevil zkraje sedmdesátých let slavný badatel Jacques-Yves Cousteau.

 • 6. Důl Chuquicamata, Chile

  To není nový snímek z Marsu. Chuquicamata je rozlehlým důlním komplexem na těžbu mědi, který se nachází poblíž města Calama na severu Chile. Při pohledu na 900 metrů hluboký rozvrtaný kaňon (4 km na délku a 3 km do šířky) a jeho neskutečně vyprahlé okolí však snadno zapochybujete, na jaké planetě se to vlastně nacházíte. Přesto – nebo snad právě proto? – turismus v Chuquicamatě, či v Chuqui, jak se důl familiérně nazývá, utěšeně vzkvétá.

  Důl Chuquicamata, Chile Důl Chuquicamata, Chile Autor: Shutterstock

 • 7. Velká díra v Kimberley, Jihoafrická republika

  Jihoafrické město Kimberley svého času bývalo centrem těžby diamantů na světě. Podle místních skazek se tu drahé kovy doslova povalovaly a do Kimberley během několika let zamířily desetitisíce dobrodruhů z celého světa.

  Úděsné životní podmínky si vybraly svou daň v úmrtí desítek dělníků, a tak záhy došlo ke schůzce huťmistrů. Dohodli se na společném postupu a výslednicí byl výkop hlavního dolu, jehož se ujala proslulá (občas spíš nechvalně proslulá) organizace De Beers. Horníci se postupně dokopali až do hloubky 240 metrů a obrovitá jáma nazvaná Velká díra (Big Hole) dodnes platí za největší důl na světě vykopaný ručně – jen za pomocí lopat a krumpáčů.

  Velká díra v Kimberley, Jihoafrická republika Velká díra v Kimberley, Jihoafrická republika Autor: Shutterstock

 • 8. Jezírko Morning Glory, USA

  Nejstarší národní park na světě – Yellowstone – je plný lákadel. Vyjma obřího gejzíru Old Faithul jsou to kupříkladu četná horká jezírka. To nejznámější z nich dostalo název Morning Glory – údajně po sytě modrém květu svlačce, kterému se v okolí neobyčejně daří. Třebaže Morning Glory rozkvetlý květ skutečně připomíná, daleko spíš se nabízejí srovnání s rozličnými fantasmagorickými představami známými z filmů žánrů sci-fi a fantasy. Úchvatnou modrozelenou barvu jezírko získalo kvůli vyvěrajícímu pramenu a způsobují ji teplomilné bakterie. Po obvodu jezírka se barva navíc mění ve žlutou, oranžovou a červenou.

  Jezírko Morning Glory, USA Jezírko Morning Glory, USA Autor: Shutterstock

   

  Co dokáže příroda VIDEO youtube
 • 9. Propasti Sarisariñama, Venezuela

  Záhadná Sarisariñama není jenom jedna jáma, ale dva dokonale kruhovité útvary vzdálené nedaleko od sebe. Propasti pojmenované Sima Humboldt a Sima Martel mají v průměru 350 metrů a zhruba stejně tolik jsou i hluboké. Jsou to cenoty, tedy krasové jeskyně s propadlým stropem a nalézají se v jedné z nejmíň prozkoumaných částí planety – v panenské přírodě venezuelského státu Bolivar poblíž hranic s Brazílií.

  Propasti Sarisariñama, Venezuela Propasti Sarisariñama, Venezuela Autor: Shutterstock

 • 10. Dutá země, Severní pól

  Znáte teorie o tom, že naše planeta je ve skutečnosti dutá a ukrývá další svět včetně vlastního Slunce? Podle nejzarytějších přívrženců spikleneckých teorií prý NASA zatajuje informace o obří díře na severním pólu, která vede přímo do nitra Země. Partička Secureteam10 vám na YouTube řekne víc, začněte googlit…

  Článek připravil časopis ForMEN.

Autor: Radim Jahoda
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy