Díry v zemi: 10 míst, kam byste rozhodně nechtěli spadnout

12. března 2017
 • Ty nejděsivější a nejzáhadnější jámy, otvory a propasti do země – ať víte, kde je najdete.

  1. Darvaza – Brána do pekla, Turkmenistán

  Jestli hledáte díru do pekla, pak jste tu prý dobře. Děsivý obří kráter, ze kterého šlehají plameny, si v angličtině vysloužil přezdívku The Door to Hell. Bizarní úkaz má na svědomí zemní plyn, který přičiněním lidské činnosti uniká na povrch. Kráter děsí své návštěvníky už více než čtyřicet let.

   

 • 2. Diamantový důl Mir, Rusko

  Východosibiřské město Mirnyj je pozoruhodné hlavně svou odpudivostí. Vybudovali jej v padesátých letech jako bezduchou změť ohavných paneláků poté, co v blízkosti objevili ložiska kimberlitu. Geologové vzápětí nalezli i diamanty a za svůj objev obdrželi Leninovu cenu. Takřka přímo ve městě záhy vyrostla největší místní atrakce, po mnoho let však přísně střežená: největší otevřený diamantový důl na světě.

  Nejznamenitější kousek se podařilo vydolovat v osmdesátých letech – 342karátový kámen získal bizarní jméno „26. sjezd KSSS“. Po takovém kameni se snad ani nedá toužit.

  Diamantový důl Mir, RuskoDiamantový důl Mir, RuskoAutor: Shutterstock

 • 3. Glory Hole, USA

  Stavitelé kalifornské přehrady Monticello na jezeře Berryessa severně od San Franciska výstředním způsobem vyřešili odvod přebytečné vody.

  V angličtině se podivuhodné výpusti, která je jasně neznámějším místem přehrady dokončené v roce 1957, přezdívá Glory Hole.

  V letních měsících, kdy se přepad nevyužívá, k jezeru Berryessa míří zástupy adrenalinových šílenců. Skejťáci si z výpusti temné trubice utvořili dokonalou u-rampu.

  Glory Hole, USAGlory Hole, USAAutor: Wikimedia Public Domain

 • 4. Důl Bingham Canyon, USA

  Prý existují jenom dvě díla vytvořená člověkem, která lze spatřit při pohledu na Zemi z kosmu – jsou to Velká čínská zeď a právě důl v Bingham Canyon. Největší důl vyhloubený člověkem se nalézá v pohoří Oquirrh v americkém Utahu. Slouží především k těžbě mědi, ale také molybdenu, zlata a stříbra.

  Od začátku dvacátého století se tu vytěžilo už více než 16 milionů tun mědi.

  Turistické centrum slouží i jako malé muzeum. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na monstrózní jámu z několika vyhlídkových plošin a také spatřit kolony nákladních vozů, které se trpělivě sunou do jejího nitra a zase nazpátek. 

  Důl Bingham Canyon, USADůl Bingham Canyon, USAAutor: Shutterstock

 • 5. Velká modrá jáma, Belize

  Kruhovou propast v širém moři o průměru 300 metrů obklopuje úzký kruh pevniny a její hloubka činí zhruba 125 metrů. Z vizuálního hlediska je to magický úkaz – tmavá barva vody v takřka pravidelném kruhovitém tvaru jámy ostře kontrastuje s okolní tyrkysovou modří a zdánlivě připomíná tajemnou bránu do mořských hlubin. Odborníci nazývají tento nezvyklý útvar závrtem. Původně šlo o krasový stalaktit, který v dobách ledových vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. U vytvořené jeskyně se později probořil strop a vnitřní prostor zaplnila mořská voda.

  Jedinečný úkaz objevil zkraje sedmdesátých let slavný badatel Jacques-Yves Cousteau.

 • 6. Důl Chuquicamata, Chile

  To není nový snímek z Marsu. Chuquicamata je rozlehlým důlním komplexem na těžbu mědi, který se nachází poblíž města Calama na severu Chile. Při pohledu na 900 metrů hluboký rozvrtaný kaňon (4 km na délku a 3 km do šířky) a jeho neskutečně vyprahlé okolí však snadno zapochybujete, na jaké planetě se to vlastně nacházíte. Přesto – nebo snad právě proto? – turismus v Chuquicamatě, či v Chuqui, jak se důl familiérně nazývá, utěšeně vzkvétá.

  Důl Chuquicamata, ChileDůl Chuquicamata, ChileAutor: Shutterstock

 • 7. Velká díra v Kimberley, Jihoafrická republika

  Jihoafrické město Kimberley svého času bývalo centrem těžby diamantů na světě. Podle místních skazek se tu drahé kovy doslova povalovaly a do Kimberley během několika let zamířily desetitisíce dobrodruhů z celého světa.

  Úděsné životní podmínky si vybraly svou daň v úmrtí desítek dělníků, a tak záhy došlo ke schůzce huťmistrů. Dohodli se na společném postupu a výslednicí byl výkop hlavního dolu, jehož se ujala proslulá (občas spíš nechvalně proslulá) organizace De Beers. Horníci se postupně dokopali až do hloubky 240 metrů a obrovitá jáma nazvaná Velká díra (Big Hole) dodnes platí za největší důl na světě vykopaný ručně – jen za pomocí lopat a krumpáčů.

  Velká díra v Kimberley, Jihoafrická republikaVelká díra v Kimberley, Jihoafrická republikaAutor: Shutterstock

 • 8. Jezírko Morning Glory, USA

  Nejstarší národní park na světě – Yellowstone – je plný lákadel. Vyjma obřího gejzíru Old Faithul jsou to kupříkladu četná horká jezírka. To nejznámější z nich dostalo název Morning Glory – údajně po sytě modrém květu svlačce, kterému se v okolí neobyčejně daří. Třebaže Morning Glory rozkvetlý květ skutečně připomíná, daleko spíš se nabízejí srovnání s rozličnými fantasmagorickými představami známými z filmů žánrů sci-fi a fantasy. Úchvatnou modrozelenou barvu jezírko získalo kvůli vyvěrajícímu pramenu a způsobují ji teplomilné bakterie. Po obvodu jezírka se barva navíc mění ve žlutou, oranžovou a červenou.

  Jezírko Morning Glory, USAJezírko Morning Glory, USAAutor: Shutterstock

   

  720p 480p 360p 240p
  Co dokáže příroda
 • 9. Propasti Sarisariñama, Venezuela

  Záhadná Sarisariñama není jenom jedna jáma, ale dva dokonale kruhovité útvary vzdálené nedaleko od sebe. Propasti pojmenované Sima Humboldt a Sima Martel mají v průměru 350 metrů a zhruba stejně tolik jsou i hluboké. Jsou to cenoty, tedy krasové jeskyně s propadlým stropem a nalézají se v jedné z nejmíň prozkoumaných částí planety – v panenské přírodě venezuelského státu Bolivar poblíž hranic s Brazílií.

  Propasti Sarisariñama, VenezuelaPropasti Sarisariñama, VenezuelaAutor: Shutterstock

 • 10. Dutá země, Severní pól

  Znáte teorie o tom, že naše planeta je ve skutečnosti dutá a ukrývá další svět včetně vlastního Slunce? Podle nejzarytějších přívrženců spikleneckých teorií prý NASA zatajuje informace o obří díře na severním pólu, která vede přímo do nitra Země. Partička Secureteam10 vám na YouTube řekne víc, začněte googlit…

  Článek připravil časopis ForMEN.

Jdi na homepageZpět na začátek
1080p 720p 360p

Horoskopy