Nechce vás? Tohle jsou 3 nejčastější chyby, které vás připravují o lásku

4 min čtení

4 min čtení

Proč se nám tak často líbí právě ti muži, kteří naše city neopětují? A proč první nadějná schůzka často vyústí v řadu dnů marného zírání na displej telefonu? Často za to může váš vlastní stres. 

Vzpomínáte si na tu scénu z filmu Deník Bridget Jonesové, ve které si Bridget posílá flirtující e-maily se svým šéfem? Zatímco Daniel Cleaver v podání Hugha Granta ji škádlí ohledně příliš krátké sukně, Bridget už v hlavě běží fiktivní záběry z jejich budoucí svatby, na které Daniel zahajuje svůj přípitek slovy: „Začalo to pár e-maily o příliš krátké sukni.“ Jenže jejich románek skončí už prvním společným víkendem. Ani nevím, kolikrát mě tohle potkalo ve skutečnosti: s někým jsem se seznámila a vypadalo to, že všechno je na dobré cestě. A najednou konec.

TIP NA VIDEO: Jak udělat dobrý první dojem?

Najednou začal mít dotyčný chlapík strašně moc práce anebo spoustu spletitých osobních problémů, které způsobovaly, že nebyl připravený“ nebo si nechtěl zkazit přátelství. A já mezitím zoufale hloubala nad tím, co jsem proboha udělala špatně.

Došlo to tak daleko, že jsem si začala myslet, že nic takového jako oboustranná přitažlivost prostě neexistuje. Buď někoho chcete, anebo on chce vás, ale tyhle dvě veličiny se prostě navzájem nepotkávají. Ale až po mnoha letech mi začalo docházet, v čem jsem vlastně tehdy dělala chybu. Společně s odborníky jsem si to shrnula takto:

1. Chcete to až moc

Když se rozhodnete, že někoho chcete, najednou už nemáte před očima daného člověka, ale cíl. Nevidíte váš vztah takový, jaký je, ale jaký by podle vás měl být. Pro mě to vždycky znamenalo, že jsem pořád byla o krok napřed: ve středu jsem například seděla s Honzou, ale ve své hlavě jsem už byla o několik dnů dál: co bude dělat o víkendu? Ještě se nezmínil, jaké má vlastně plány. A v létě? Pojedeme spolu někam?

Zkrátka, nebyla jsem nikdy teď a tady, v přítomném okamžiku. Žila jsem ve své fiktivní budoucnosti stejně jako Bridget, když si představovala svou budoucí svatbu. Místo, abych si povídala s tím, kdo právě v tu chvíli seděl proti mně, komunikovala jsem se svými stále víc vystresovanými myšlenkami.

A přitom jedině teď a tady je ten okamžik, kdy se může rodit vzájemná přitažlivost nebo dokonce láska.

„V okamžiku, kdy se rozhodnete, že někoho chcete získat, začnete poměřovat své jednání podle toho, jestli vás to k němu přiblíží, nebo od něj vzdálí. Takže už nemůžete navázat skutečné spojení,“ vysvětluje vztahová terapeutka Susan Withbourne.