Zamaskujte kosmetické nedostatky pomocí vitaminů!

Zamaskujte kosmetické nedostatky pomocí vitaminů! Zdroj: Shutterstock

Vitaminový doping: Co jíst, abyste měla perfektní pleť?

Ať už jsou to nástrahy ročního období, nebo hubneme, špatně spíme, čelíme stresu, nebo to přeženeme s opalováním, občas potřebujeme doping v podobě vitaminů, minerálů, aminokyselin a esenciálních mastných kyselin. 

Vitaminy nebo esenciální oleje či minerály mají velký význam pro naše zdraví, ale i krásu pleti, vlasů a nehtů. Pouze samotná kosmetika s vitaminy nemůže dodat vše, co potřebujeme, ale vyvážená strava ano.

Co si dát na talíř, když...

… máte po ránu nateklé oči, třeba i po vydatném spánku, nebo po celodenní práci u počítače tmavé kruhy pod očima? Jde o známky narušené mikrocirkulace a zpomalení lymfy. Vaše vitaminové menu je železo, polyfenoly a flavonoidy.

Železo: minerální látka, která se podílí na tvorbě hemoglobinu, pigmentu, který dává krvi její barvu. Při nedostatku hemoglobinu chybí kapilárám kyslík a barví se dofialova.

Obsaženo je nejvíc v hovězích játrech, mušlích, ústřicích, sušených luštěninách (bílé fazole, čočka), mase, drůbeži, zvěřině, vaječném žloutku.

Tryptofan: jde o esenciální aminokyselinu, obsaženou v horkém mléce. Je prekurzorem hormonu spánku melatoninu, pomáhá k usnutí a odpočinku. Jezte bílkoviny, které se nachází v mléčných výrobcích jako je parmazán, nízkotučné mléko, maso, ryby a korýši, sušená treska, langusta, vejce, sušené ovoce

Polyfenoly: účinné při snižování propustnosti krevních cév a tím omezují uvolňování pigmentu a tmavých kruhům pod očima. Přirozeně jsou obsažené v ovoci, zelenině, cereáliích, čaji a hroznovém víně (nejvíce aktivních látek je ve slupce a zrníčkách).

Typem polyfenolu je hesperidin, který je ve slupce citrusů. Zkuste limetku, grapefruit, mandarinku, klementinku a pomeranče, působí na žilní tonus a zadržování vody.

Pokračování 2 / 5

... drží se nedokonalosti na pleti i v dospělém věku? Stále vás zlobí pupínky, černé tečky, rozšířené póry a mdlý odstín pleti? Způsobuje to únava, stres a hormonální výkyvy, při kterých se zvyšuje nadměrná tvorba kožního mazu. Vaše záchrana je hořčík a vitamin B6, protože snižují vnitřní stres.

Hořčík: minerální látka, která hraje klíčovou roli v rovnováze výměny buněk. Pomáhá proti stresu. Nachází se v bílých fazolích, mandlích, kakaovém prášku, v tučných rybách a lososu.

Vitamin B6: podporuje správná nervová spojení. Nachází se v obilných klíčcích, játrech, banánech a tučných rybách.

Pokračování 3 / 5

padají vlasy, třepí se, nehty se lámou a pokožka svědí? Způsobuje to nedostatek hydratace, nepřiměřené opalování a vliv genů. Předčasně se objevují vrásky? Dopřejte si skupinu vitaminů B a vitamin E.

Vitamin E (v kosmetice označovaný jako tokoferol): vrací poškozeným vlasům vitalitu a preventivně zabraňuje jejích třepení. Svědčí suché a popraskané pokožce i nehtům. Zlepšuje hydrataci pleti, zklidňuje a léčí záněty.

V kombinaci s vitaminem C se využívá v mléku po opalování pro zklidnění podrážděné pokožky. Uctíván a využíván byl hlavně v olivovém oleji už v antice.

V současné době ho najdeme v různých exotických surovinách, jako je například máslo karité nebo rostlinné oleje, například marocký arganový. Vitamin E můžete konzumovat v rostlinných olejích, v máslech z ořechů a v semínkách.

Vitamin B5 – je známý jako D-panthenol: důležitou součástí koenzymu Q10 a zúčastňuje se mnoha metabolických pochodů a zlepšuje energii v buňkách.

Vitamin B – biotin: přirozenou součástí kůže, nehtů, vlasů. Jeho mírný nedostatek způsobuje svědění, šupinatění a jiné kožní problémy, zatímco zásadní nedostatek mívá za následek zvýšení mastnoty pleti a tvorbu akné.

Vyhlazuje povrch vlasů, dodává jim lesk a udržuje v nich vlhkost. Jeho samostatné použití se nehodí na jemné vlasy, které činí ještě jemnějšími a lámavějšími. Většinou se používá v šamponech, kondicionérech, vlasových maskách.

Vitamin Q10: jiná forma vitaminu B se využívá pro zvýšení energie v buňkách, povzbuzení při nezdravém životním stylu, pro zpevnění pleti v krémech, tělových mlékách a olejích.

Zdrojem skupiny vitaminů B jsou luštěniny, obiloviny, droždí, mléčné výrobky.

Pokračování 4 / 5

… přeháníte to s opalováním, pleť je poznamenaná pigmentovými skvrnami, je hrubá s velkými póry?Vaším největším spojencem budevitamin C.

Vitamin C – vyniká obrovskou silou jako antioxidant, který snižuje účinky volných radikálů, přesto je překvapivě křehký. Jeho molekula oxiduje na vzduchu, a proto, například při kontaktu s pletí, ztrácí původní efektivitu.

Kvůli tomuto jevu se čistý vitamin C jen obtížně zapojuje do přípravků v péči o pleť. Redukuje melanin (barvivo) v kůži a rozrušuje pigmentové skvrny.

V silnější koncentraci v séru zjemňuje jizvy po akné nebo vyhladí póry a v krému zlepšuje jas pleti. U citlivé pleti může způsobit alergie.

Nachází se v ovoci i zelenině, také v plodech šípku nebo rakytníku, africké třešně, neroli a černém rybízu.

Pokračování 5 / 5

… pleť se nadměrně vysušuje a hrubne po častém pobytu na slunci, tvoří se na ní hluboké jizvy po akné? Potřebuje vitamin A.

Vitamin A (retinol): ve formě, která se nazývá retinol, je čistou a nejsilnější formou vitaminu A. Přirozeně se vyskytuje v kůži a je zodpovědný za to, aby se buňky správně obnovovaly.

Když je ho nedostatek, pleť se vysušuje a hrubne. Zvyšuje aktivitu dělení buněk a práci enzymů. Vhodný je pro pleť od třiceti let a pro aknózní pokožku.

Při používání retinolu je potřeba chránit se proti UV záření, protože může dojít ke vzniku skvrn.

Naopak beta-karoten, který je jiným typem vitaminu A (provitamin) je vhodné užívat, když je kůže vystavena často slunečním paprskům, pro ochranu a regeneraci.

Můžete si ho dopřát ve formě provitaminů – karotenoidů v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu nebo v meruňkách a dalším barevném ovoci.

Článek připravil časopis Dieta.