Smutné filmy, které stojí za to vidět. I když budete brečet

Zkáza lidstva, bezpráví, opravdová láska nebo potopení lodi. To jsou témata, která se objevují v našich oblíbených smutných filmech. A i když víte, že budete brečet jak želva, stejně se na ně s chutí podíváte. Chytnou vás za srdce a popřemýšlíte nad svým životem. Smutek totiž k životu patří. Který film je váš oblíbený? My jsme vybrali tyto!

Zrodila se hvězda (2016)

Míra smutku: Konec vás totálně semele

Zrodila se hvězda

Ten konec nás všechny štve. Takhle to dopadnout nemělo. Hvězdné obsazení a zajímavý příběh. Bradley Cooper a Lady Gaga zpívají. Ona si nevěří, ale je neskutečně talentovaná a jeho už zpěv netěší a neustále zápasí se svými vnitřními démony. Jejich milostný vztah je vášnivý, avšak také ovlivněný hvězdnou slávou. Co se stane, když ona svým zpěvem zastíní jeho a stává se slavnější? Jak se s tím vypořádá muž, který jí pomohl prorazit?

Million Dollar Baby (2004)

Míra smutku: Zasáhne vás tvrdě

Million Dollar Baby

Jestliže společně hrají Clint Eastwood, Hilary Swank a Morgan Freeman, nepůjde o žádnou povrchní zábavu. Sice se octnete v tvrdém boxerském prostředí, ale plném citů a smutných životů. Stárnoucí trenér boxu Frankie touží po usmíření se svou dcerou, to se však nedaří. Maggie, nadějná boxerka, zas po tom, aby jí konečně někdo věřil a přestala být odstrkovaná. Cestu k sobě jim usnadní bývalý boxer Eddie. Vše se začíná zlepšovat, když hrdiny čeká další tragédie. Kolik smutku musí člověk za život unést? Někdy je to až příliš.

Zelená míle (1999)

Míra smutku: Ještě dlouho budete mít Johna v paměti

Zelená míle

Když musí zemřít někdo nevinný, který má navíc tak obrovsky dobré srdce, to vás nenechá chladnými. Kultovní film Zelená míle z pera Stephena Kinga vás zavede do vězeňského prostředí, kdy Paul Edgecomb (Tom Hanks), hlídač, je svědkem jedinečné léčivé síly negramotného vězně jménem John Coffey (na Oscara nominovaný Michael Clarke Duncan). Poznání tohoto černého obra, který má ruce jako lopaty a je obviněn z vraždy dvou dětí, mu změní život. Nemůže uvěřit, že člověk, který se bojí spát potmě, by byl schopen tak hrůzného činu. Snaží se zvrátit Johnovu cestu hrůzostrašnou chodbou, natřenou na zeleno, které všichni říkají „Zelená míle“, jež je cestou, na konci které čeká smrt, pokud se nestane zázrak.

Tanec v temnotách (2000)

Míra smutku: Jak moc byste chtěli pomoct

Tanec v temnotách

Děj se odehrává ve Spojených státech v polovině šedesátých let, kdy hlavní hrdinkou je svérázná československá emigrantka Selma Ježková (islandská zpěvačka Björk), jíž hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Států, aby tu zajistila oční operaci synovi, postiženému dědičnou chorobou. Selmu obklopují dobří lidé, přesto však zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálu. Zde si uvědomíte, co vše dokážete obětovat pro druhé? A je to tak v pořádku?

Psí poslání (2017)

Míra dojetí: Budete svého psa držet v náručí ještě dlouho

Psí poslání

Kde hrají zvířata, slzám se nevyhnete. Jejich upřímné oči a srdce dokáží dát lidskému životu konečně smysl. Budete součástí příběhu jednoho věrného psa, který nachází smysl své existence prostřednictvím životů lidí, které učí smát se a milovat. Během pěti desetiletí vás zavede na strhující a povznášející cestu, na které promlouvá k srdci všech lidí, kteří kdy milovali nějaké zvíře.

Duch (1990)

Míra smutku: Budete brečet, a hodně

Duch

I když je to částečně detektivka a o humorné scény není nouze, příběh je hluboký. Ztráta člověka, kterého neskutečně milujete, ale nestihli jste s ním prožít krásný a naplněný život, vás dožene k slzám. Samovo (Patrick Swayze) a Mollyino (Demi Moore) štěstí ukončí smrt. Sam je zavražděn, ale jeho duch žije stále. Naštěstí je tu věštkyně (Whoopi Goldberg), která jim pomůže být ještě chvíli spolu a rozloučit se a také odhalit vraha. Nikdo nikdy vášnivěji nepracoval s hrnčířský kruhem.

Titanic (1997)

Míra smutku: Jak by tomu šlo předejít?

Titanic

Je potřeba říkat víc? Tolik lásky a vášně, opulentnosti a nadějí na život, kde konečně budete moci dýchat. Najdete člověka, se kterým si rozumíte, a zamilujete se a pak ho vidíte zemřít. A tisíce dalších.

Zápisník jedné lásky (2004)

Míra smutku a dojetí: Jen nechte slzy kanout

Zápisník jedné lásky

Když muž vypráví o lásce svého života tak krásně a s vášní, mrazí vás po zádech. Allie (Rachel McAdams) a Noah (Ryan Gosling) jsou každý z jiného prostředí. A když už to vypadá, že by mohla jejich láska i toto překonat, přijde druhá světová válka. Tu oba přežijí, ale všechno je jinak. Allie je zasnoubena s úspěšným podnikatelem a Noah žije sám se svými vzpomínkami ve 200 let starém domě, který nádherně restauruje. Ale jeden novinový článek je zas svede dohromady. Co poslechnete? Srdce, nebo rozum?

Vzhůru do oblak (2009)

Míra slz: Nejdřív vám bude smutno, ale pak se do toho opřete

Vzhůru do oblak

Animovaný film, který možná budete chtít pustit svým dětem, ale když se s nimi zadíváte, totálně vás dostane. Síla lásky dvou lidí, která trvala až do smrti, a splněné sny, na které není nikdy pozdě, i když je před vámi tolik překážek. Stačí nafouknout balonky a letět. Cestou za splněním snu, o kterém snil někdo jiný, splníte sny i mnohým dalším. Cesta je cíl. Vzhůru do oblak je příběh o 78letém prodejci balónků Carlovi Fredricksenovi, který si konečně splní celoživotní sen o dobrodružstvích, když na svůj domek přiváže tisíce balónků a odletí s ním do divočiny Jižní Ameriky.

Moulin Rouge (2001)

Míra smutku: Budete potřebovat objetí

Moulin Rouge

Paříž roku 1900. Smutné oči básníka Christiana a kouzelná krása nejslavnější kurtizány ve městě Santine. Jejich láska má tragické následky, ale je plná vášně, tak jako legendární kabaret Moulin Rouge. Nicole Kidman a Ewan McGregor vás zavedou do vykřičeného klubu, v němž se potkávají urození s lůzou a chudí aristokrati i elegantní boháči se mísí s dělníky, umělci, bohémy, herečkami a kurtizánami, z nichž jednou byla i Santine. Prodávala mužům svou lásku. Říkali jí jiskřivý diamant. Byla hvězdou. Žena, kterou jsem miloval, je... mrtvá.