Sny nejsou jen pro děti.

Sny nejsou jen pro děti. Zdroj: Shutterstock

Kdy jste si naposledy splnila nějaký sen?
2
Fotogalerie

Které sny stojí za to realizovat?

Jsem z těch, kterým vždycky říkali, že sny jsou jen sny. Třeba o psaní mi tvrdili, že se jím živit nikdy nedá. Stejně jsem si nedala říct. Jak ale poznáte, které z vašich snů stojí za uskutečnění (i když znějí jako to největší šílenství)?

Poslouchejte jen sami sebe

O tom, co bychom si přáli, mluvíme pořád. Srdce nám tluče rychleji, sotva o svých přáních začneme. Ale neplníme je. Vlastně ani nevěříme, že se mohou splnit, protože ty hezké věci se dějí někomu jinému, protože maminka/tatínek/paní učitelka vždycky říkali A či B… Zkrátka přesně víme, proč něco nejde. Nevysíláme energii k plnění, ale k neplnění.

A jak říká koučka Lenka Eisner: „Tyto energie jsou přitom stejně silné.“ Proto je možná tím nejdůležitějším krokem připustit si, že sny se mohou splnit každému. Je třeba, abyste poslouchali jen sami sebe, přiznali si, o čem doopravdy sami za sebe sníte, a pak se svými sny začali probírat jako vzácnými šperky, které je konečně čas vytáhnout z trezoru na světlo, abyste z nich také něco měli!

Pokračování 2 / 4

Vytvořte si snový seznam

Z paměti teď asi lovíte všechny sny od dětství a nevíte, čím začít. „Sepište si je. Dejte si na to klidně několik dní, zapisujte je na post-ity, do telefonu, a na závěr sepište seznam na bílý papír, který bude plný vašich skutečných snů. Těch, které ve vás rezonují,“ doporučuje koučka. Vzápětí snům (které jsou opravdu vaše, nikdo vám je nepodsunul!) přidělte prioritu.

Sny nejsou jen pro děti.
Sny nejsou jen pro děti. | Zdroj: Shutterstock

„Prolínat se budou sny krátkodobé, dlouhodobé. U některých si při určování priorit uvědomíte, že už je možná i žijete, aniž jste si to uvědomili,“ říká Lenka Eisner. Při této práci sny začnete žít, ponoříte se do nich. Některé se budou vynořovat s větší naléhavostí, k jiným dokonce začnete automaticky podnikat kroky. Ty by měly být splněny určitě (jako první).

Pokračování 3 / 4

Dejte si záležet na jméně!

Aby to mělo ještě lepší spád a aby síto toho, co je hodné realizace a co (ještě chvíli) zůstane spát, bylo dokonalé, své sny si pojmenujte. Jednoduše, výstižně. „Žádné: Chci bydlet ve vile u moře. Ale jen: Žiju u moře!“ navrhuje koučka, podle níž se také pojmenování snu před jeho uskutečněním může proměnit.

Vždy by ale mělo zůstat krátké a jasně definované. S takovým názvem se paměti dobře pracuje a mozek snáz pochopí, že to s ním myslíte vážně. Kroky k jeho realizaci budou jednoznačnější.

Pokračování 4 / 4

Bavte se svou bláznivostí

Až se budete na seznam dívat, může se stát, že se leknete své troufalosti. Možná budou sny vypadat šíleně a vy zaváháte, řeknete si, že by to byla ztráta energie, že si i tak žijete fajn. Kdepak. Bavte se svou odvahou snít.

„Znovu si projděte seznam, ujistěte se, že se sny rezonujete, že pro vás nejsou zbytečné. Sny potřebují také časové zařazení. Když víte, jestli je chcete žít teď nebo za pět let, je to důležité, protože pak můžete vidět také časovou osu, po které ke snům můžete dojít,“ doporučuje Lenka Eisner.

Pro ujasnění, jestli o své sny stojíte a zda stojí za naplnění, si podle ní máte položit ještě následující otázky: „Dovedete si představit sama sebe ve svém snu? Dokážete se tam přenést takzvaně tady a teď? Co máte na sobě, jakou energii při tom pociťujete, je tam s vámi ještě někdo, jaké prostředí vás obklopuje, má specifickou vůni, barvu, energii?“

Až budete znát odpovědi, budete také vědět, které sny za to stojí!

Článek připravil časopis Moje psychologie.