Jóga podle horoskopu: Co baví jednotlivá znamení?

8. března 2017 • 10:00
 • Jóga podle horoskopu: Co baví jednotlivá znamení?

  Chybí vám energie a nemůžete se dočkat jara? Když světlo a slunce nabývají na síle, přirozeně zatoužíme po plném nádechu a osvobození se od zimy. 

  Máte v plánu vrhnout se na jógu, ale nejste si jistí, který typ cvičení bude pro vás užitečný? Vodítkem při výběru může být vaše povaha – pokud zbožňujete horoskopy, víte, ke kterému znamení patříte.

  Beran

  Patří mezi ohnivá znamení, z nichž vyzařuje vnitřní síla a pocity sebedůvěry. Nadšeně se chopí práce a příležitosti, což ho může stát všechny síly. Je ctižádostivý a rád se měří s ostatními. Vůle vítězí nad rozumem a citem.

  Hlava je citlivým článkem tělesné schránky, Berani rádi prorážejí zeď hlavou. S tím souvisejí i časté migrény nebo úrazy. Přehnaná fyzická aktivita může způsobit vyšší krevní tlak a nespavost. Plusem je výborná paměť, schopnost se učit. Rádi se baví a mají cit pro hudbu.

  DJ jóga – cvičení při hudbě

  Je stejná, jako každá jiná jóga v proudu dechu a plynu, navíc je tu přítomnost DJ, který míchá hudbu přímo v sále, kde se cvičí. Jemná, příjemná chill-out hudba podkresluje cvičení, jemný rytmus zase meditaci. Hudba k józe láká hlavně mladé lidi.

 • Býk

  Dominantním rysem zemského znamení je síla, vůle a energie. Býk je praktický, řídí se selským rozumem a filozofováním si na něj nikdo nepřijde. Je obdařený vytrvalostí a rozhodností. Býci se na svět dívají převážně z praktického hlediska, ale bývají přející a umělecky nadaní. Vytrvale jdou za cílem, který si stanovili a rádi si užívají slastí života.

  Tito lidé někdy odmítají pečovat o své zdraví. Jejich nos, hrdlo a uši bývají citlivé k infekcím. Bolesti v krku a ztuhlost krku můžou souviset s partnerskými či pracovními problémy. Všude uplatňují cit pro harmonii.

  Restorativní jóga – lekce, kdy cvičení pozic jde stranou

  Naopak se cení výdrž od 5 do 25 minut v jedné ásaně. Pozice jsou pouze relaxační, nikterak fyzicky náročné. Pro každou pozici se využívají pomůcky, například deky, kvádry, přikrývky očí, pomocí nich se tělo uvelebí v pozici a odpočívá. Často je využíváno aroma pro navození pocitu relaxace nebo tibetské misky, jejichž zvuk ladí mysl. Stačí 30 minut třikrát týdně a díky relaxaci, kterou si dopřejete, budete uvolnění a připraveni na kvalitní spánek.

  Budete-li ji praktikovat doma, pozice zaujměte podle svých schopností na zhruba 6 až10 minut a po každé z nich chvíli zůstaňte ležet nebo sedět a nechte pozici doznít. Pokud ucítíte nepohodlí, pozici ukončete, pokud nepohodlí není bolestivé, zkuste jej zvládnout, čímž objevíte nový rozměr v jógové praxi.

 • Blíženci

  Intelektuálně nadaní, činorodí, komunikativní, příjemní a originální lidé se smyslem pro humor vynikají všestranností a zvídavostí. Snadno prokouknou přetvářku, nečestnost a lež. Obratně se přizpůsobí nečekanému vývoji situace. Jeví zájem o všechno, co se kolem nich děje, jejich znalosti často bývají povrchní. Všechno by chtěli zkusit. Od jejich zájmu je neodradí ani negativní výsledky.

  Velmi špatně snášejí samotu, i když si ji často jen namlouvají. Mohou dělat více věcí najednou, ale zřídkakdy je dotáhnou do konce. Není na ně velké spolehnutí, jejich vášeň pro změnu se může změnit v nestálost. Podvojná a jaksi rozštěpená povaha je ovšem jejich neoddělitelným rysem.

  Aerojóga – pro kreativní lidi

  Tento typ jógy pochází ze slunného Španělska a provozuje se v závěsech, které umožňují řadu pozic. Díky chytře vymyšlenému závěsnému systému zvládne při aerojóze obrácené ásany i ten, komu to ve škole v tělocviku moc nešlo. Závěsy tělu umožní protažení svalů a kloubů, o jejichž existenci jste dosud neměli tušení. I závěrečná relaxace probíhá většinou nad zemí v roztaženém závěsu a dodá vám pocit lehkosti a výjimečnosti.

 • Rak

  Raci jsou emocionální, flegmatičtí, zdrženliví a vytrvalí lidé se silnou vůlí. Jsou převážně citově založeni a mají mimořádný smysl pro domov a rodinu. Jejich charakter je zasněný, sentimentální, obdařený bohatou fantazií. Nejlépe se cítí a rozvíjejí v úzkém rodinném kruhu, domově a rodném kraji.

  Projevuje se u nich proměnlivost a neklid. Často mění své nálady i názory. Mají velký smysl pro odpovědnost, jsou důvěryhodní, spolehliví a usilovní v práci. Jsou ambiciózní a houževnatí.

  Jin jóga – pro dosažení harmonie

  Tato jóga se zaměřuje na sílu kostí, pojivových tkání a kloubů. Spojuje v sobě nejstarší jógovou tradici s čínskými taoistickými prvky. Klíčem je dlouhé, až pětiminutové setrvání v pozicích a práce s vnitřními energetickými drahami. Jde o klidné cvičení založené na mlčení a tichu, které vás vede hluboko k vašemu vnitřnímu já. Ne nadarmo se tomuto cvičení říká soft jóga neboli jemná jóga. Musíte sami najít tu správnou hloubku pozice a naslouchat svému tělu.

 • Lev

  Lvi jsou plni tvůrčí síly. Dovedou vymýšlet velké plány, problém však bývá v tom, že jsou mnohdy neuskutečnitelné. Maličkostmi se zabývají neradi, milují bohatství, chtějí v životě něco znamenat, chtějí reprezentovat a být uznávanými. Bývají sebevědomí a ctižádostiví. Touží po pochvale, cti a uznání. Jejich vadou bývá neschopnost podřizovat se jiným. Zřejmě nejhorší stránkou jejich povahy je pohodlnost.

  Neznají pro sebe omezení a budou si tak dlouho užívat a vychutnávat, až je k činnosti vyburcuje buď nutnost (třeba finanční), nebo jejich sny, cíle nebo příležitost. Nejvíce jim vyhovují řídící funkce. Musejí mít pocit, že stále postupují kupředu. Mají cit pro efektní show a doslova strhnou obecenstvo na svou stranu.

  Powerjóga – v hlavní roli dechové cvičení

  Návštěvníci jógových lekcí mají rádi jejich plynulost, kdy jedna pozice navazuje na druhou a vše plyne v rytmu dechu. Průběžné zastavení se v top pozici prohloubí uvolnění a účinnost vybrané pozice. Je to jako tanec, který svou ladností odráží spojení pohybu a dechu.

  Jemný a příjemný pohyb vyjadřuje spojení mezi dechem a pozicemi, které se v powerjóze spojují do jednoho celku. Spojením dochází k probuzení středu těla, tlakovými změnami v organismu k povzbuzení metabolismu a proudění lymfy a řízeným dechem, na kterém je powerjóga založena, vstupuje praktikující do všech svých biochemických procesů, které nevědomky cvičením powerjógy ovlivňuje.

 • Panna

  Hlavním rysem Panny je opatrnost a starostlivost. Tito lidé jsou většinou uzavření, nesmělí, inteligentní a pilní. Jsou praktičtí, rozvážní a v životě se snaží řídit zkušenostmi. Milují pořádek a přesnost a patří k největším nepřátelům zmatku, chaosu a ledabylosti. V jejich myšlení převládá analytický přístup. K největším chybám Panen patří sobeckost, cynismus a nerozhodnost. Definují je racionální úvahy, racionální jednání, racionální plánování, ale také racionální výživa.

  K nejcitlivějším místům patří nervová soustava a střeva. Léčebným prostředkem bývá pobyt v přírodě. Ve skrytu duše touží po upřímném, čistém a ryzím vztahu, ale bojí se hlubokých citů a neumějí je vyjádřit ani nejbližším.

  Wheel yoga VIDEO youtube

  Wheel yoga – cvičení v kruhu

  Aktivuje svaly, o kterých jste dosud nevěděli. Pro trénink záklonů, balancí se využívá kruh, který se podkládá pod tělo. Díky němu lze rozvinout především hrudní záklony. Wheel yoga pomáhá promasírovat a zaktivovat svaly celého těla, plně nahradí jak roller, tak medicinbal, gymnastický míč, jógové bloky, tak třeba jógový pásek v tréninku. Díky vhodně zvoleným pozicím se protáhnete, posílíte celé tělo a uvolníte záda v celé jejich délce, dokonce uvolníte i zatuhlou hrudní páteř.

 • Váhy

  Jsou symbolem spravedlnosti a jsou ochotné pomoci blízkým lidem. V tomto znamení se většinou rodí milí a sympatičtí lidé, kteří podvědomě usilují o vnitřní i vnější harmonii. Tito lidé jsou převážně intelektuálně zaměření, s hlubokým citovým životem. Radují se z každého příjemně prožitého dne.

  Nebojí se střetů, ale raději volí klid a mír. V případě, že pohár přeteče, mohou se ze své rovnováhy prudce vychýlit. Jejich vadou je nadměrná citlivost a sklon k netrpělivosti. Milují svobodu a nezávislost, ale nedokážou žít osaměle. Špatně snášejí stres a disharmonii. Dosahují úspěchů v uměleckém světě a bývají talentovanými vyjednavači.

  Kundalini jóga – tajné moudro z klášterů

  Na Západ ji v roce 1969 přinesl Yogi Bhajan z Indie. Do té doby se předávala jako tajné učení z učitele na žáka v chrámech a klášterech Indie, Nepálu a Tibetu. Nyní se její výuka rozšířila takřka po celém světě. Prostřednictvím specifických sestav ásan (krijí), dechových cvičení (pránájámy), manter a meditací se stimuluje žlázový a nervový systém a tím se zvyšuje schopnost tvořit. Probouzí životní sílu, která vyrovnává nežádoucí účinky každodenního stresu, a pomáhá nám odhalit náš skrytý potenciál. Snadno ji zvládne i začátečník

 • Štír

  Patří k bojovníkům se silnou vůlí. Jakmile si něco usmyslí, nic ho nezastaví. Lidé narozeni v tomto znamení nepostrádají energii ani vytrvalost a jsou schopni obstát i ve složitých životních situacích. Jsou velmi předvídaví a mají bystrého ducha, což jim umožňuje lehce odhalit u druhých nejzranitelnější místo. Celý život vnímají jako boj s vnitřním já a se světem, který je obklopuje, proto většinou zůstávají nepochopeni.

  Pro hloubku a nesdělitelnost jejich citů je obtížné se jim přiblížit. K nejcitlivějším místům patří pohlavní orgány. Časté mohou být i úrazy, sportovní zranění nebo křečové žíly. Jako prevence se doporučují vnitřní očistné kúry alespoň dvakrát za rok.

  Hormonální jóga – harmonizuje hormonální činnost

  Terapie podle Dinah Rodrigues je přírodní léčba, sestava cviků, které vycházejí z hathajógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií. Obsahuje speciální cviky na obnovu produkce a harmonizace hormonů. Zvyšuje a vyrovnává hladinu hormonů, především estradiolu, takže slouží jako prevence osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

  Podpoří celkový zdravotní stav, zvýší pružnost, pohyblivost kloubů, detoxikuje organismus, urychluje metabolismus, vylepšuje tvar postavy i stav pleti. Na semináři nebo kurzu se naučíte celou sestavu této jógové terapie, kterou pak můžete cvičit doma. Celá sestava trvá 30 minut denně, je jednoduchá a zvládnou ji i lidé, které nemají předchozí zkušenosti s jógou.

 • Střelec

  Střelci jsou vždy velmi aktivní. Přes zdání neustálého spěchu bývají dobrými pozorovateli a dovedou rychle analyzovat příčiny jevů. Bývají velmi zvídaví, neustále chtějí poznávat nové lidi a nové věci. Rychle a snadno navazují kontakty s lidmi a zajímají se o jejich život. Milují nezávislost a svobodu, ale ctí také svobodu druhých. Jsou to optimisti a většinou se jim proto všechno daří. Bývají dobrými sportovci.

  Rozhodují se rychle, míří přesně, ale někdy také přestřelí. Nemoci se podřizují velmi neradi, obvykle se rychle uzdraví. Těžko snášejí jakákoli omezení, i v práci potřebují dostatek pohybu. Díky pořádkumilovnosti, systematickému přístupu a schopnosti myslet progresivně si vedou v zaměstnání skvěle. Vítají ovšem svobodu rozhodování.

  Vinyasa jóga – dynamické cvičení

  Jde o dynamickou formu hathajógy stavějící na vědomém propojení dechu s pohybem. Kultivuje se při ní vnitřní i vnější síla, pracuje se s energií a pozorností, posiluje se vitalita a podporuje přirozená inteligence těla v plynulém pohybu vedeném dechem. Současně ponechává prostor i pro spontánní, intuitivní pohyb. Vinyasa flow jóga spojuje různé sekvence jógových pozic, které posilují i protahují, zpevňují i uvolňují, revitalizují i uklidňují, otevírají a čistí.

 • Kozoroh

  Patří mezi konzervativní znamení. Lidé jsou praktičtí, zdrženliví, vytrvalí a vážní, protože vědí, že blahobyt a pohodlí nepřicházejí bez námahy a vytrvalé práce. Mají silně vyvinutý smysl pro povinnost, který často přehluší všechny ostatní city. V povaze mají vážnost, opatrnost a přemýšlivost.

  Přitom jsou ctižádostiví, pilní, trpěliví a zároveň nepodplatitelní. Nejraději mají vše podrobně naplánováno, neradi improvizují. Bývají velmi uzavření a obtížně navazují kontakty s okolím, přesto jsou hodní důvěry a lze se na ně spolehnout. Kozoroh se dokáže trefit do černého slovy, jasnou myslí, chladnou kalkulací i neotřelým způsobem jednání.

  Bikramjóga – efektivnější spalování tuků

  Lekce bikramjógy přinášejí dynamický devadesátiminutový program. Obsahuje dvacet šest poloh hathajógy a dvě dýchací cvičení, která se provádějí v sále vyhřátém na 42 °C. Je to vědecky sestavená metoda stlačování, protahování a posilování, kterou se stimulují všechny systémy lidského těla. Každá z poloh postupně připravuje tělo na polohu následující, pořadí se nikdy nemění. Aktivní formou zbavuje lidské tělo škodlivých látek, odbourává stres a dodává energii. Pravidelným cvičením efektivně formuje postavu, posiluje svalstvo v celém těle, ale hlavně přináší optimismus. V teple dochází k efektivnějšímu spalování kalorií a tuky mizí.

 • Vodnář

  Mezi Vodnáři je mnoho vynikajících myslitelů, básníků, vynálezců a vědců. Jejich pronikavá intuice vidí dále a hlouběji do budoucnosti. Rádi experimentují. Dokonale dokážou realizovat své myšlenky, které by se na první pohled mohly zdát neuskutečnitelné. Milují všechno, co je originální, fascinující, nezvyklé.

  Mají hlubokou, komplikovanou povahu, proto mohou být někdy špatně chápáni. Vodnáři snadno navazují přátelské vztahy a jejich přátelé se na ně mohou spolehnout. Vyznačují se hrdostí a dokonalým sebeovládáním a citové projevy považují za slabost.

  Jógová terapie – cvičení při zdravotním omezení

  Nejedná se o klasickou jógu ani náročné cvičení. Je vhodné pro ty z vás, kteří máte pocit, že byste klasickou jógovou lekci těžce zvládali, a přesto toužíte udělat něco pro své tělo. Je to také jediné správné rozhodnutí, protože pokud tělo i klouby zatuhly natolik, že nám dělá potíže jednoduchý pohyb, je jedinou možnou cestou k nápravě pomalé obnovení jejich funkcí.

  Cvičení se zaměřuje na uvědomění si těla. Znovu začneme vnímat jeho správné funkce a obnovujeme přirozené pohybové vzorce. Je přizpůsobené individuálním potřebám. Nemusíte se bát o potížích a pocitech promluvit s lektorem a cvičení jim přizpůsobit. Součástí každé lekce této jógy bývá i delší relaxace.

 • Ryby

  Patří mezi mimořádně citlivá znamení. Jsou chytré, skromné a přizpůsobivé. Tito lidé jsou obdařeni šestým smyslem, i když si to sami neuvědomují. Dokážou obvykle pochopit všechny kolem, jenom sami sebe ne. Hůře nacházejí rovnováhu mezi sny, vnitřními tužbami a realitou. Jsou přizpůsobiví, mají skromnou a nesobeckou povahu. Často o svých schopnostech pochybují a stojí stranou.

  Mohou trpět nachlazením, chřipkami a zápaly plic. Stres a deprese jsou pro jejich zdravotní stav velkou zátěží. Jsou pečliví, mají bohatou představivost, výborně se přizpůsobují, jsou přesní, šikovní a chytří. Bohužel postrádají důvěru ve své schopnosti, pevnou vůli, a proto se obtížně prosazují.

  Akrojóga – pro partnerské cvičení

  Pochází z USA a Kanady, je jedinečným spojením klasické jógy, akrobacie a thajské masáže. Gymnastické zkušenosti jsou výhodou, ale rozhodně ne podmínkou. Tento druh jógy podporuje schopnost spolupráce s ostatními a sebedůvěru. Pokud vám jde hlavně o posilování a vypilování kondice, bude vám spíše sedět typ zvaný akrojóga fit.

  Akrojoga aneb ve dvou se to lépe protáhne VIDEO youtube

  Článek připravil časopis Dieta.

Autor: Františka Těšínská
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy