.

. Zdroj: Shutterstock

Celulitidu zneškodní tyto 4 sporty

Problém mnoha žen, i těch hubených. Nejdřív to jsou malé hrbolky, které jsou vidět jen tehdy, když si zmáčknete kůži. Později už jsou vidět, i když stojíte, a je úplně jedno, kolik kilogramů vážíte. Nakonec je z toho celulitida jako vyšitá. Noční můra, které se chcete zbavit za každou cenu, i kdybyste měla za to utratit majlant. Než se rozhodnete utrácet, vyzkoušejte tahle cvičení! 

Pokračování 2 / 6

1. 30 kilo navíc po porodu

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

„Bože, tak už je to tu!“ Volala jsem před časem rozhořčeně kamarádce Lucce a stěžovala jsem si, že problém celulitida už se mě také týká. Úlevou pro mě nebyl ani fakt, že pomerančová kůže trápí velkou část žen a je jedno, zda jsme hubené nebo silnější postavy. Zarazila mě hned v úvodu a začala mi vyprávět svůj příběh. Po porodu přibrala 30 kilo. Kromě toho, že byla k nepoznání, což potvrzuji, protože jsem ji viděla, na nohou měla ne důlky, ale krátery, které by asi potěšily pouze oko plastického chirurga hledícího na novou oběť jeho „zlatem placených“ hříček. Přesto po roce dokázala svou nadváhu shodit, a dokonce má tak nádherné a bezchybné nohy, že by jí je mohla závidět i Adriana Sklenaříková. Jak to dokázala? Koupila si trampolínku a začala skákat.

Pokračování 3 / 6

2. Nevzhledné dolíčky můžete vyskákat

Na trampolínách si užijete mnohem více srandy než při běhání.
Na trampolínách si užijete mnohem více srandy než při běhání. | Zdroj: Shutterstock.com

Skoky na trampolíně patří k tomu nejlepšímu, co pro svůj lymfatický systém můžete udělat. Výskoky a dopady totiž fungují jako pumpa lymfatického systému. Díky tomu tělo dokáže odplavit větší množství škodlivých látek, které mají za následek právě celulitidu. Kromě toho si posílíte břišní svaly, paže, svaly pánevní a hlavně zadeček, stehna a lýtka. Skákat můžete, jak chcete. Lucie skákala pravidelně půl hodiny denně a už za měsíc viděla obrovské rozdíly. Dnes už tento problém neřeší. Zkusila jsem to také a po prvních týdnech jsem viděla velký rozdíl. Od té doby vřele doporučuji a skáču dál. Pokud se nezvládnete motivovat samy doma, zajděte si do fitness centra na trampolínky. Tam si při rytmické hudbě s instruktorem skvěle zaskáčete. Pro ty, kdo se vymlouvají na klouby, je tu jedna dobrá zpráva. Při skákání jsou klouby a šlachy méně zatěžovány než třeba při běhání.

Pokračování 4 / 6

3. Celulitida a běhání? Ano!

.
. | Zdroj: Shutterstock

Pokud chcete běháním odstranit celulitidu, měla byste podle odborníků běhat do kopce nebo střídat kratší úseky v rychlejším tempu s rychlou chůzí. Takže žádný maraton, jak si mnohé z nás představují. Dlouhým a pomalým během dochází ke spalování tuků. A to se hodí vždycky, nebo ne? Jak začít, když běh bytostně nesnášíte? „Musíš začít rychlejší chůzí. Pak postupně zařazuješ pět minut chůze a pět minut běhu, až se nakonec dochodíš k běhání,“ radila mi s úsměvem třiatřicetiletá Lenka, která také s celulitidou bojovala a jako společníka si – i přes svou nenávist k němu – vybrala právě běh. Také jí to poradila kamarádka. A dnes? Běhá každý den. Postavu má jako lusk, jen přišla o poprsí. To se ale dá prý řešit mnohem snáz než celulitida. Výhodou je také fakt, že pomineme-li peníze vydané na sportovní oblečení a obuv, vás už finanční náklady u běhu trápit nemusí. Motivovat vás mohou zábavné aplikace, kterých je zdarma k dostání mnoho, např. Runkeeper, Sports tracker nebo Endomondo. Hlavně nezapomeňte na lahev s vodou a v chladném období myslete na správné běžecké oblečení, ať kromě celulitidy nemusíte ještě řešit i nachlazení nebo snad omrzliny.

Pokračování 5 / 6

4. Na kole za hladkými stehny – ne zadečkem!

Na jaře jde hubnutí mnohem lépe, než v zimě. Sportu si budete užívat mnohem více a nebudete se do něj muset tolik nutit.
Na jaře jde hubnutí mnohem lépe, než v zimě. Sportu si budete užívat mnohem více a nebudete se do něj muset tolik nutit. | Zdroj: Shutterstock.com

Třetím tipem je jízda na kole. Ale... Aby fungovala na odstraňování celulitidy, musíte se překonat a vydržet alespoň 40 minut, než sesednete ze sedátka. Na začátečníka je to sice dost dlouho, ale zato nemusíte jezdit ani příliš rychle (postačí klasické volné tempo), ani moc do kopce. Co se přitom děje s vaším tělem? Při šlapání trénujete hlavně přední část stehna a lýtkové svaly. Naopak zadní část stehna posilujete pouze v případě, pokud máte pedály s pevným uchycením a taháte je směrem nahoru. Pokud vás trápí hrbolky v oblasti zadečku, pak zvolte předchozí aktivity, protože cyklistika vám s touto partií příliš nepomůže.

Pokračování 6 / 6

5. Zkuste hluboké dřepy!

...
... | Zdroj: Shutterstock.com

„Pravidelný sport rozproudí krevní a lymfatický systém (druhý zmíněný nemá jiný motor než pohyb svalstva), urychlí odplavení odpadních látek, posílí svaly, prokrví, a tím vyživí kůži a zmenší tukové pneumatiky a polštářky,“ vysvětluje trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. Na posílení hýžďových svalů doporučuje každý den tři série hlubokých dřepů s předkročenou levou nebo pravou nohou.