5 typů aktivit, do kterých se pustit v březnu. Přísun energie a radosti zaručen!

19. března 2021 • 06:00
 • 5 typů aktivit, do kterých se pustit v březnu. Přísun energie a radosti zaručen!

  Měsíc březen je v plném proudu. Čeká nás přechod do nového období a pro mnohé z nás je časem změn. Drobné změny v jídelníčku, péči o pleť nebo vaší skříni vás budou bavit. Energii si do života přinesete aktivitami, které prospějí tělu, přírodě a mysli. Do čeho se pustíte, je na vás. Rozhodně můžete vyzkoušet tyto aktivity.

  Jarní detox

  Detox je skvělý preventivně jednou či dvakrát do roka k pročištění, ale i tehdy, když chcete skoncovat se špatným životním stylem a začít žít zdravěji. Zbaví vás škodlivých látek, jedů a volných radikálů, které se do těla dostávají špatnou stravou, znečištěným prostředím i stresem. Pročištění organismu se neobejde bez přijímání tekutin, a to především čisté vody a bylinných čajů. Díky tekutinám mohou ledviny lépe vyplavovat nežádoucí látky a usazeniny z těla ven. Do pitného režimu, který má pomoci pročistit organismus, nepatří slazené vody s přemírou cukru. Čistá voda a omezení cukrů pomůže tělu načerpat více energie i zlepšit schopnost koncentrace, potěšíte také ledviny a játra, které hrají důležitou roli při správném fungování imunitního systému. Mezi nejznámější jarní bylinky s detoxikačními účinky patří kopřiva dvoudomá, která pročišťuje krev a obsahuje řadu minerálních látek. Čaj z kopřivy se k detoxu skvěle hodí. Mezi další léčivé bylinky, které pomáhají urychlit látkovou výměnu, patří pampeliška, čekanka, kořen lopuchu, puškvorec. Z bylinek s detoxikačními účinky bychom neměli opomenout ostropestřec mariánský, který je silným antioxidantem a obsahuje komplex bioflavonoidů.

  Zkuste jeden den pít jen vodu nebo bylinkové čaje. Naordinovat si můžete i čerstvé džusy a smoothie na tři dny. Zeleninové jsou vždy lepší než ovocné, protože neobsahují tolik cukru. Základem takových šťáv je salátová okurka, celer, brokolice, mrkev a špenát. Čerstvý listový špenát má skvělé využití od zmíněných džusů přes polévky po zeleninová jídla. Se značkou Znojmia máte jistotu, že dostanete na svůj stůl špenát českého původu, který je hluboce zmrazen bezprostředně po sklizni, a tak si uchovává čerstvou a svěží chuť.

 • Přestat plýtvat

  Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) lidstvo vyhodí či znehodnotí celou třetinu vyprodukovaných potravin! Je rozhodně na čase s tím něco udělat. A Češi jsou si problému plýtvání jídlem vědomi. Jsou to téměř všichni účastníci průzkumu Bayer Barometr, 97 %. Polovina z nich téma plýtvání dokonce označila jako velmi závažné. Dobrou zprávou je, že se většina respondentů snaží začít u sebe, devět z deseti dává při nákupu pozor na trvanlivost a kupuje kvalitní potraviny. Přestat plýtvat jídlem znamená o něm a jeho nákupu přemýšlet. Rozhodně aktivita, do které je na čase se pustit. Nainstalujte si jednu z aplikací, které vám pomohou. Jedna hlídá trvanlivost potravin, další slouží jako nákupní seznam nebo sdílí jídlo dál. Mrkněte na Darujizaodvoz.cz, Nesnězeno.cz, Best Before – Food Tracker, Bring! Grocery Shopping List nebo Dolej si. Svým příkladem můžete inspirovat ostatní a mohou se změnit statistiky, které ukazují, že 1,3 miliardy tun potravin míří na skládky. Takové množství jídla by nasytilo asi 3 miliardy lidí, tedy až čtyřikrát více, než kolik je na světě hladovějících. Nejde jen o vytváření dalšího odpadu, ale také plýtvání energiemi, vodou, půdou i pracovní silou. Vyhazujeme-li nespotřebované potraviny, plýtváme zdroji, které byly využity k jejich výrobě. To představuje velkou zátěž pro životní prostředí.

 • Sázejte a sejte semínka nejen bylinek

  Kdo si chce vypěstovat bylinky ze semínek, může začít! Středomořské bylinky se vyplatí předpěstovat doma na parapetu. Do květináčů můžeme vysít bazalku, dobromysl, koriandr, mateřídoušku, meduňku, mátu, šalvěj i tymián. K předpěstování i k přímému výsevu se hodí pažitka. Listovou petržel je lepší vysít a už nepřesazovat. Chcete-li se pustit do zahradničení, proč ne. Domácí mrkev, ředkvičky nebo salát chutnají božsky a budete mít radost z vlastní práce. Navíc se říká, že práce s hlínou má terapeutické účinky. Co a jak zasít či zasázet, vám prozradí Kateřina Winterová ve své nové knize Herbář Ze zahrady přímo na talíř. Nemáte semínka? Nevadí. Mrkněte ke Kateřině na Culina botanika a vyberte si je. Připraví vám i směsi semínek pro luční kvítí, bylinky nebo jedlé květy. Uvidíte, že nezůstanete jen u jedné bylinky. Malou zahrádku si můžete vytvořit i na tom nejmenším balkoně.

 • Třídění knih a šatníku

  Nashromáždilo se vám během posledního covidového roku doma hodně knih? Že čtete, je chvályhodné, ale co se všemi těmi novými i starými knihami? Srdcovky si nechte a ostatní pošlete dál. Průměrný Čech má doma mezi 200 až 300 knihami, což není zanedbatelné množství svazků. Každý rok navíc knihy přibývají, a pokud máte děti, roste množství literatury raketovým tempem. Zkuste proto v rámci jarního úklidu knihovnu provětrat a knihám, které dlouho leží ladem, dát nový život někde jinde. Nejjednodušší a pro duši každého čtenáře nejsmířlivější je vyřazené knihy darovat nebo prodat, aby našly nového majitele a tím i smysl. A nemusíte kvůli tomu trávit hodiny focením a vytvářením inzerátů na bazarových serverech. Tohle všechno za vás zařídí například služba Knihobot.cz, která se snaží dostat knihy z domácností zpět do oběhu ke čtenářům. Antikvární projekt Dominika Gazdoše, Davida Gazdoše a Pavla Pekaře dokáže cenu odhadnout na dálku na základě fotografií vaší knihovny, a pokud má prodej titulů smysl, pošle pro ně kurýra a následně je nabídne na prodej. To zní fantasticky, ne?

  Oblečení jste si možná za rok moc nekoupila v domnění, že ho není kam nosit. Za rok jste ale také zjistila, jaké kousky opravdu potřebujete, které se dají kombinovat a které jsou nadčasové. Nad zbytkem se zamyslete. Jarní třídění šatníku je osvěžující. Zimní věci připravte na čistírnu a uvolněte místo jaru. A kam s vyřazeným oblečením? Otočte ho na SWAPu, nabídněte na Marketplace, Vinted, do butiků Fashion Charity shop, Slow nebo se podívejte na azylové domy ve vašem okolí.

 • Peeling těla

  Blíží se období odhalování pokožky, a tak je potřeba ji na obdiv a opalování připravit. Chodidla, paty, lokty, stehna, ale i tvář. Obyčejný peeling, který zvládnete doma v koupelně, je skvělá věc. Kromě suché kůže zbaví kůži i dalších nečistot, navíc zlepší prokrvení a činnost lymfy. Doporučuje se i těsně před saunou, případně ho můžete provést přímo v sauně nebo páře. Doma si potom vystačíte s vlastnoručně vyrobeným peelingem z mořské soli, kterou smícháte s medem nebo éterickým olejem z bergamotu. Stejně jako peeling pak funguje i klasické kartáčování. Volte kartáč z přírodních vláken, lepší je dlouhá rukojeť. Na chodidla nasaďte exfoliační ponožky, které vám vyhladí nohy. Pak už přemýšlejte, jaký lak na nehty zvolíte. A užívejte jaro!

   

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy