Kroj doplnili kosmonauti i graffiti. Jak vypadají zahraniční olympijské kolekce?

24. června 2021 • 06:00
 • Není to ani dva dny, kdy Český olympijský tým uveřejnil fotografie kolekce oblečení pro sportovce, v nichž se představí na otevíracím ceremoniálu letošních Her v Tokiu. Od té doby se toto oblečení, jenž má odkazovat k české krojové tradici i technice modrotisku, stalo předmětem mnoha diskuzí. Jedni jej milují, druzí zase odsuzují pro přetrvávající neschopnost vymanit se z přežitého nevkusu. Vášně ovšem budí olympijské kolekce i z dalších zemí. Které z nich stojí za zmínku?

  Spojené státy americké

  Tokijský stadion pod vlajkou Spojených států rozzáří při závěrečném ceremoniálu bílý trojboj z dílny designéra Ralpha Laurena, který pro USA vytváří olympijské kolekce už od roku 2008. Zatímco pro poslední hry v brazilském Riu Lauren oblékl americký tým do pruhovaných trik a modrých sak, jimž dominovalo obří logo módního domu, letos vsadil na více minimalistickou, sportovnější kartu, která (naštěstí) klade mnohem větší důraz na tým a reprezentovanou zemi než na samotného tvůrce.

  Základ kolekce tvoří džíny, klasické polo triko a delší bílá větrovka ozvláštněná přestřižením v pase a velkou modrou kapucí. Přestože jde o komplet, kterému nelze na první pohled nic moc vytknout, o kapku více kreativity a méně asociace s kosmonauty by rozhodně neuškodilo.

  Na olympijské kolekce včetně té české se podívejte do galerie:

  Fotogalerie

  24 fotografií

  Článek pokračuje na další straně >>

 • Kanada

  Přestože spolu sousedí, olympijský šatník Kanady snad už nemůže být oproti tomu americkému více kontrastní. Kanaďané se v Japonsku představí v nekonvenční kolekci odkazující ke streetové a urban módě, což mnohé sportovní i módní nadšence opět rozdělilo na dva tábory. Klasické sportovní úbory totiž země javorového listu vyměnila za osobité, graffiti a nášivkami zdobené džínové bundy, které vzešly z kreativní spolupráce značky Levi’s a kanadského řetězce módních domů Hudson’s Bay.

  Olympijská kolekce tímto svým počinem odkazuje jak k pojmu „canadian tuxedo“, tedy k evergreenové kombinaci džín a denimové bundy, tak k tokijskému street artu a osobité módě z tamních ulic. Jedni tomuto vymanění se ze zažitých stereotypů okolo olympijské módy naplno tleskají, druzí dokonce volají po zrušení celé akce. Tak to už ale občas bývá, když se chcete módně posouvat dál…

 • Velká Británie

  Olympiáda v Londýně i v Riu byla pro britský tým nerozlučně spjatá s tvorbou návrhářky Stelly McCartney. Na japonské zastávce ji ovšem tentokrát nahradí značka Ben Sherman v čele s kreativním ředitelem Markem Williamsem. Ten si – mimochodem obdobně jako Český olympijský tým – vzal inspiraci z předešlých Olympijský her v Tokyu z roku 1964 a spojil ji s módní tradicí své země. Že se ovšem výsledky z obou zemí, podobně jako například v duelu Kanada vs. USA, zcela liší, asi není potřeba více rozebírat.

  Bílé chino kalhoty a navy šortky doplňují polotrika, Harrington bundy a bombery, jimž dominují pruhy v národních barvách i znak lva, který je spojen s Velkou Británií už od 11. století. V kolekci se též výrazně promítá odkaz k londýnské subkultuře mods i ústřední slogan „Strength Through Unity“ (Síla skrze jednotu) ve stylu hippies. Spojení kultury země i lásky ke sportu se v tomto případě dá hodnotit jako zdařilé.

 • Austrálie

  Kombinace sytě žluté se zelenou vás v první chvíli může zmást. Ale ne, skutečně před sebou nevidíte tým Brazílie, ale Austrálie. O barvy v tomto případě ale tolik nejde, neboť tato kolekce v sobě v první řadě nese několik poslání. Její součástí je například i motiv od boxera Paula Fleminga odkazující k australským Aboridžincům. Tímto symbolem tým zároveň vzdává hold 52 domorodým sportovcům, kteří zemi v minulosti na Olympijských hrách reprezentovali.

  Na zahajovacím ceremoniálu se poté australští sportovci ukážou v semiformální kombinaci zelených bermud, bílých trik se žluto-zelenými panely, vzorovaných šátků a šedivých sak, jejichž podšívku tvoří látka se jmény 320 držitelů zlatých medailí. Kolekce vyniká také samotným zpracováním, které reaguje na podnebné podmínky – oblečení je proto  vytvořené hlavně z přírodních pohodlných materiálů, které sportovcům zajistí pohodlí, zároveň si díky nim oblečení uchová relativně elegantní ráz.

   

  VIDEO: Podívejte se na ty nejméně povedené kolekce z olympiád.

 • Libérie

  Svět zná především jeho ikonické kabelky, teď se ale liberijsko-americký designér Telfar Clemens pustil do vytvoření olympijské uniformy pro tým své rodné Libérie. Přestože sportovní delegace čítá jen pár členů, po uveřejnění prvních snímků kolekce z dílny tohoto vyznavače genderově neutrální módy se na sociálních sítích spustila lavina nadšených reakcí.

  Sportovní uniformě dominuje především liberijská hvězda, kterou Telfar ozdobil jak efektní trikot připomínající top na jedno rameno, tak teplákový set s kalhotami s obřím rozparkem. A jak řekl sám návrhář: „Rozhodně jde o nekonvenční kolekci, ale je to zároveň také kolekce, o které budou všichni mluvit a stane se evergreenem.“ Nelze než souhlasit.

 • Rusko

  Obrovská dopingová aféra se s Ruskem táhne už několik let a její následky největší země světa pocítí i na odložených Hrách v Tokiu. Uvalené sankce Rusku například zakazují soutěžit pod vlastní vlajkou a nikde nesmí být viditelné ani označení Russia či státní symboly. Sportovci místo toho musí soutěžit pod zkratkou ROC neboli Russian Olympic Committee. I přes tyto zákazy výrobce ZASPORT představil pro tento „neutrální“ tým olympijskou kolekci, která svým zpracování velmi připomíná zakázanou ruskou vlajku.

  Na vzhled sportovní uniformy, která se skládá z polo triček, šortek a teplákových bund, i celý ruský tým se poté snesla vlna kritiky hlásající, že Rusko se tímto snaží sankce obejít. Negativní reakce posléze ale ukončila odpověď přímo z Mezinárodního olympijského výboru, která podobu kolekce, byť s velkými omezeními, schválila.

  "Neutrální" ROC kolekce pro ruské sportovce "Neutrální" ROC kolekce pro ruské sportovce Autor: Profimedia.cz

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy