Téma měsíce: Intuitivní stravování. Jak zhubnout bez diety? | Ženy.cz
 


Téma měsíce: Intuitivní stravování. Jak zhubnout bez diety?

3. září 2019 • 06:00
4 zvyky, kterých se zbavte, pokud chcete trvale zhubnout • Zdroj:iStock.com

Jeho příznivci se řídí zásadou: Naslouchejte organizmu a dejte mu, co si přeje. Protože tělo ví, co potřebuje. Prostě nedržte diety, jezte, na co máte chuť, když máte hlad, a usmiřte se s jídlem. Zní to hrozně jednoduše a lákavě a říká se tomu intuitivní stravování. Ale i tady je dobré znát základní zásady.

Kdo přesně přišel s touto "nedietou", se neví. Podle jedněch zdrojů to byl profesor Brigham Young University z Utahu Stephen Hawks. Sám podstupoval řadu let neustálé hladovění a střídání různých diet a výsledkem byla stále jen nadváha a jojo efekt. Teprve ve chvíli, kdy přešel na intuitivní stravování, shodil 22 kilo, a co je nejdůležitější, váhu si drží a je spokojený.

Základní myšlenkou toho přístupu je naslouchat svým potřebám a Hawks určitě nebyl jediný, kdo na to přišel. Že vaše tělo ví lépe než kniha o hubnutí, co mu dělá dobře. Pokud přemýšlíte, že by to mohla být cesto pro vás, pak zahoďte váhu, kalorické tabulky a přestaňte počítat. Přesto je důležité uvědomit si jednu důležitou zásadu!

Naslouchejte sama sobě

Umění naslouchat svému tělu je nejdůležitější součástí tohoto přístupu. Máte na to opravdu čas? Nehoníte se za zážitky, prací, nejste příliš ve stresu? Umíte se zastavit, ztišit a přijmout se takoví, jací jste?

Nemyslíte si, že když konečně zhubnete, budete úspěšnější a šťastnější? Nechcete zhubnout jen proto, abyste ostatním "ukázali"?

To je totiž alfa a omega celého přístupu  umění smířit se sám se sebou, přestat bojovat proti jídlu a trápit se výčitkami, že jste snědli dort.

Pak teprve budete moci v klidu vychutnat to jídlo, na které máte chuť a o které si tělo říká. Pak teprve vaše tělo bude chtít to, co mu dělá dobře, a ne to, co mu přinese krátkodobé uklidnění, když je ve stresu nebo když se topí ve smutku.

Teprve ve chvíli, kdy dokážete rozklíčovat "Mám chuť na dort proto, že mám hlad, nebo proto, že jsem naštvaná?", pak budete úspěšní.

Intuitivní stravování je cesta na delší trať, ale stojí za to, protože je také cestou k sobě samé. Velký materiál na toto téma přináší aktuální číslo časopisu Moje psychologie.

Nestíháte jít do trafiky? Kupte si aktuální vydání nebo e-magazín jednoduše na www.ikiosek.cz


Autor: red

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. Vypočítejte si své BMI. S námi zhubnete zdravě a napořád!