Nejšílenější diety: Tyhle opravdu nezkoušejte, jsou nebezpečné!

29. října 2018
Nejšílenější diety: Tyhle opravdu nezkoušejte, jsou nebezpečné!
• Foto: istock.com

Asi každá z nás se někdy ocitla v situaci, kdy by dala vše za „rychlé hubnutí“ nebo „superúčinné“ diety. A svět jich také už dost vymyslel. Často jsou vskutku rychlé a opravdu s nimi zhubnete. Má to ale háček: Takřka jistě vás ohrozí nejen jojo efektem, ale také vám mohou zničit zdraví.

Trend diet se objevil někdy v 19. století. Romantismus si liboval v étericky vypadajících bytostech, pannách s bledou tváří a vysokých, štíhlých mladých mužích. A už tehdy se z takových trendů s odpuštěním „blblo“. Takže když dovolíte, začnu těmi nejšílenějšími dietami už na přelomu 19. a 20. století, protože tam to celé vypuklo!

Fletcherismus

Tuhle „zábavnou“ dietu vymyslel jistý Horace Fletcher a získal pro ni i tehdejší učence. Šlo o jediné: Aby lidé byli štíhlí, bylo třeba, aby pozřeli co nejméně potravy. A tak se jídlo donekonečna žvýkalo. Někde se dočtete, že šlo doslova jen o to vytáhnout z něj všechnu chuť a pak pevnou složku stravy vyplivnout. Jinde se píše, že se žvýkalo do doby, než se strava stala tekutou. Bylo to rozhodně otravné a vyčerpávající a stonásobné kousání se pak jistě změnilo i ve zvláštní druh čelistního posilování.

Vedlejším cílem byla i snaha, aby lidé prostřednictvím tohoto stravování přestali s „odporným vyměšováním“ a na „velkou“ měli chodit jen jednou za dva týdny a zcela bez zápachu. Fletcher pak prý dokonce u sebe nosíval vzorek stolice a dával otestovat, že po zápachu není ani stopy. No, proti gustu…

Proč ne?

Protože to je snad jasné. Rychlé hubnutí bylo dané takřka nulovým energetickým příjmem, ale tělo trpělo nutričním nedostatkem. K tomu si představte motání a bolesti hlavy, ztrátu fyzické kondice a problémy se žaludkem i celým zažívacím traktem. A celkový metabolický rozvrat, trvala-li by taková dieta celé měsíce.

Octová dieta

Když jsem před dvaceti lety končila na gymplu, zažívala „dieta s jablečným octem“ obrovský boom. Tradovalo se totiž, že když každý den přijmete dostatečné množství ideálně jablečného octa (lžíci rozmíchanou ve vodě před každým jídlem), sníží se množství tuku ukládaného v rizikových partiích, protože ocet ho část rozpustí, a navíc nakopne metabolismus. Obliba octové diety vedla k tomu, že dnes jablečný ocet seženete i v tabletkách jako doplněk stravy. A také se už na rovinu říká, že je možné tuto dietu držet jen maximálně dva týdny.

Proč ne?

Problém u octové diety není v tom, že ocet nefunguje. On to vstřebávání tuků omezuje, ale trávicí soustavě ve větším množství, málo ředěný a při dlouhodobém užívání ubližuje. Naleptává sliznice, způsobuje pálení žáhy a lidem, kteří už tak měli problémy se zažíváním, je ještě zhorší.

Limonádová dieta Master Clean

Dietu známou taky jako Master Clean „vynalezli“ původně v 70. letech 20. století jako „lék“ pro lidi trpící žaludečními vředy. Spočívá v tom, že pijete speciální limonádu z javorového sirupu, citronů a kajenského pepře (nebo chilli). Ale pozor, vy opravdu jen pijete limonádu. Jíst se nesmí.

Energie by vám chybět neměla právě díky cukrům z limonády – i proto je doporučeno až dvanáct sklenic denně. Za deset dní pak sundáte okolo pěti kilo.

Proč ne

Jojo efekt je jistý! Vyhladovělé tělo si po konci takové diety uloží úplně všechno, co mu nabídnete. Neustálý přísun jednoduchých cukrů vám slušně rozhází hladinu krevního cukru (což znamená rozhozený metabolismus, ale i motání hlavy).

Hollywoodská dieta

Této dietě se také říká „dieta modelek“ nebo „ovocná“. První den sníte k snídani 250 g ananasu, ke svačině to samé, k obědu 1 banán, ke svačině zase ananas a k večeři zase banán.

Druhý den posnídáte, poobědváte a povečeříte 3 kiwi a ke svačinám si dáte po 100 g hroznového vína. Třetí den začnete 200 g hroznů, posvačíte 200 g ananasu, k obědu vycházejí 4 kiwi, ke druhé svačině 100 g ananasu a k večeři 100 g hroznů a 2 kiwi. To všechno pro -3 kg za tři dny.

Proč ne?

Hlad. Absence bílkovin i komplexních sacharidů. Rozházená hladina krevního cukru. A nakonec pochopitelně zase známý jojo efekt.

Které další šílené diety propagují modelky, influencerky nebo inzeráty slibující "zázračné zhubnutí"? Proč vlastně není správné držet dietu a jak zhubnout bez ní? Jak poznat zdravé jídlo a jaké jsou nejzdravější potraviny světa?

To vše a mnoho dalšího najdete ve speciálu časopisu Dieta s názvem Dietní bible aneb Konec hladovění. Objednat si ho můžete přes SMS:

POŠLETE SMS NA ČÍSLO 902 11 VE TVARU:

DIETNIBIBLEW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ULICE ČP mezera MĚSTO mezera PSČ

Cena každé přijaté SMS je 99 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

 

Jdi na homepageZpět na začátek

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. S námi zhubnete zdravě a napořád!

 

1080p 720p 360p