...

... Zdroj: Istock.com

Hubnutí po porodu: Pouhých 10 minut denně má obrovský smysl

Jsou vaše těhotenské džíny tím jediným, do čeho se po porodu vejdete? Je jasné, že chcete svoji postavu co nejrychleji zpět. Jak se stravovat, aby šla kila dolů, ale netrpělo tím mateřské mléko? Jak cvičit, aby to nenadělalo víc škody než užitku? Víme, co vám pomůže a co rozhodně udělat, i když nemáte čas ani energii.

Dieta při kojení i bez

Vzhledem k tomu, že kojení je energeticky náročné, je možné, že váha bude klesat sama. Pokud nepatříte do této šťastné skupiny žen, určitě neřešte shazování váhy dietou. Při rychlejším hubnutí se totiž do organismu, a tedy i do mateřského mléka, uvolňují škodlivé látky obsažené v tukových tkáních. Bezpečný úbytek je kolem jednoho, nejvíc dvou kil měsíčně. Ideálního hubnutí po porodu tedy dosáhnete, když se budete řídit základní radou odborníků na výživu a mít pestrou stravu rozloženou do pravidelných porcí. Což samotné může být při péči o miminko docela těžké. Postupně, jak to bude dítě zvládat, zkoušejte zařazovat i luštěniny, tmavé pečivo a další nadýmavé potraviny.

Podívejte se, co radí na hubnutí po porodu výživový specialista Petr Havlíček:

Video placeholde

Rychlé hubnutí není zdravé ani v případě, že nekojíte. Soustřeďte se na vyváženou stravu, díky které budete mít dostatek živin. Inspirujte se můžete níže v našem jarním jídelníčku, který je plný vitamínů a minerálů.

Břicho po porodu:Jak ho dát do pořádku

Větším problémem než nadbytečná kila je pro řadu žen vystouplé břicho, které se nezmenšuje podle jejich představ. I když vám chybí spánek a nemáte na nic čas ani energii, vyhledejte fyzioterapeutku a nechte si sestavit cviky na míru. „U každé ženy vypadají po porodu svaly a vazivo jinak, k povolenému bříšku se navíc často přidávají i inkontinence a bolesti zad. Cviky je proto lepší doporučit individuálně,“ říká fyzioterapeutka Simona Sedláková, která maminkám dává na doma tři, čtyři cviky, což jim zabere kolem 10 minut. „Krátké cvičení prováděné každý den má po porodu větší smysl než třeba hodina a půl dvakrát týdně,“ říká. Navíc pokud by čerstvou maminku zavalila cviky, riskuje, že to předem vzdá.

Kdy posilovat přímý břišní sval

Jestli se rozhodnete cvičit sama doma, určitě se nepouštějte do sklapovaček, sedů lehů a dalších cviků na přímý břišní sval. Způsobila byste si jeho rozestup a břicho by vypadalo čím dál hůř. Přímý sval šetřete minimálně první tři měsíce po porodu, podle fyzioterapeutky Sedlákové ale raději déle. „Pokud chcete mít zase hezké břicho, je nutné zaktivovat pánevní dno a hlavně vnitřní břišní svaly. To většinou zabere půl roku, někdy i rok.“

Svaly pánevního dna

Svalstvo pánevního dna je dobré posilovat hned od prvního dne po porodu. Mají velmi důležitou podpůrnou funkci pro orgány ve spodní části pánve, tedy pro dělohu, močový měchýř a střeva, a aby mohly svou funkci plnit, musí být co nejpevnější.

Doporučený cvik: Posaďte se do tureckého sedu. Napněte spodní vrstvu pánevního dna v tomto pořadí: kolem močové trubice, kolem vaginy a kolem konečníku. Poté svalstvo uvolněte. Cvik opakujte třikrát.

Cvičení a mateřské mléko

K posilování přidejte také kardio aktivity, k těm nejvhodnějším patří svižná chůze s kočárkem. Třeba se cvičením s poskoky nebo běháním počkejte zhruba půl roku – otřesy totiž neprospívají děloze, močovým cestám ani povoleným svalům. Koncem šestinedělí se můžete začít věnovat také dalšímu cvičení – například plavání, aqua aerobiku, pilates, józe nebo posilování s lehkými vahami. Vše se ale bude odvíjet od doporučení ošetřujícího lékaře.

Myslete taky na to, že při náročném tréninku se do svalů uvolňuje kyselina mléčná. Ta následně přechází do mléka, které pak dítěti nemusí chutnat. Řešením je naplánovat si kojení před cvičením.

Základní informace o tom, zda máte nadváhu, vám dá BMI kalkulačka.