...

... Zdroj: Shutterstock.com

Jak začít hubnout, když máte 20 kg navrch? Víme, co funguje!

Dvacet kilo nad ideální váhou neznamená jen větší velikost šatů. Přináší také řadu zdravotních rizik, například vyšší šanci na onemocnění cukrovkou, nemocemi srdce a cév a bolestmi zad a kloubů. Je ovšem hlavně zprávou, že ve svém každodenním životě děláte něco špatně. A pokud toto rozklíčujete, máte velkou šanci, že se vám podaří poměrně jednoduše a hlavně trvale zhubnout a výrazně zlepšit své zdraví.

Pokud se chcete pustit do shození 20 kilogramů, přimlouváme se, ať alespoň počátek svého snažení konzultujete s výživovým poradcem. Protože on vám pomůže zjistit, co děláte špatně. Možná to tak trochu tušíte samy, ale zkušenosti těch, kteří dokázali shodit, jsou jednoznačné: Pokud slyšíte své prohřešky z úst odborníka, stanou se najednou mnohem reálnějšími a pro vás je to mnohem větší motivace s nimi skoncovat.

Je váš problém přejídání, nebo hladovění?

Uvědomit si, co je příčinou nadváhy, bude v tomto případě klíčové. A to se vám nejlépe podaří tak, že si celý týden budete psát deník toho, co jíte a kdy. Zaznamenejte všechny drobná soustíčka – čtyři tyčinky z pytlíku, protože si ho otevřely děti na hřišti. Lahev Coly nebo „maličký nanuk“ cestou z nákupu. Ždibec bábovky, ale jen ždibínek, přece si nedáte celou, když máte kila navíc.

Někdo zjistí, že se těmi soustíčky nezasytí, ale jí permanentně. Někdo zjistí, že jí málo, hladoví a jeho tělo ukládá kalorie snad i ze vzduchu. Další může zjistit, že si jeho tělo zvyklo na stávající jídelníček i pohyb natolik, že už prostě nehubne. Někomu chybí bílkoviny, jinému tuky… a jsme u toho. Každý potřebuje změnit něco jiného a každý to může udělat tak, aby to bolelo co nejméně.

Milujete čokoládu? Pak s odborníkem určitě najdete způsob, jak ji do jídelníčku dostat. Vyhovují vám větší porce a jíst méně často? Chcete raději víc jíst, protože hodně sportujete? I to se dá nastavit. Vše je otázkou dohody.

Hubnutí a nejčastější výmluvy

Lidé jsou vynalézaví a existuje spousta argumentů, proč „to nejde“. Tady jsou nejčastější z nich a vysvětlení, proč se jich není třeba bát:

Nechutná mi zelenina

To je velmi častý argument a naprosto ho chápeme. Ale proč se vzdávat něčeho, co má tolik benefitů? Pokud je vaše rozhodnutí zhubnout nebo změnit svůj životní styl opravdové, využijte motivaci a metodou pokus-omyl určitě najdete způsob, jak zeleninu do svého jídelníčku dostat. Zkuste si ji dávat do tvarohových pomazánek. Nakrájet tu, co máte rádi, a máčet si ji v dipu. Zkuste různé recepty na grilovanou zeleninu podle časopisů nebo se zapište na kurz vaření. Zkuste ji kupovat jinde než v supermarketu, tam opravdu může mít jinou chuť.

Nemám k hubnutí vůli

Další z evergreenů, ovšem argument je to velmi podstatný. Mozek je totiž největším nepřítelem našeho hubnutí. A nechá se opít rohlíkem alias uspokojit tabulkou čokolády. A tak mu člověk musí podsunout další zdroje slasti. To znamená, že vy musíte mít radost z toho, jak se vám daří.

Důležité je stanovit si takové cíle, které jsou reálné. Pokud jste dosud neběhala a ani vás to nebaví, plán začít běhat každý den je pravděpodobně předem odsouzen ke krachu. Je to ale právě opět výživový poradce, který vám pomůže stanovit reálné cíle, krotit vaše příliš velké počáteční nadšení a kdo vám poradí, co vám ještě zvýší motivaci. Mohou to být hubnoucí aplikace pro mobily, společné hubnutí s kamarádkou, nějaká událost, na kterou chcete vypadat skvěle, ale i jakýsi bič v podobě další kontroly a vážení u poradce.

Nebaví mě sport a běhání

Další častá „překážka“ a slovní spojení „jak zhubnout bez cvičení“ je jednou z nejhledanějších frází. Bez pohybu to jde, ale proč se mu vyhýbat, když je tím vaším nejlepším spojencem? Jít do schodů místo jet výtahem vás o tolik času neobere. Stejně tak jít část cesty do práce pěšky. Chůze, výlety, turistika, venčení psa, to jsou skvělé aktivity, které mají podstatný přínos pro vaše zdraví i správné fungování metabolismu. Ale je to jako se zeleninou – i tady platí heslo: Kdo hledá, najde. Můžou to být třeba aqua aerobik, který je pro lidi s nadváhou ideální, kolo, in-line brusle, cvičení s obručí, jóga nebo cvičení doma. I 20 minut denně má totiž obrovský smysl.

Nemám blízko výživového poradce

Upřímně – vzdálenost není tím nejdůležitějším kritériem. Řada poradců funguje i online formou. Určitě ale přihlédněte k tomu, jakou má poradce zkušenost a jestli se dále vzdělává. Důležité je ale vybrat si takového specialistu, jehož názory a styl práce jsou vám blízké. Nelze totiž vždy poradce dělit na dobré a špatné.

Stejně jako i různorodé diety si najdou své příznivce, tak i každý poradce propaguje jistý stravovací směr a styl, jakým jídelníčky zpracovává. Určitě si nevybírejte poradce na základě počtu proměn, které na internetu publikoval, ale dejte na doporučení ostatních. Nikdy nevíte, co se za extrémními proměnami skrývá. Zato příběh lidí z jejich vlastních úst nikdy nelže.

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně Veronika Duží