Ubytovaly jsme se v butikovém hotelu Josefine, který se nachází v klidné ulici jen pár kroků od Mariahilfer Straße.
Cena za noc se pohybuje okolo 4000 tisíc. Luxus, ale přijatelný.
Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni cítily jako princezny.
Celý je totiž zařízen ve stylu 20. let.
Pokoj 505 má výhled na protější balkon. Prý proslul tím, že tam žily dvě sestry, které se na tom balkoně občas svlékaly.
První zastávka: Dům moře (Haus des Meeres)
Haus des Meeres je devítipatrová mořská zoo plná akvárií s různými (nejen) vodními živočichy.
Lístky doporučuji koupit předem na stránkách www.haus-des-meeres.at. Vyhnete se frontě, která se občas tvoří až na ulici.
Nejprve vyjeďte výtahy do posledního patra a pokochejte se výhledem na Vídeň. Kromě vyhlídky je v tomto patře i restaurace, moje dcera by si zde ale nevybrala.
Pohled na Vídeň z Haus des Meeres
Výhled na duhový přechod tolerance
V jednom z pater se nacházejí také různé vzdělávací instalace. Dětem názorně ukazují, co se děje s plasty, když se dostanou do vodních toků, nebo jak dlouho různým materiálům trvá, než se rozloží.
První restauraci jsem záměrně vybrala nedaleko hotelu – SOTH.Kitchen. Našla jsem ji čistě náhodou na Google mapách a zaujalo mě zejména hodnocení 4,9. Nelhalo.
Snídaně v hotelu byly fajn, ale cappuccino si raději dávám v prověřených kavárnách. V okolí hotelu mě nejvíc oslovilo Kaffee Fabrik a Stil Coffee.
Nedaleko Stil Coffee se také nachází galerie Westlicht, která se specializuje na fotografie. Nemohla jsem si nechat ujít malou výstavu snímků módního fotografa Horsta P. Horsta.
Nádherná katedrála sv. Štěpána s proslulou „cik cak“ střechou. Určitě kolem ní nepůjdete jen jednou, náměstí Stephansplatz se totiž nachází v geografickém středu Vídně.
Je libo cappuccino do zmrzlinového kornoutku? Pak zajděte do Fenster Café, což vlastně ani není kavárna, jen espresso bar s výdejním okénkem. Alespoň v době, kdy jsme tam byly.
Jen pár kroků od Fensteru se nachází katedrála řecké pravoslavné církve Nejsvětější Trojice (Griechenkirche)
Klasika z Prateru. Řetízkáč, co se tváří nevinně, ale ve skutečnosti se při jízdě různě nahýbá. Uff!
Na Prateru je fajn, že neplatíte vstupné, ale jen za jednotlivé atrakce, které si vyberete. Jinak je to klasická pouť se vším všudy.
Žádný výlet do Vídně by nebyl kompletní bez tradičního Sacher dortu, který se zde peče už od roku 1832. My zamířily přímo do Sacher Café ve stejnojmenném hotelu. Denně zde prý servírují 500–600 kousků, před covidem to byl i dvojnásobek.
Hundertwasserhaus – jedno z nejznámějších děl architekta, malíře a sochaře Friedensreicha Hundertwassera. Původně šlo o ubytování pro sociálně slabší, dnes je to lákavá turistická atrakce. Leží ovšem mimo tradiční turistické trasy, takže si k němu musíte speciálně naplánovat cestu.
Ale stojí to zato, tohle místo má vibe.
Vídeňský řízek nesměl chybět! My jsme si vybraly restauraci Lugeck, což je sesterský podnik proslulejšího Figlmüllera.
Restauraci Lugeck jsem si vybrala i díky této krásné budově Regensburger Hof, před níž stojí socha Johannese Gutenberga.
Kostel svatého Karla Boromejského (Karlskirche) – jedna z nejfotogeničtějších památek Vídně. Stavba se totiž krásně odráží v jezírku, které se před ní rozprostírá.
Galerie Albertina Modern se nachází hned vedle Karlskirche, a i když původně v plánu nebyla, nechaly jsme se zlákat.
Z výstavy čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje, která do září probíhá v Albertině Modern.
Děti bezesporu pobaví, že řada jeho děl je postavená z kostiček lega. Jako tento symbol draka.
Nebo tento obraz.
A také tento Rubens.
Za některé objekty jsou starší děti obzvlášť rády a s chutí vytahují mobil i ony.
Přechod do „tradiční“ Albertiny trochu bolel. Bylo zde mnohem víc lidí a také v porovnáním s předchozími rozměrnými díly „byly ty obrazy nějaký malý“.
Jednou ze zdejších stálých a hojně navštěvovaných výstav je Od impresionistů k Picassovi. Zde tradiční lekníny od Moneta.
Modigliani
František Kupka
Lipicán od Toulouse-Lautreca.
…a samozřejmě Picasso.
V centrálním zámku Hofburg se mimo jiné nachází Španělská dvorní jízdárna se světoznámými lipicány. Do ní jsme nešly, ale měly jsme štěstí a spatřily koně, když je právě převáděli.
A také zde najdete Sisi Museum.
Sisi Museum – přímo v muzeu, které zahrnuje i zámecké komnaty, je zakázáno fotit.
L'Amour du Pain – příjemné pekařství jen o ulici dál od našeho hotelu. Jinak nejvyhlášenějším ve Vídni je síť pekařství Joseph Brot.
V rámci rozmanitosti jsme poslední večer zašly do tradiční maďarské restaurace Ilona Stüberl, která se nachází kousek od Stephansplatzu.
Opět Stephansplatz
Průčelí katedrály sv. Štěpána
Majestátní barokní zámek Schönbrunn má celkem 1441 pokojů, z toho 45 je možné navštívit. Bydlela zde Marie Terezie i císařovna Sisi.
Dětské muzeum v paláci Schönbrunn čili velká hra na převlékanou v habsburském stylu. To nesmíte vynechat!
K dispozici jsou šaty od 2 do 14 let pro kluky i pro holky, paruky i doplňky. A obléknou se i dospělí!
Neptunova kašna v Schönbrunnu. Nad ní se ještě tyčí Gloriet, památník vojákům monarchie. V areálu zámku najdete i přírodní labyrint nebo zoo, součástí obou je dětské hřiště.
Stinné zákoutí v zahradách Schönbrunnu. Nechte si pár euro na zmrzlinu, v okolí je několik stánků vyhlášené Eis-Greissler.