Královský pár slaví 70. výročí svatby. Co stálo v cestě jejich štěstí? | Ženy.cz
 


Královský pár slaví 70. výročí svatby. Co stálo v cestě jejich štěstí?

20. listopadu 2017 • 16:00
Nejnovější oficiální portrét královny Alžběty II. a prince Philipa • Foto:Profimedia.cz

Nejdéle vládnoucí britská panovnice má také jedno z nejdelších manželství – Alžběta II. se za svého Philipa, původně prince dánského a řeckého, provdala před neuvěřitelnými sedmdesáti lety a právě dnes, 20. listopadu 2017, slaví královský pár platinovou svatbu.

Před sedmdesáti lety připadal 20. listopad na čtvrtek. Ten den si v půl dvanácté Westminskerském opatství brala tehdy jednadvacetiletá princezna Alžběta šestadvacetiletého Philipa, prince řeckého a dánského, z něhož se sňatkem rázem stal vévoda z Edinburghu. Svatbu přenášela rozhlasová stanice BBC a skrze rádio ji sledovalo na dvě stě milionů lidí po celém světě. A to i přes to, že Alžběta tehdy ještě nevládla – na britský trůn usedla až o pět a půl roku později po smrti svého otce Jiřího VI.

Sňatek z lásky

Ačkoli jsou Alžběta a Philip rodově spříznění přes královnu Viktorii, jejich manželství nebylo sňatkem z rozumu, naopak, dokonce si ho museli prosadit. Poprvé se potkali v roce 1934 na svatbě Philipovy sestřenice a Alžbětinýho strýce, princezny Mariny a prince George, vévody z Kentu, jenže tehdy byli oba ještě dětmi – Alžbětě bylo osm a Philipovi třináct. Osudové setkání proběhlo až o pět let později, kdy se třináctiletá Alžběta do osmnáctiletého Philipa zakoukala a začali si psát.

Philip Alžbětu požádal o ruku na její dvacáté narozeniny v roce 1946, ale její rodiče nebyli zpočátku příliš nadšení. Zdálo se jim, že je Alžběta příliš mladá a že by se neměla usadit s prvním mužem, kterého poznala. Trvali alespoň na tom, aby byla jejich dcera plnoletá, až budou zásnuby zveřejněny – to se stalo v červenci 1947.

Princ Philip a princezna Alžběta na líbánkách v Hampshire. Snímek byl pořízen čtyři dny po svatběPrinc Philip a princezna Alžběta na líbánkách v Hampshire. Snímek byl pořízen čtyři dny po svatběAutor: Profimedia.cz

Ale ani veřejnost si vysoký elegán s prořízlou pusou zpočátku nezískal. Vadilo jim, že se nenarodil v Británii, nemá valný majetek a jeho tři sestry jsou provdané za německé prince, kteří mají vazby na nacisty. Aby si ji naklonil a odmáznul pár rozdílů mezi sebou a budoucí chotí, vzdal se Philip svého titulu prince dánského a řeckého, konvertoval k anglikánské církvi a přijal britské příjmení své matky Mountbatten. Svatbě pak už nestálo nic v cestě.

Prasklá korunka

Jaká byla Alžběta nevěsta? Ne tak ikonická jako Kate nebo Diana, ale slušelo jí to. Šaty (nejen jí, ale i Philipovi) navrhoval královský designér Norman Hartnell, mezi jehož klientky patřila také argentinská první dáma Eva Peron. Alžbětiny šaty měly cudný srdcový výstřih, čtyři metry dlouhou vlečku a speciálně na přání královny matky byly ušité z hedvábného saténu, který byl ozdoben řetězci vyšitých květů a hvězdiček. Celkem bylo použito na deset tisíc bílých korálků a krystalů a Norman Hartnell prý prohlásil, že jde o nejkrásnější šaty, které kdy vytvořil.

Svatba princezny Alžběty a prince PhilipaSvatba princezny Alžběty a prince PhilipaAutor: Profimedia.cz

Perličkou je, že Alžběta tehdy musela platit látku na šaty nikoli penězi, ale přídělovými kupóny. Vláda ji vyčlenila 200 lístků extra a stovky jich dostala také od budoucích nevěst z celé země, které jí chtěly pomoct šaty zaplatit. Tyto dary ale Alžběta musela vracet, jelikož by bylo nezákonné je použít.

Ráno před svatbou se rovněž stala menší nepříjemnost. Když se nevěsta oblékala v Buckinghanském paláci, praskla jí korunka, kterou měla mít na sobě. Okamžitě byl povolán královský klenotník, kterého do dílny převezla policejní eskorta. Královna matka rozrušenou nevěstu ujišťovala, že se vše stihne a měla pravdu. Zajímavé také je, že Alžběta se na svůj velký den, podobně jako Kate Middleton, líčila sama. 

Do roka a do dne

Přesně jak stojí na svatebních přáních (mimochdem, svatebních darů dostali Alžběta s Philipem na dva a půl tisíce a písemných gratulací kolem deseti tisíc), do roka Alžběta porodila prvního syna, Charlese, který přišel na svět jen týden před prvním výročím svatby.

Královský pár má celkem čtyři děti a ačkoli se často uvádí, že tmelem jejich manželství je Philipův prostořeký smysl pro humor a nadhled, ne vždy bylo bez mráčků. Když Alžběta nastupovala na britský trůn, vzdal se Philip své kariéry v námořnictvu, aby mohl být královně rovnocenným partnerem. Jenže narazil. Jednak měl plnit pouze reprezentativní roli, jednak se měl ve prospěch rodu Windsorů na nátlak Winstona Chruchilla a Alžbětiny babičky, královny Mary, vzdát i příjmení po své matce. Philip byl frustrovaný a naštvaný. „Jsem jen zatracená měňavka,“ zní jeden z jeho legendárních, avšak v tomto případě hořkých výroků.

Korunovace královny Alžběty proběhla 2. června 1953. Philip si ani tehdy neodpostil vtipnou poznámku: „Co to máš za klobouk?“Korunovace královny Alžběty proběhla 2. června 1953. Philip si ani tehdy neodpostil vtipnou poznámku: „Co to máš za klobouk?“Autor: Profimedia.cz

Situaci nakonec zachránila královna matka, která rozhodla, že pár bude užívat obě příjmení Mountbatten-Windsor, což zklidnilo vody. Philip se smířil s rolí královského chotě, která s sebou i přes reprezentativní charakter nesla řadu povinností, a stal se pro Alžbětu pro následující desetiletí nezbytnou oporou. Teprve letos v létě šestadevadesátiletý princ oznámil, že se definitivně stahuje z veřejného života. Rovněž jednadevadesátiletá Alžběta II., která v délce vlády překonala i královnu Viktorii, postupně předává panovnické kompetence Charlesovi. Své úctyhodné platinové výročí tak může královský pár oslavit jak se patří – hezky v klidu.

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

Horoskopy