Domov plný dřeva: 13 trendů, které byste měla znát!

Bydlení se dřevem nemusí zavánět nudou. Stačí se nebát použít přírodní prvky neobvykle, třeba i tam, kde byly dříve tabu. Z dřevěných dílků si můžete poskládat stylovou 3D mozaiku nebo stěnu zkrášlit pomocí šindele. Nechcete-li utrácet, vsaďte na recyklaci. Jako materiál pro nový kousek nábytku můžete využít třeba dřevo z rozebrané stodoly.

1. Užívejte si barvy, vzory, textury

Kombinace nerezu, pohledového betonu a skla může působit odtažitě a chladně. Strohost moderních materiálů snadno vyváží dřevěná podlaha nebo originálně řešený nábytek.

Při citlivém přístupu si můžete dopřát klidně více druhů dřeva najednou. Střízlivý interiér umožní vyniknout zejména dřevinám s odlišnou kresbou. Příkladem může být spojení světlého monotónního dřeva javoru a výrazně strakatého tmavého ořechu, teaku nebo palisandru.

Důležité je respektovat podobu prostoru, celkový koncept interiéru, světlo a další prvky. Soudní buďte při rozhodování o povrchu stropu nebo podlahy. Mixování více druhů dřeva v tomto případě působí chaoticky.

2. Vyrobte si dekorace

Nechcete, aby dřevo působilo v interiéru jako závaží? Obklopte se subtilním nábytkem ze světlého přírodního dřeva nebo vzdušnými kousky z ratanu. Na rozdíl od masivu nezatíží prostor a snadno je doladíte pomocí drobných doplňků, designových polštářků a lehkých přehozů. Příjemně kontrastně působí v kombinaci s oblíbenými moderními materiály, jako jsou plast či kov.

Tip: Dekoraci za pár korun si můžete vyrobit sami třeba z poraženého stromu. Špalek zbavený kůry natřete na bílo a stoleček nebo sedátko jsou na světě!

3. Tvořte z OSB desek

Široké možnosti řešení za rozumnou cenu nabízejí OSB desky. Skvělé jsou nejen jako univerzální stavební materiál, ze kterého lze vybudovat stěny, strop i podlahu domova, dobře se s nimi pracuje také v interiéru. Nebojte se je nechat odhalené.

Originálně mohou vypadat na stěnách i na nábytku vyrobeném na míru. Inspirací vám může být třeba stylový miniapartmán ve Wroclawi, který za pomoci OSB desek vyzdobili tvůrci z ateliéru AX3.