Domov plný dřeva: 13 trendů, které byste měla znát!

5. dubna 2017 • 15:00
 • Domov plný dřeva: 13 trendů, které byste měla znát!

  Bydlení se dřevem nemusí zavánět nudou. Stačí se nebát použít přírodní prvky neobvykle, třeba i tam, kde byly dříve tabu. Z dřevěných dílků si můžete poskládat stylovou 3D mozaiku nebo stěnu zkrášlit pomocí šindele. Nechcete-li utrácet, vsaďte na recyklaci. Jako materiál pro nový kousek nábytku můžete využít třeba dřevo z rozebrané stodoly.

  1. Užívejte si barvy, vzory, textury

  Kombinace nerezu, pohledového betonu a skla může působit odtažitě a chladně. Strohost moderních materiálů snadno vyváží dřevěná podlaha nebo originálně řešený nábytek.

  Při citlivém přístupu si můžete dopřát klidně více druhů dřeva najednou. Střízlivý interiér umožní vyniknout zejména dřevinám s odlišnou kresbou. Příkladem může být spojení světlého monotónního dřeva javoru a výrazně strakatého tmavého ořechu, teaku nebo palisandru.

  Důležité je respektovat podobu prostoru, celkový koncept interiéru, světlo a další prvky. Soudní buďte při rozhodování o povrchu stropu nebo podlahy. Mixování více druhů dřeva v tomto případě působí chaoticky.

  2. Vyrobte si dekorace

   Nechcete, aby dřevo působilo v interiéru jako závaží? Obklopte se subtilním nábytkem ze světlého přírodního dřeva nebo vzdušnými kousky z ratanu. Na rozdíl od masivu nezatíží prostor a snadno je doladíte pomocí drobných doplňků, designových polštářků a lehkých přehozů. Příjemně kontrastně působí v kombinaci s oblíbenými moderními materiály, jako jsou plast či kov.

  Tip: Dekoraci za pár korun si můžete vyrobit sami třeba z poraženého stromu. Špalek zbavený kůry natřete na bílo a stoleček nebo sedátko jsou na světě!

  3. Tvořte z OSB desek

  Široké možnosti řešení za rozumnou cenu nabízejí OSB desky. Skvělé jsou nejen jako univerzální stavební materiál, ze kterého lze vybudovat stěny, strop i podlahu domova, dobře se s nimi pracuje také v interiéru. Nebojte se je nechat odhalené.

  Originálně mohou vypadat na stěnách i na nábytku vyrobeném na míru. Inspirací vám může být třeba stylový miniapartmán ve Wroclawi, který za pomoci OSB desek vyzdobili tvůrci z ateliéru AX3.

 • 4. Inspirujte se

  Zajímavý kousek osvětlení seženete i jinde než v obchodech s designem. Úžasně v interiéru vypadají také lampy a lustry vyrobené podomácku z překližky, poskládané ze dřeva nebo tradičního šindele. Vyrobit je zvládne i průměrně zručný domácí kutil.

  5. Oblékněte stěny

  Dřevěné obklady na stěnách vás zahřejí nejen na pohled. Praktické jsou zejména tam, kde je třeba zabránit únikům tepla a snížit hlučnost interiéru. Snadno také skryjí nedostatky a narovnají křivé zdi.

  Kromě klasických palubek si můžete dopřát i luxus. Efektně vypadají obklady z exotických dřevin a designové obložení s perforovanými motivy. Podmínky pro instalaci jsou minimální, stačí suchá a pevná stěna.

  6. Natírejte na bílo

  Milujete pohled na pobřežní krajinu a rádi byste si ji užívali nejen na dovolené, ale třeba i doma v obýváku? Poklidnou atmosféru typickou pro přímořské oblasti v interiéru snadno vykouzlíte, když bílou nebo neutrální výmalbu stěn doplníte bíle natřenou podlahou z prken a nábytkem vyrobeným ze světlého přírodního dřeva.

  7. Vybarvujte dřevem

  Útulnost do moderního obydlí vnesou různé odstíny dřeva. Neutrální druh s méně výraznou kresbou lze využít jako spojující prvek pro celý interiér. Objevit se může na podlaze, nábytku i dekoračních stěnách či skříních na míru. Další kousky vonící lesem je lepší přidat jen jako barevný akcent na solitérech.

 • 8. Recyklujte staré dřevo

  Chcete mít doma nábytek na míru, ale nemáte peníze na nákup materiálu? Výrazně ušetřit vám pomůže staré zachovalé dřevo. Vyrobit z něj můžete například poličky do koupelny, knihovnu, obklady stěn, skříně nebo jiné smysluplné vybavení.

  9. Zamilujte si korek

  Kůra korkového dubu nebo korkovníku amurského není skvělým pomocníkem jen při uchování vína. Umí také zútulnit prostor, aniž by mu dodala rustikální atmosféru.

  Krásu pigmentace korkových povrchů lze obdivovat na nábytku, podlaze, mozaikách nebo třeba paravanu. Na dotek je příjemně teplý, pružný a měkký. Výborně izoluje teplo i zvuk a odolá poměrně vysokým teplotám (až 120 °C).

  10. Užívejte si 3D na stěně

  Toužíte po efektním prvku na stěnu? Vsaďte na dřevěné mozaiky s hladkým nebo prostorovým motivem. Efektní kousky nabízí italská kolekce Mosaici d´Asolo ve 3D formátu. Instalace je jednoduchá. Předpřipravené tabule o rozměrech 30 x 30 cm se lepí na stěny podobně jako keramický obklad.

 • 11. Oprašte poklady po babičce

  Ozdobou moderního interiéru nemusí být jen designový nábytek za tisíce korun. Vyniknout může i zařízení, které jste zdědili po babičce nebo objevili v pozůstalosti. Pravými poklady jsou nadčasové kousky sedacího nábytku s dřevěnými detaily, třeba područkami nebo apartními nožkami.

  12. Dekorujte šindelem

  Tradiční střešní krytina ze dřeva nemusí zdobit pouze střechu roubenky nebo lidovou architekturu ve skanzenu. Šindele mohou dodat šmrnc také moderně pojaté společenské zóně. Užívat si je můžete na drobném nábytku nebo jako velkoplošnou dekoraci na stěnu za televizí.

  13. Pochlubte se patinou

  Velké oblibě se v posledních letech těší starožitný nábytek a vintage dekorace. Originální kousky můžete vydražit na specializovaných aukcích nebo výhodně koupit v bazarech. Vůbec nejlevnější cestou k hezkému nábytku, který vypadá náležitě omšele, je natřít ho barvou a doladit pomocí smirkového papíru.

Jdi na homepage Zpět na začátek