Video placeholde

Běžecké boty: Podle čeho vybrat ty správné a na co si dát pozor?

Rozhodli jste se začít běhat? Skvělé, motivaci máte a druhý krok je koupit správné boty, aby se vám běhalo lehce, bez únavy, bolavých palců, kolen nebo kyčlí. Výběr běžeckých bot rozhodně nepodceňujte. Není to věda, jen si je musíte pořádně vyzkoušet a řídit se instinktem.

Kvalitní, lehká běžecká bota by měla vhodně tlumit došlap a optimálně rozkládat tlak chodidla po celou dobu kontaktu s podložkou, zajišťovat stabilitu nohy a kontrolu pohybu, umožnit vám dobrý odraz a plynulý přechod od paty ke špičce.

Rozhoduje terén

Jestliže plánujete běhat spíše po silnici, volte běžecké boty silniční s rovnou podrážkou a jemným dezénem, lehké, pohodlné, které lze vzít i na běžecký pás. Když naopak vaše běžecké trasy povedou spíše přírodou, lesem, lesními cestami, zkoušejte terénní běžecké boty s pevnou odpruženou podrážkou s výstupky, které mají vyšší část kolem kotníku. A když plánujete obojí, sáhněte po univerzálních běžeckých botách s kombinací obojího.

Jakou velikost

Stejně jako když nakupujete obuv na běžné nošení, je lepší jít zkoušet boty spíše odpoledne. Přineste si s sebou i běžecké ponožky, které budete používat. Pokud už máte starší běžecké boty, které vám vyhovovaly, vezměte je s sebou, dobrý prodavač by měl umět vybrat podobné.

Velikost bot vybírejte tak, abyste při zkoušení vestoje měli mezi palcem a špičkou boty určitý (malý) prostor. V botách se proběhněte a pak ve statickém stoji přeneste váhu na vnitřní strany nohou – bude-li vás tlačit palec, volte větší velikost, neboť při běhu se vám palec bude vysouvat vpřed ještě více a narážet do špičky. „Černé“ nehty vás pak usvědčí z volby obuvi menší velikosti, než potřebujete. Puchýře naopak vypovídají o příliš volné botě. Jsou totiž důsledkem pohybu – tření nohy v botě, při kterém vzniká teplo.

Vybírejte i očima

Líbí se vám určitý design? Ladíte k běžeckému outfitu? Bude se vám v takových botách s chutí běhat? Kolik peněz chcete utratit? Chcete jen jedny, nebo dvoje? Při výběru dejte na svůj instinkt. Berte, co se vám líbí. Běžecké boty budete brát od ruky několikrát týdně. Nezapomeňte, že by měly vydržet 400–800 km, teda přibližně dva roky. Pak bude čas vyměnit je za nové.

Jak poznat kvalitní běžecké boty

Kvalitní (tzv. stabilní) běžeckou botu poznáte na první pohled: V mezipodrážce má proužek (klínek) z tvrdého materiálu, který při běhu zabraňuje propadu kotníku dovnitř. Klínek má odlišnou, zpravidla tmavší barvu než zbytek mezipodrážky, většina výrobců ho dělá šedý. Taková bota má zároveň v patní a střední části mezipodrážky tlumicí prvky, jež ovšem vidět nejsou, a splňuje tak požadavky na odpružení. Míru tlumení i stabilizace výrobci přizpůsobují běžcům různých váhových kategorií i různým typům terénu.

Stabilní boty jsou důležité hlavně pro běžce s nadváhou, dále pro začátečníky, kteří většinou nemají v dobré kondici kotníky a lýtka, pro lidi s nohama „do X“ a také pro běžce s podélně plochou nožní klenbou.

Tipy na konkrétní kvalitní modely běžeckých bot najdete zde.

Boty pro těžší běžce

Těžší běžci potřebují obuv s výraznějším tlumením. Jejich boty mívají silnější mezipodrážku, odolnější podrážku a pevnější svrchní část. Podle typu povrchu, po kterém nejčastěji běháte, vybírejte buď boty s lepším odpružením na silnici a tvrdší zpevněné cesty, nebo boty krosové, do terénu, jež nemusejí tolik tlumit, zato by měly mít dobrou stabilizační funkci, výrazný protiskluzový vzorek na podrážce, ochranu prstů i nohy shora a vyšší mechanickou odolnost.

Na trhu jsou i modely zmírňující pronaci a supinaci, výrazný došlap přes patu nebo příliš intenzivní zatížení přední části chodidla. Ke korekci postavení nohy v botě a k podpoře nožní klenby lze využít i ortopedické vložky. S výběrem vám nejlépe poradí ve specializovaných prodejnách.

Nenakupujte on-line

Vyrazte do obchodů se sportovní obuví. Na internetu si klidně udělejte průzkum, kdo v čem běhá, jaké má zkušenosti a co by vám doporučil. Jen pozor, i když většina lidí chválí určitou značku, neznamená to, že vám musí sedět taky. Každý výrobce má jiný tvar boty, podrážky, a proto je potřeba zkoušet.