Chyby běžce začátečníka. Jaké to jsou a jak se jich vyvarovat | Ženy.cz
 


Začínáte běhat? Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

1. března 2019 • 06:00
• Foto: iStock.com

Říká se, že běhat umí každý, ale ne každý to umí dobře. Abyste neskončili s během dřív, než budete mít v nohách alespoň pár kilometrů, vyvarujte se klasických běžeckých chyb. Jaké to jsou?

Nadšení z nové sportovní aktivity nebo velká touha po hubnutí vás ženou běhat často, rychle a za každých okolností. Jenže z běžeckého hlediska je to cesta do pekel. Abyste u běhání vydrželi, zhubli, bavilo vás to a přineslo jen dobré pro vaše zdraví, vyvarujte se klasických běžeckých chyb. Které to jsou?

Velké ambice

Toto je asi nejčastější chyba. Na začátku můžete být z běhání tak nadšení, že si rovnou naordinujete velké vzdálenosti a rychlé tempo. A nejlépe každý den. Jenže pak se jednoduše může stát, že vaše tělo bude přetažené, jelikož nestíhá regenerovat.

A nemusí jít jen o úplné začátečníky. „Klasický přepálený začátek je po zimě nebo delším období bez běhu. Není ostudou začínat pozvolna a kombinovat běh s chůzí. S run koučem lze klidně vyběhnout a nechat si poradit ohledně techniky, ale důležité je, abychom se po několika lekcích cítili dobře, měli jsme z běhu radost a cítili jen mírnou a třeba příjemnou svalovou únavu, pokud není cílem našeho běhání příprava na závody,“ doporučuje sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie kliniky.

Ze začátku se doporučuje běhat 23x týdně 30 minut. Pro úplné začátečníky je dobré dát si po tréninku vždy 48 hodin pauzu a čas na regeneraci. Ve dnech běžeckého volna zapojte jiné pohybové aktivity. A pak  pokud si naordinujete běh místo jiných aktivit, které vás baví, ztratíte brzy motivaci.

Jak najít správnou motivaci a u běhu vydržet? Čtěte zde:

Špatný styl běhu

Všichni běžci neběhají stejně a každý má svůj osobní běžecký styl. Ten by měl být ale vždy efektivní a šetrný k pohybovému aparátu. Velmi častou příčinou špatného stylu je výběr nevhodných běžeckých bot. Nemusí vám padnout, mohou být určeny na jiný terén nebo na jinou techniku došlapu (neutrální, supinace, pronace). Více o výběru běžeckých bot čtěte zde, případně se poraďte ve specializovaných obchodech se sportovní obuví. V dobře padnoucích a vhodně zvolených botách se vám poběží lehce a nebudete tolik unavení.

Více o tom, jak správně běhat, čtěte zde:

Nevhodné běžecké tempo

Člověk, který s během začíná, by si své tempo měl hlídat, zejména pokud se rozhodl běhat dlouhé tratě. Chytit správné tempo vám mohou pomoci sportovní chytré hodinky, které zaznamenávají váš čas na kilometr, rychlost, intenzitu a tempo. Znalost svých sil a jejich správné rozvržení je nesmírně důležité, zejména pokud se chystáte na běžecké závody delších tratí.

Více o tom, jak zvolit správné tempo, čtěte zde:

Běh za každou cenu

Zuby nehty se držíte svého běžeckého plánu a nedbáte na své zdraví, pracovní povinnosti a osobní život. Protože všichni běhají, musíte taky. A bojíte se, že když nedodržíte plán, selžete a ztratíte síly. Tady pozor. Nezapomínejte na to, že váš nový koníček by neměl omezovat váš osobní a profesní život a ohrožovat vás na zdraví. Pracujete do noci? Jste nachlazení a chcete běhat? Musíte uběhnout v pondělí 5 kilometrů, i když víte, že budete mít náročný víkend? To, že jednou vynecháte, neznamená konec, nebojte, vaše nohy si trénink pamatují. A když vás přepadne nachlazení, raději ulehněte a po pár dnech se ve zdravější formě pusťte zas do tréninku.

Špatný jídelníček

Kvůli touze po hubnutí raději jídla ubíráte. Jenže to není dobře. Pokud tělu nedodáte správné živiny před a po běhu, spíše mu ubližujete a na shozená kila budete marně čekat. Neumožníte totiž organismu správnou regeneraci a energii na další úkoly dne a trénink. Jestliže jste se rozhodli běhat, měli byste dodržovat správný jídelníček. Do 45 minut od tréninku máte k dispozici tzv. výživové okno, během kterého vaše tělo nejlépe absorbuje vitamíny a živiny ze stravy. Dopřejte si tedy svačinku, kde zkombinujete bílkoviny a sacharidy 2:1.

Co jíst před běháním a co po něm? Čtěte zde:

Nulová rozcvička a konečné protažení

Běhat neznamená jen nazout boty a vyrazit. Vaše tělo se na běh potřebuje připravit a také se s ním rozloučit. Správné zahřátí před během zamezí rychlé únavě, píchání v boku a bolestem kloubů, které často vychází ze zkrácených šlach a zatuhlých stabilizačních šlach. Zejména v zimních měsících je běžecká rozcvička nutností. Stejné je to i s koncovým strečinkem. Pokud na něj budete zapomínat, bude vás běh bolet. Protáhněte svaly na nohou, břišní svaly i záda. Protahování vždy zařaďte až po běhu, v době, kdy už jsou svaly prohřáté.

Jak má vypadat krátké rozcvičení před během a protažení po něm, čtěte v následujících článcích:

Klíčová slova:  hubnutísportběhání
Jdi na homepage Zpět na začátek

Běhání

Jak začít Jak často Technika Jak vydržet Oblečení V zimě Do schodů Hubnutí Běh se psem

 

Vše, co potřebujete vědět, když začínáte i když se chcete zlepšit. Jak se vyvarovat nejčastějších chybjak běhat bez kondice nebo po čtyřicítce, jaký vliv má běh na zdraví nebo jestli běhat s rýmou? Jak běhat s nadváhou, jak běhat v těhotenství, jak zhubnout běháním, je lepší běh ráno, nebo večerco při běhání jíst? Co nám pomohlo překonat lenost, jaký má běh vliv na psychiku a spousta dalších užitečných rad, tipů a triků. S námi to zvládnete!

Horoskopy