Setkání se snobem vám nemusí zkazit den

Setkání se snobem vám nemusí zkazit den Zdroj: Shutterstock

Jak zvládnout snoba?

Koupí si ojeté Audi, utratí nekřesťanské peníze za luxusní oblečení a vypráví vám, kde všude byl a koho důležitého zná. Jenže je to póza. 

Snob totiž jen napodobuje vnější symboly života lidí, k nimž vzhlíží a mezi něž by chtěl patřit. I když na to ve skutečnosti většinou nemá, dokáže vám setkání s ním otrávit den. Máme pro vás návod, jak zařídit, abyste se rozmrzelosti vyhnuli.

Odhalte příčinu snobismu

Být snobem a vyvyšovat se nad ostatní prostřednictvím věcí, které si vlastně ani nemůže dovolit, je přetvářka. Mnohdy se za ní skrývá snaha kompenzovat nejrůznější komplexy a vnitřní problémy.

„Řekněme, že jako malý chodil oblékaný ve starých, nepadnoucích věcech po sourozencích, a když jel na výlet vlakem, nemohl si koupit zmrzlinu, protože to bylo drahé. Takový člověk může mít současné projevy okázalosti spojené s touhou oddělit se navždy od původní rodiny, získat vlastní image a podobně,“ říká koučka Eva Marková s tím, že příběhy v pozadí jsou u většiny snobů podobně smutné.

Hořkost si pak kompenzují tím, že svým okázalým a přezíravým chováním ponižují jiné lidi. Proto se mnohdy stačí jenom zamyslet, odkud přetvářka asi pramení, a zjistit, že snob je nejspíš takovou karikaturou sebe sama. Nestojí za to se jím nechat vykolejit, spíš je to důvod k tomu ho politovat. A jestli za jeho snobismem žádná hořká minulost není, pak je důvod k lítosti ještě o kus větší.

Pokračování 2 / 4

Chovejte se lhostejně

„Snobové by neexistovali ve vakuu,“ upozorňuje psycholožka Susan Krauss Whitbourne z univerzity v Massachusetts. To, co z nich dělá nesnesitelná individua, je vlastně uznání publika, tedy že my všichni, kdo je posloucháme, obdivujeme jejich okázalý styl či dáváme všemožně najevo, jak se vedle nich cítíme malí a horší. Ego snoba pak narůstá a jeho touha předvádět se s ním.

Odbornice doporučuje snobovo vychloubání a jeho snahu ohromit (a tím vás zašlapat do země) úplně ignorovat.

Zavedl řeč na své boty z nejdražšího obchodu v Česku? Přejděte to mlčením nebo pokrčením ramen. Právě vám nalévá víno, z jehož ceny se vám točí hlava, ještě jste ani neochutnali? Poděkujte – a to je všechno. Nic snoba neznervózní a nenaštve víc než protějšek, který k jeho snobismu zůstává maximálně lhostejný.

Pokračování 3 / 4

Hledejte pozitivní kvality

Každý hrajeme v životě spoustu rolí a nasazujeme si během dne mimo domov řadu masek. Jak říká Eva Marková: „Nikdo nejsme jen ‚úřednice‘, ‚novinářka‘, ‚ta s kyselým obličejem‘ a stejně tak nikdo není jenom ‚snob‘. Každý snob má spoustu dalších rolí a vlastností.“

Zkuste u snoba objevit pár pozitivních kvalit. Třeba je skvělým rodičem. Nebo fantasticky maluje, na což ještě nikdy nepřišla řeč. Snoby bývá docela těžké poznat i jinak než skrze to, čím dávají najevo svou důležitost.

Pokuste se o to. Úplně jim tím vezmete vítr z plachet. Můžete začít jednoduchými otázkami, které směřují mimo středobod toho, co vám chce ukázat on sám. Jak strávil víkend? Co mají rády jeho děti? Jak pozná, že se mu obraz povedl? Třeba ho jiné téma odzbrojí a dokáže z role snoba alespoň na chvíli vypadnout.

Pokračování 4 / 4

Nedávejte najevo, že závidíte

Snob je podle psychologa Johna Veigy z univerzity v Connecticutu často motivován tím, že chce působit jako lepší, chytřejší, šikovnější, úspěšnější než ostatní a touží v nich probudit závist.

Pokud s tím máte problém a nedokážete se závisti ubránit, John Veiga doporučuje přestat se se snobem porovnávat. Stejně vždycky vidíme jen malou část – drahé auto, hodinky nebo restauraci, kam nás pozval, a velká část jeho osobnosti (třeba šílená tréma, když má v práci pronést projev) nám zůstává skrytá.

Psycholog místo toho doporučuje si připomenout naše vlastní kvality. Mohou to být maličkosti: že chodíte každé ráno běhat, mluvíte italsky nebo umíte uvařit skvělé mexické jídlo.

Když je snob hodně arogantní, mluví jen o sobě a nedá se odbýt, nastudujte si jeho oblíbené téma a položte mu nějakou zapeklitou otázku. Pokud ho nachytáte na švestkách, dá si na své chování ve vaší přítomnosti větší pozor.

Článek připravil časopis Moje psychologie.