Zasekla jste se na internetu?

Zasekla jste se na internetu? Zdroj: Shutterstock

Nekontrolujete mobil nebezpečně často?
2
Fotogalerie

Jste závislá na sociálních sítích? Otestujte se

Netrávíte ve společnosti chytrého telefonu víc času než s přáteli?  Kdy jste vydržela bez Facebooku, Snapchatu nebo Instagramu naposledy celý den? Pokud si nejste jistá, možná je pravý čas na digitální detox.

Sociální sítě jsou zrádné. Nepozorovaně kradou čas. Obsah neustále přibývá a podvědomě budí zdání, že nám něco zásadního uniká.

Nudíte se nebo na vás dolehla samota? Stačí chvilka a můžete mít perfektní přehled o tom, co zrovna dělá partner, přátelé nebo bývalí. Když nemáte co dělat, můžete se na dlouhé hodiny zabavit jen tím, že prozkoumáte jednotlivé profily. Psát zprávy je výrazně pohodlnější než mluvit. Nemusíte se s nikým scházet. Odepsat můžete, kdy chcete. Pokud nemáte náladu, můžete prostě mlčet a pasivně sledovat, co postují ostatní.

Myslíte si, že se vás závislost na sociálních médiích netýká? Zkuste si změřit, jak sociální sítě využíváte a kolik na nich trávíte času. Kdo vám krade nejvíc času? Pokud nevíte, můžete si udělat detailní přehled třeba pomocí aplikace Moment.

Jasno však můžete mít i bez chytrých prográmů.

Vstáváte i usínáte s mobilem v ruce?

Pokud je odpověď ANO, pak je pravý čas na změnu.

Odměnou za trochu odříkání vám bude nižší stres, lepší soustředěnost, vyšší produktivita v práci a kupa skutečných zážitků s kamarády.

Odolat lákání sociálních sítí chce pevnou vůli. V případě, že ji nemáte, stanovte si striktní pravidla a snažte se je dodržovat. Možná vás překvapí, jak těžké může být, nechat mobil ležet třeba jen hodinu na stole aniž byste kontrolovala, zda náhodou nebliká kontrolka upozorňující na zprávu.

Nekontrolujete mobil nebezpečně často?
Nekontrolujete mobil nebezpečně často? | Zdroj: Shutterstock

Nedaří-li vám dostat nutkání pod kontrolu, pořiďte si chytrou aplikaci, která problém vyřeší za vás. Můžete si přesně nastavit rozmezí, kdy budete digitálně nedostupná, případně jaké programy nebudete používat.

S digitálním detoxem je dobré začít o víkendu. Rozhodně je to snazší než ve všední den, kdy musíte být k dispozici třeba kvůli práci.

Do postele bez smartphonu

„Jen se kouknu, jestli nenapsal a půjdu spát.“ Možná tomu skutečně věříte, ale většinou to končí spíš pořádnými kruhy pod očima.

Stačí málo. Třeba aby byl objekt vaše zájmu on-line. V lepším případě si vyměníte pár zpráv a půjdete spokojeně spát. V horším se neozve a vás čeká několika hodinové ponocování ve společnosti zářící obrazovky. Ne, hypnotizování obrazovky a vymýšlení nejrůznějších teorií, nepomáhá. A krásnější vás ráno rozhodně neudělá.

Pokud se chcete vyspat, raději na noc vypínejte přenesená data nebo zapínejte režim. Na budík se nevymlouvejte. Funguje, i když je klidový režim zapnutý. Pokud si chcete být jistá, investujte do klasického budíku. Mobil raději nechte v kuchyni.

Rychlý test:

Vydržíte alespoň půl hodiny bez toho, že byste kontrolovala, co nového na internetu?

Saháte po mobilu ihned po probuzení a kontrolujete, co nového přibylo na faceboooku, snapchatu nebo instagramu?

Znáte profilovky známých lépe než jejich skutečné obličeje? No, vlastně řadu „digitálních přátel“ neznáte osobně?

Usínáte s mobilem v posteli a někdy ani nedopíšete zprávu na dobrou noc?

Jste neustále on-line a odpovídáte na každou zprávu ihned?