Nábytek, který počítá se zvířaty

Nábytek, který počítá se zvířaty Zdroj: soocurious.com

Nábytek, který počítá se zvířaty
Nábytek, který počítá se zvířaty
Nábytek, který počítá se zvířaty
Nábytek, který počítá se zvířaty
Nábytek, který počítá se zvířaty
14
Fotogalerie

Super domov pro psa i kočku. Jak na to?

Jak přizpůsobit bydlení domácím mazlíčkům tak, aby se jim u vás líbilo a zároveň nadělali na vašem interiéru co nejmenší škody.

Dnes už naštěstí téměř nikde nenajdete psa přivázaného u boudy, který má do domu přísný zákaz vstupu. Tudíž i majitelé rodinných domků se zahradou sdílejí interiér se svými chlupatými mazlíčky.

Poradíme vám proto, jak se na takové soužití nejlépe připravit.

Pokračování 2 / 7

Začněte od podlahy

Největší zátěži v „psí domácnosti“ čelí podlaha. Téměř žádná nezůstane po dennodenním působení drápů bez poskvrnky. Nejméně vhodné jsou celoplošné koberce – psi je sice mají rádi, protože jsou pohodlné, sousedi o patro níž zase ocení to, že tlumí zvuky, ale špatně se z nich odstraňuje špína, kterou i ten nejčistotnější mazlíček do bytu přinese (o chlupech nemluvě).

Vhodnější jsou proto koberce kusové – nejlépe takové, které se dají vyprat, případně koberce zátěžové (ale pozor, i v nich mohou zůstávat zapíchané chlupy).

Nezbytností pro majitele chlupatých mazlíčků je kvalitní vysavač (dnes je řada výrobků, které jsou kvůli speciálním filtrům či kartáčům, jež snadno seberou psí chlupy, doporučovány právě do domácností s psy a kočkami).

Pokud máte vysavač centrální, nezapomeňte si koupit nástavec – kartáč, jímž můžete svého mazlíčka vyčesávat a díky němuž zároveň nemusíte řešit, co pak s psími chlupy. Šikovným pomocníkem alespoň na základní každodenní úklid je také robotický vysavač.

Dřevěná podlaha se bohužel snadno poškrábe – pomoci může speciální povrchová úprava odolným lakem. Ještě choulostivější je korek. Oblíbené plovoucí podlahy jsou sice odolné, na druhou stranu psům to na nich klouže a klapání drápků je hodně slyšet.

Jako ideální se pak zdá téměř nezničitelná dlažba, která navíc v létě psa chladí a v zimě, pokud je pod ní nainstalováno podlahové topení, zase může hřát. Vhodnou volbou jsou také moderní linolea (např. marmoleum) nebo lité podlahy.

Pokračování 3 / 7

Vyhlašte válku chlupům a špíně

Dalším choulostivým místem v bytě je čalouněný nábytek – ideální je pro majitele chlupatých mazlíčků kvalitní potah s protišpinivou úpravou – hodí se kůže, textilní potah musí být totiž odolný nejen proti špíně, ale i proti zabodávání psích chlupů.

Výhodou je samozřejmě to, když se dá potah z pohovky či křesla sundat a vyprat. Pomoct může alespoň přehoz, který jednou začas jednoduše hodíte do pračky.

A na závěr praktická rada. V době plískanic zvlášť majitelé velkých plemen ocení sprchu se snadným přístupem do vaničky co nejblíž vstupních dveří.

Pokračování 4 / 7

Co nesmí chybět

Psovi samozřejmě musíte do bytu pořídit pohodlný pelech. Neměl by být umístěný v průvanu či frekventovaném průchodu, ideální je roh pokoje nebo chodby, odkud má pes přehled a přitom není bezprostředně rušen. Pelech by měl být tak velký, aby se v něm mohl dospělý pes pořádně natáhnout.

Současné pelíšky se vyrábějí ze snadno udržovatelných materiálů, které jsou jistě praktičtější než stará deka. Jejich nesporná výhoda tkví v jednoduchém praní potahu – vybírejte takové, které mají hladký povrch, takže chlupy z nich odstraníte pouhým setřením. Pro menšího psíka můžete zvolit i molitanovou „boudičku“, která mu dodá pocit bezpečí a chrání proti průvanu. Pozor jen na to, že pelechy z plastu či proutí může mít štěně tendenci okusovat.

Další nezbytnou psí výbavou jsou misky na vodu a potravu. Jejich výběr závisí na velikosti psa. Do bytu jsou ideální nerezové misky na stojanu, který má pogumovanou spodní část – pes vám díky tomu nebude při krmení cestovat po celé místnosti.

Dnes jsou ve specializovaných obchodech k dispozici misky mnoha barev a designů, takže je z čeho vybírat. Misky na krmení a vodu musejí být stále na stejném místě, které je psovi dobře přístupné. Aby se vám po psovi lépe uklízelo, je dobré pořídit mu pod misku omyvatelnou podložku či tác.

Problém není ani skladování psích granulí – prodávají se krabice a kontejnery, které jsou praktické a zároveň potěší svým designem.

Pokračování 5 / 7

Vyžeňte pachy

A ještě jeden problém vás může při soužití se zvířecím parťákem trápit. I ten nejroztomilejší mazlíček občas vydává ne úplně příjemný pach. Na to však myslí výrobci deodoračních sprejů a parfémů do domácnosti – lze najít speciální vůně, které neutralizují zvířecí zápach.

Existují též parfémy přímo pro psy a pomůže samozřejmě pravidelné koupání a péče o srst i zuby. Připadá vám takové soužití jako příliš práce, omezování a vyhazování peněz?

Nebojte, brzy zjistíte, že přes veškeré počáteční trable nakonec bude pro všechny členy domácnosti spolubydlení se zvířátkem přínosem, což vám ráda potvrdí většina majitelů psů a koček.

Pokračování 6 / 7

Domov pro kočku

Majitelé koček na rozdíl od pejskařů nemají v interiéru ohroženou podlahu (pomineme-li koberce), v první linii je však veškerý bytový textil. Kočky si rády o koberce a čalouněný nábytek brousí drápky.

Samozřejmostí je proto pořídit kočce škrabadlo, bohužel musíte počítat s tím, že dá přesto přednost drahé pohovce. Na rozdíl od psa se kočka dostane výš – ráda skáče po závěsech a záclonách, může poničit i tapety na zdi.

Kočky jsou nepřátelské také k některým pokojovým rostlinám – vyhrabávají hlínu a občas je okusují. V takových případech pozor zvlášť na jedovaté rostliny, které by mohly vašemu mazlíčkovi ublížit.

V tom, jak se sžít s kočkou, existuje jediná rada – vše, co by mohla poničit, dát z dosahu a zabavit ji dostatkem hraček a prolézaček – v každém petshopu seženete nějaký ten domeček pro kočky, po němž může zvíře lézt. Další prevencí před ničivým útokem vašeho miláčka na byt, je pořídit kočce společníka.

Překvapivě kočky ve dvojici si vyhrají spolu a jejich destrukční vliv na váš domov se rozhodně nezdvojnásobí, naopak se sníží. Ani majitelé koček by neměli šetřit na vysavačích. Pro misky platí stejné pravidlo jako u těch psích. Navíc však vaše micka bude potřebovat toaletu – i těch je na trhu řada.

Jak pro majitele, tak pro uživatele kočičího WC je nejlepší to kryté, kdy zvíře má soukromí a vy ani vaše návštěva nemusíte hned na první pohled vidět, že váš miláček zrovna před chvilkou použil toaletu.

Namísto jedovatých pokojových rostlin zasaďte doma „kočičí trávu“. Tu kočky potřebují na čištění žaludku, lze ji koupit v petshopech a obvykle půjde o semínka ječmene.

Pokračování 7 / 7

Velký bratr a technika

S poklidným soužitím dvounožců se čtyřnožci dnes pomáhá i technika. Jako majitelé aktivního štěněte oceníte jistě novinku od Motoroly – bezdrátové Wi-Fi kamery, které umožňují sledování domácích mazlíčků prostřednictvím chytrých telefonů, tabletů nebo počítačů a pomocí bezplatné aplikace Hubble.

Díky mikrofonu můžete mazlíčka, který zrovna dělá v bytě neplechu, okřiknout přes telefon či notebook. Pro uštěkané psy se pak hodí ultrasonický obojek či interiérová jednotka, které začnou po pěti vteřinách psího štěkání vydávat pro psa nepříjemný vysokofrekvenční tón, který však na rozdíl od štěkotu sousedi neslyší. Článek připravil časopis Bydlení Stavby Reality.